2018-19 International Competition Season Assignments/Results

This list of assignments is subject to change. This does not confirm participation by any athletes in any of the selected events. Any changes will be reflected on this list.

Last updated 1/28/19

U.S. Figure Skating Team Assignments and Results
2018-19 International Competition Season
COMPETITION
LADIES
MEN
PAIRS
DANCE
SYNCHRONIZED
Asian Open
Bangkok, Thailand
August 1-5, 2018
Cha (Adv. Nov.) (5,4)(5)
Liu (Adv. Nov.) (1,1)(1)
Slavicek (Adv. Nov.) (7,6)(6) 
Izzo (Jr.) (1,4)(2) 
Lin (Jr.) (3,5)(5)
Andrews (Sr.) (2,5)(5) 
Malinin (Adv. Nov.) (1,1)(1)
Hsieh (Jr.) (3,3)(3)

Parsons/Parsons (Sr.) (1,3)(2)   
JGP Slovakia
Bratislava, Slovakia
August 22- 25, 2018
Kalyan (6,8)(8) Dunk (6,6)(6)
Torgashev (5,3)(4)

DelCamp/Gart (12,8)(10)
Gropman/Somerville (3,3)(3)
 
JGP Austria
Linz, Austria
August 29-September 1, 2018
Cui (6,5)(5) Pulkinen (2,1)(1)
Tran (10,10)(10)
Lockley/Prochnow (2,7)(4) Elder/Elder (6,6)(6)
Haines/Koszuta (7,7)(7)
 
JGP Lithuania
Kaunas, Lithuania
September 5-8, 2018
Shin (13,11)(11)
Kang (14,12)(13)
Torgashev (1,2)(1)

  Brown/Brown (5,12)(9)
Nguyen/Kolesnik (2,2)(2)

 
JGP Canada
Vancouver, Canada
September 12-15, 2018
Harrell (w/d 8/28)
Izzo (added 8/28) (5,6)(6)
Hiwatashi (1,2)(2)
Liu (6,15)(12)
Feng/Nyman (4,7)(6) Gropman/Somerville (5,6)(5)
Gunter/Wein (6,8)(7)
 
Lombardia Trophy
Bergamo, Italy
September 14-16, 2018
Glenn (4,5)(6) Dolensky (6,6)(6) Digerness/Neudecker (4,5)(4) Parsons/Parsons (2,3)(2)
U.S. International Classic
Salt Lake City, Utah
September 12-16, 2018
Chen (w/d 8/29)
Hicks (10,6)(7) 
McIsaac (9,9)(9)
Nakahara (7,10)(8)
Ma (4,3)(3)
Zhou (6,1)(4)
Cain/LeDuc (1,1)(1)
Lu/Mitrofanov (2,2)(2)
Pfund/Santillan (w/d 8/29)
Wang/Howe (w/d 8/29)
Deardorff/Settlage (added 8/29) (5,4)(4)
Carreira/Ponomarenko (2,2)(2)
Hubbell/Donohue (1,1)(1)
Manta/Johnson (6,5)(5)

Ondrej Nepela Trophy
Bratislava, Slovakia
September 19-22, 2018
McBeath (7,4)(5)
Wessenberg (8,7)(7)
Rabbitt (6,7)(7) Cain/LeDuc (1,1)(1)
Stellato/Bartholomay (3,2)(2) 
McNamara/Carpenter (2,2)(2)
Autumn Classic International
Oakville, Canada
September 20-22, 2018
Andrews (5,7)(7)
Tennell (2,1)(1)
Brown (3,5)(4) Calalang/Johnson (4,4)(4)
Denney/Frazier (3,3)(3)
Hawayek/Baker (w/d 9/7)
JGP Czech Republic
Ostrava, Czech Republic
September 26-29, 2018
Cui (2,7)(7) Pulkinen (1,5)(2)
Yang (12,11)(12)
Feng/Nyman (4,3)(3)
Lockley/Prochnow (5,7)(6)
Finster/Nagy (7,9)(9)
Elder/Elder (5,6)(6)
Wolfkostin/Zhao (10,10)(10)

Nebelhorn Trophy
Oberstdorf, GER
September 26-29, 2018
Bell (4,6)(4)
Lin (5,5)(5)
Dolensky (5,4)(4)
Krasnozhon (6,5)(5)
Lu/Mitrofanov (6,4)(5)
Scimeca-Knierim/Knierim (1,3)(2)         
Stellato/Bartholomay (3,2)(3) (added 9/21)
Carreira/Ponomarenko (3,3)(3)
Parsons/Parsons (2,2)(2)

JGP Slovenia
Ljubijana, Slovenia
October 3-6, 2018
Izzo (9, 8)(9) Hiwatashi (3, 3) (2)   Efimova/Petrov (7, 6)(6)
Nguyen/Kolesnik (1, 1) (1)

Finlandia Trophy
Espoo, Finland
October 4-7, 2018
Ma (w/d 9/27)
Wang (13, 6)(8)
Kalyan (5, 13) (9)(added 9/27)
Johnson (15, 15) (15) Kayne/O'Shea (7, 6)(7)
Pfund/Santillan (9, 9)(19)
Hawayek/Baker (w/d)

