2007 U.S. Junior Championships

Intermediate Dance

Final Result

FPl. Name Points C1C2FD
1 Una Donegan / Andrew Korda 99.01 112
2 Kate McDermott / Colin McManus 95.65 331
3 Kassandra Hazard / Benjamin Nykiel 93.62 223
4 Lauren Ely / Travis Mager 89.06 444
5 Siobhan Heekin-Canedy / Mikhail Levin 81.65 695
6 Vanessa Wade / Cameron Mosca 80.64 777
7 Molly Raymond / Nathan Raymond 79.97 568
8 Taylor Elliott / Zachary Elliott 78.35 10106
9 Natalie Wojton / Michael Soyfer 75.55 8511
10 Kirsten Seagers / Nicholas Taylor 72.42 11810
11 Melinda Wang / Nathan Lim 71.61 13129
12 Deicy Campos / Luis Catacora 67.05 91113
13 Meleah Hansen / Nicholas Jesionek 64.10 141412
14 Jennalee Cogley / Christian Pickard 57.57 121314


Result Details

Pl. Name TSS
=
TES
+
 PCS
+
SSMOPFCHITDeduction
-
StN.
1 Kate McDermott / Colin McManus 51.34 23.40 27.944.654.504.754.704.800.00#10
2 Una Donegan / Andrew Korda 48.86 22.00 26.864.504.304.504.604.600.00#11
3 Kassandra Hazard / Benjamin Nykiel 46.68 21.00 25.684.104.004.554.404.600.00#14
4 Lauren Ely / Travis Mager 46.17 21.70 24.474.153.904.204.104.150.00#13
5 Siobhan Heekin-Canedy / Mikhail Levin 44.35 22.00 22.353.853.653.753.653.750.00#6
6 Taylor Elliott / Zachary Elliott 43.69 20.60 23.093.853.704.053.803.950.00#9
7 Vanessa Wade / Cameron Mosca 42.49 20.10 22.393.703.553.853.753.950.00#5
8 Molly Raymond / Nathan Raymond 41.24 17.60 23.644.103.753.954.053.950.00#12
9 Melinda Wang / Nathan Lim 40.72 19.90 20.823.303.253.553.653.800.00#4
10 Kirsten Seagers / Nicholas Taylor 38.64 20.20 18.443.052.903.253.103.200.00#3
11 Natalie Wojton / Michael Soyfer 37.49 18.30 19.193.203.053.253.303.300.00#7
12 Meleah Hansen / Nicholas Jesionek 36.11 18.90 17.212.802.753.002.952.950.00#2
13 Deicy Campos / Luis Catacora 31.85 14.30 18.553.053.053.003.303.101.00#8
14 Jennalee Cogley / Christian Pickard 27.75 13.86 14.892.602.452.452.502.401.00#1

Panel of Officials

FunctionNameNation
RefereeRichard Kern, Peoria, IL USA
Technical ControllerJenny Mast, Blue Bell, PA USA
Technical SpecialistShawn Rettstatt, New York, NY USA
Assistant Technical SpecialistTiffany Hyden Dombeck, Colorado Springs, CO USA
   
Judge No.1Michael Bauer, Olympia, WAUSA
Judge No.2Wendy Mlinar, Pound Ridge, NYUSA
Judge No.3Bette Todd, Edwards, COUSA
Judge No.4Shirley Sherman, Lincolnshire, ILUSA
Judge No.5Anthony Bardin, Los Angeles, CAUSA
Judge No.6Marge Heslin, Murrieta, CAUSA
Judge No.7Vicki Merten, South Salem, NYUSA