Novice Ladies Group 1C (QR)

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 6 7 Maj. Tie Br.
1. Jamie Kim, Atlanta FSC 1 3 4 1 6 1 1 4/1  
2. Devon Aigner, Univ. of Delaware FSC 7 1 1 3 5 2 4 4/3 TOM 7
3. Alexandra Gengler, Univ. of Delaware FSC 5 5 3 4 1 3 2 4/3 TOM 9
4. Kristin Zinsmeister, Philadelphia SC & HS 4 4 5 2 3 5 3 5/4  
5. Jamie Ann Batholomay, Univ. of Delaware FSC 3 2 2 6 8 6 6 6/6  
6. Barbara Wehbie, SC of North Carolina 9 6 6 8 2 4 5 5/6  
7. Charissa Tansomboon, Washington FSC 2 7 8 5 9 7 12 4/7 TOM 21
8. Laura Stefanik, Johnstown FSC 10 10 7 7 7 8 7 4/7 TOM 28
9. Candace Pyun, SC of North Carolina 8 11 11 9 4 14 10 4/10  
10. Michelle Wellman, River Cities FSC 6 12 9 12 15 9 11 4/11 TOM 35
11. Andrea Williams, Washington FSC 11 8 15 10 13 12 9 4/11 TOM 38
12. Brittany Floyd, Tampa Bay SC 12 13 10 13 12 10 8 5/12  
13. Pinar Gurel, SC of North Carolina 13 9 13 11 10 13 13 7/13  
14. Cynthia Peng, Washington FSC 15 15 12 14 11 11 14 5/14  
15. Caitlin Kaufman, Washington FSC 14 14 14 15 14 15 15 4/14  
Eleanor Hoptman, Washington FSC Withdrawn

Novice Ladies Group 1C (QR)

Marks, Totals and Ordinals: Free Skating

Place Name 1 2 3 4 5 6 7
1. Jamie Kim, Atlanta FSC 4.4 3.4 3.4 3.9 3.6 4.1 4.2
4.5 3.7 3.4 3.9 3.7 4.2 4.2
8.9 7.1 6.8 7.8 7.3 8.3 8.4
1 3 4 1 6 1 1
2. Devon Aigner, Univ. of Delaware FSC 3.5 3.7 3.7 3.7 3.7 3.7 3.7
3.6 3.9 3.8 3.8 3.7 3.8 3.9
7.1 7.6 7.5 7.5 7.4 7.5 7.6
7 1 1 3 5 2 4
3. Alexandra Gengler, Univ. of Delaware FSC 3.8 3.4 3.4 3.4 3.8 3.5 3.9
3.9 3.5 3.7 3.7 3.9 3.6 4.0
7.7 6.9 7.1 7.1 7.7 7.1 7.9
5 5 3 4 1 3 2
4. Kristin Zinsmeister, Philadelphia SC & HS 3.9 3.4 3.2 3.8 3.8 3.4 3.8
4.0 3.6 3.5 3.8 3.8 3.5 4.0
7.9 7.0 6.7 7.6 7.6 6.9 7.8
4 4 5 2 3 5 3
5. Jamie Ann Batholomay, Univ. of Delaware FSC 4.0 3.6 3.6 3.5 3.6 3.5 3.8
4.1 3.6 3.6 3.4 3.6 3.3 3.5
8.1 7.2 7.2 6.9 7.2 6.8 7.3
3 2 2 6 8 6 6
6. Barbara Wehbie, SC of North Carolina 3.4 3.6 3.3 3.4 3.9 3.5 3.8
3.5 3.3 3.3 3.3 3.8 3.5 3.6
6.9 6.9 6.6 6.7 7.7 7.0 7.4
9 6 6 8 2 4 5
7. Charissa Tansomboon, Washington FSC 4.2 3.7 3.2 3.4 3.7 3.3 3.3
4.3 3.2 3.2 3.5 3.5 3.3 3.2
8.5 6.9 6.4 6.9 7.2 6.6 6.5
2 7 8 5 9 7 12
8. Laura Stefanik, Johnstown FSC 3.4 3.1 3.2 3.3 3.7 3.3 3.6
3.4 3.6 3.3 3.4 3.6 3.2 3.5
6.8 6.7 6.5 6.7 7.3 6.5 7.1
10 10 7 7 7 8 7
9. Candace Pyun, SC of North Carolina 3.5 3.2 3.0 3.2 3.7 2.7 3.4
3.5 3.5 2.9 3.4 3.8 2.6 3.4
7.0 6.7 5.9 6.6 7.5 5.3 6.8
8 11 11 9 4 14 10
10. Michelle Wellman, River Cities FSC 3.6 3.3 3.3 3.1 3.5 3.2 3.4
3.7 3.3 3.1 3.2 3.4 3.2 3.2
7.3 6.6 6.4 6.3 6.9 6.4 6.6
6 12 9 12 15 9 11
11. Andrea Williams, Washington FSC 3.3 3.2 2.7 3.3 3.3 2.7 3.5
3.4 3.6 2.5 3.3 3.6 2.8 3.4
6.7 6.8 5.2 6.6 6.9 5.5 6.9
11 8 15 10 13 12 9
12. Brittany Floyd, Tampa Bay SC 3.2 3.2 3.2 3.0 3.5 3.0 3.4
3.3 3.0 3.0 3.0 3.5 3.0 3.6
6.5 6.2 6.2 6.0 7.0 6.0 7.0
12 13 10 13 12 10 8
13. Pinar Gurel, SC of North Carolina 3.1 3.4 2.8 3.2 3.5 2.8 3.2
3.2 3.4 2.7 3.3 3.6 2.7 3.2
6.3 6.8 5.5 6.5 7.1 5.5 6.4
13 9 13 11 10 13 13
14. Cynthia Peng, Washington FSC 3.0 3.1 2.9 2.9 3.4 2.9 3.2
3.1 2.9 2.8 2.8 3.6 2.9 3.1
6.1 6.0 5.7 5.7 7.0 5.8 6.3
15 15 12 14 11 11 14
15. Caitlin Kaufman, Washington FSC 3.1 3.0 2.7 2.7 3.4 2.4 3.0
3.1 3.1 2.7 2.8 3.5 2.4 3.0
6.2 6.1 5.4 5.5 6.9 4.8 6.0
14 14 14 15 14 15 15

Panel of Officials for the Free Skating

Function Name Hometown
Referee Deveny Deck Reston, VA
Assistant Referee
Accountant Andy Plasky Cheltenham, PA
Judge 1 Grace Moore Wall Township, NJ
Judge 2 Sharon Wiggins Atlanta, GA
Judge 3 Carrie Ann Bacasa Pittsburgh, PA
Judge 4 Leslie Gianelli Washington, DC
Judge 5 Karen Snoddy Willoughby, OH
Judge 6 Robert Wagner Orlando, FL
Judge 7 Deborah Librandi Harrisburg, PA
Substitute

Last Updated: Wed, Oct 15, 2003, 08:25PM (Competition local time)