JGP Armenia
Yerevan, Armenia
October 10-13, 2018
Harrell (8, 6) (7)    Dunk (4, 6) (5)
Hsieh (12, 12) (12)

Brown/Brown (6, 9) (8)
Gunter/Wein (7, 7) (7)

Skate America
Everett, Washington
October 19-21, 2018
Andrews (9,10)(10)
Tennell (5,4)(4)
Wessenberg (6,6)(6)
Chen (1,1)(1)
Ma (7,12)(12)
Zhou (6,3)(5)
Cain/LeDuc (4,2)(3)
Digerness/Neudecker (7,6)(6)
Scimeca-Knierim/Knierim (5,4)(4)
Hubbell/Donohue (1,1)(1)
Manta/Johnson (10,10)(10)
McNamara/Carpenter (4,3)(4)
 
Skate Canada International
Laval, Canada
October 26-28, 2018
Andrews (added 10/16)(4,9)(7)
Bell (5,4)(4)
Brown (11,6)(6)
Denney/Frazier (8,5)(6)
Hubbell/Donohue (1,2)(1)

Golden Bear
Zagreb, Croatia
October 23-28, 2018
Budko (Adv. Nov.)(1,2)(1)
Murdock (Jr.)(3,2)(2)
Wang (Adv. Nov.) (2,3)(3)
Malinin (Adv. Nov.)(1,3)(2)
Nielsen (Jr.)(4,7)(5)



Helsinki Grand Prix of Figure Skating 
Helsinki, Finland
November 2-4, 2018

Chen (w/d 10/15)
Wang (added 10/16) (9,11)(11)

Krasnozhon (8,6)(7)
Stellato/Bartholomay (added 8/9) (6,6)(6) Carreira/Ponomarenko (4,5)(5)
Chock/Bates (w/d 10/16)
McNamara/Carpenter (3,4)(3) 

NHK Trophy
Hiroshima, JPN
November 9-11, 2018
Bell (7,4)(5)
Hicks (10,8)(8)
Wang (8,11)(11)
Johnson (8,7)(7)
Zhou (5,4)(4)
Kayne/O'Shea (5,5)(5)
Scimeca-Knierim/Knierim (4,3)(3)
Lu/Mitrofanov (added 8/9) (7,7)(7)        
Hawayek/Baker (2,1)(1)
Parsons/Parsons (3,3)(3)


Inge Solar Memorial
Innsbruck, Austria
November 11-18, 2018
Lin (12,3) (4)    Hiwatashi (3,7) (3)
Pulkinen (4,6) (6)
Calalang/Johnson (w/d 11/13)
Feng/Nyman (w/d 11/6)
McNamara/Carpenter (2,3)(2)
Rostelecom Cup
Moscow, Russia
November 16-18, 2018
Chen (w/d 11/12)
Gold (w/d 11/17)
Krasnozhon (6,8) (8) Cain/LeDuc (7,6) (6)
Stellato/Bartholomay (w/d 11/17)
Carreira/Ponomarenko (2,3) (3)
Chock/Bates (w/d 11/8)

Internationaux de France
Grenoble, France
November 23-25, 2018
Tennell (6,2) (3) Brown (1,3) (2)
Chen (3,1) (1)
Denney/Frazier (w/d 11/13)
Kayne/O'Shea (4,2) (2)
Lu/Mitrofanov (added 9/28) (6,7) (6)
Hawayek/Baker (4,4) (4)
Parsons/Parsons (6,6) (5)

Tallinn Trophy
Tallinn, Estonia
November 26 - December 2, 2018
Chen (w/d 11/29)
Cui (2,2)(2)
Zhou (3,2)(2) Calalang/Johnson (added 11/13)(2,3)(3)
Denney/Frazier (w/d 11/13)
Kayne/O'Shea (4,1)(2)
Carreira/Ponomarenko (2,1)(1)  
Golden Spin of Zagreb
Zagreb, Croatia
December 5-8, 2018
Bell (4,3)(3)
Tennell (1,1)(1)
Wessenberg (10,13)(12)
Brown (2,1)(1)
Cain/LeDuc (2,5)(5)
Scimeca-Knierim/Knierim (3,1)(2)
Stellato/Bartholomay (5,4)(3)
Liu/Meyh (Jr.) (4,3)(3)
Green/Green (Jr.) (1,1)(1)
Junior Grand Prix Final
Vancouver, Canada
December 6-9, 2018
  Hiwatashi (6,5)(6)
Pulkinen (1,6)(5)
Torgashev (w/d 11/9)
Feng/Nyman (w/d 12/7) Nguyen/Kolesnik (5,5)(5)
Grand Prix Final
Vancouver, Canada
December 6-9, 2018

Chen (1,1)(1)   Hubbell/Donohue (1,1)(1)
Hawayek/Baker (6,6)(6)

Mentor Torun Cup
Torun, Poland
January 8-12, 2019


 
Chock/Bates (1,1)(1)
Green/Green (Jr.) (1,1)(1)

Mozart Cup
Salzburg, Austria
January 17-20, 2019


 
  Haydenettes (5,3)(5)
Skyliners (6,6)(6)
Hockettes (Jr.) (6,6)(6)
Skyliners (Jr.) (2,2)(2)
Leon Lurje Trophy
Goteborg, Sweden
January 25-27, 2019


 
  Haydenettes (4,3)(3)
Miami University (5,5)(5)
Lexettes (Jr.) (5,5)(5)
Starlights (Jr.) (4,3)(3)
Egna Dance Trophy
Egna, Italy
Feb. 1-3, 2019
      Lin/Sletten (Adv. Nov.) (3,2,4)(3)
Tkachenko/Kiliakov (Adv. Nov.) (1,1,1)(1)
 
French Cup
Rouen, France
February 1-3, 2019




Adrian College (7,7)(7)
Skyliners (Jr.) (3,2) (2)
Lexettes (Jr.) (5,5)(5)
Four Continents Championships
Anaheim, California
February 4-10, 2019
Bell (3,6)(6)
Cui (7,14)(11)
Tennell (1,5)(5)

Brown (6,4)(5)
Hiwatashi (9,7)(8)
Zhou (1,5)(3)
Cain/LeDuc (4,4)(4)
Denney/Frazier (5,5)(5)
Kayne/O'Shea (7,6)(6)
Chock/Bates (2,1)(1)
Hawayek/Baker (5,5)(5)
Hubbell/Donohue (1,4)(4)

 

Zagreb Snowflakes
Zagreb, Croatia
February 8-9, 2019




Miami University (4,4)(4)
Skyliners (2,2)(2)
Fond du Lac Blades (Jr.) (3,3)(3)
Starlights (Jr.) (2,2)(2)
Trophy D'Ecosse
Dumfries, Scotland
February 8-10, 2019




Crystallettes (2,2)(2)

 

Bavarian Open
Oberstdorf, Germany
February 12-17, 2019
Murdock (Jr. II) (2,2)(2)
Ignacio (Adv. Nov. II) (1,1)(1)
Thorngren (Adv. Nov. I) (1,2)(2)

Kim (Jr.) (2,2)(2)
Annis (Adv. Nov.) (3,2)(2)
Knoop/Eisenach (Jr.) (4,5)(5)
Liu/Meyh (Jr.) (1,1)(1)
Ales/Tsarik (Jr.) (5,5)(5)
Peal/Peal (Adv. Nov.) (9,7,2)(6)

 
Spring Cup
Milan, Italy
February 15-17, 2019




Crystallettes (2,4)(3)
Adrian College (4,3)(4)
Chicago Jazz (Jr.) (4,4)(4)
Teams Elite (Jr.) (1,1)(1)
Challenge Cup
The Hague, Netherlands
February 21-24, 2019
Andrews (3,3)(2)
Glenn (1,5)(4)
Jacobson (Adv. Nov.) (5,6)(5)
Dunk (7,5)(5)
Martynov (Adv. Nov.) (1,1)(1)
     
World Junior Figure Skating Championships
Zagreb, Croatia
March 4-10, 2019
Cui (3,3)(3)
Harrell (5,9)(7)
Hiwatashi (2,2)(1)
Krasnozhon (5,12)(11)
Pulkinen (1,9)(8)
Feng/Nyman (6,5)(5)
Finster/Nagy (10,13)(11)
Lockley/Prochnow (5,6)(6)
Green/Green (8,7)(7)
Gropman/Somerville (9,13)(12)
Nguyen/Kolesnik (5,3)(4)
 
World Junior Synchronized Skating Championships
Neuchatel, Switzerland
March 15-16, 2019




Skyliners (Jr.) (3,3)(3)
Starlights (Jr.) (5,8)(7)
World Figure Skating Championships
Saitama City, Japan
March 18-24, 2019
Bell (6,9)(9)
Tennell (10,7)(7)
Brown (2,14)(9)
Chen (1,1)(1)
Zhou (4,3)(3)
Cain/LeDuc (9,9)(9) Chock/Bates (6,6)(6)
Hawayek/Baker (9,10)(9)
Hubbell/Donohue (4,3)(3)
 
Egna Spring Trophy
Egna, Italy
March 28-31, 2019
Andrews (1,2)(2)
Izzo (2,1)(1)
Choi (Jr.) (3,1)(1)
Shin (Jr.) (1,4)(4)
Inthisone (Adv. Nov.) (3,1)(1)
Krasnozhon (1,2)(1)
Torgashev (4,1)(2)
Yampolsky (Adv. Nov.) (1,1)(1)
     
World Team Trophy
Fukuoka, Japan
April 11-14, 2019
Bell
Tennell   
Chen
Zhou
Cain/LeDuc Hubbell/Donohue  
World Synchronized Skating Championships
Helsinki, Finland
April 12-14, 2019
 
    Haydenettes 
Skyliners


International Assignments/Results Archive