2003 Eastern Sectional Championships

NOVICE LADIES

Standings for the Short Program

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 Maj. Tie Br. FP
1. Jessica R Houston The SC of Boston 1 1 1 1 2 1 1 6/1   0.5
2. Brianna J Perry Colonial FSC 3 2 2 3 5 2 3 6/3   1.0
3. Kimberly Meissner Univ of Delaware FSC 5 4 3 7 1 3 5 4/4 TO 28 1.5
4. Erika C Smith Univ of Delaware FSC 2 5 5 2 3 4 8 4/4 TO 29 2.0
5. Christine T Zukowski Univ of Delaware FSC 4 3 4 5 7 5 4 4/4 TOM 15 2.5
6. Felicia M Gostisbehere The Panthers FSC 6 6 8 6 4 7 2 5/6   3.0
7. Katie E Thordarson The SC of Boston 7 7 6 4 8 8 6 5/7   3.5
8. Michelle A Boulos Yarmouth Ice Club 8 8 7 10 9 6 7 5/8   4.0
9. Kelly F O'Grady The SC of New York 9 10 10 9 6 9 12 4/9 TOM 33 4.5
10. Ami Parekh Princeton SC 10 9 9 8 10 11 9 4/9 TOM 35 5.0
11. Florence R Dethy The SC of New York 11 11 11 11 11 10 10 7/11   5.5
12. Naomi K Hine The SC of New York 12 12 12 12 12 12 11 7/12   6.0

2003 Eastern Sectional Championships

NOVICE LADIES

Marks, Totals and Ordinals: Short Program

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7
1. Jessica R Houston The SC of Boston 0.5 4.2 4.2 4.1 4.1 4.0 4.2 4.6
  4.2 4.4 4.2 4.1 4.0 4.3 4.6
8.4 8.6 8.3 8.2 8.0 8.5 9.2
1 1 1 1 2 1 1
2. Brianna J Perry Colonial FSC 1.0 4.1 4.2 4.0 3.8 3.9 4.0 4.3
  4.1 4.3 4.3 4.1 3.9 4.1 4.6
8.2 8.5 8.3 7.9 7.8 8.1 8.9
3 2 2 3 5 2 3
3. Kimberly Meissner Univ of Delaware FSC 1.5 3.8 3.9 3.9 3.5 3.9 3.8 4.1
  4.1 4.2 4.3 3.9 4.2 4.3 4.4
7.9 8.1 8.2 7.4 8.1 8.1 8.5
5 4 3 7 1 3 5
4. Erika C Smith Univ of Delaware FSC 2.0 4.2 4.0 4.0 4.0 4.0 4.0 3.9
  4.0 4.0 3.9 3.9 3.9 4.0 3.9
8.2 8.0 7.9 7.9 7.9 8.0 7.8
2 5 5 2 3 4 8
5. Christine T Zukowski Univ of Delaware FSC 2.5 4.0 4.1 3.8 3.7 3.8 3.8 4.3
  4.0 4.2 4.2 3.9 3.8 4.1 4.5
8.0 8.3 8.0 7.6 7.6 7.9 8.8
4 3 4 5 7 5 4
6. Felicia M Gostisbehere The Panthers FSC 3.0 3.7 3.7 3.5 3.4 3.7 3.5 4.2
  4.1 4.3 4.2 4.1 4.2 4.0 4.8
7.8 8.0 7.7 7.5 7.9 7.5 9.0
6 6 8 6 4 7 2
7. Katie E Thordarson The SC of Boston 3.5 3.9 3.9 3.7 3.8 3.8 3.7 4.2
  3.8 4.0 4.1 4.0 3.7 3.7 4.2
7.7 7.9 7.8 7.8 7.5 7.4 8.4
7 7 6 4 8 8 6
8. Michelle A Boulos Yarmouth Ice Club 4.0 3.6 3.5 3.7 3.3 3.4 3.6 3.8
  3.9 4.1 4.0 3.5 3.9 4.0 4.1
7.5 7.6 7.7 6.8 7.3 7.6 7.9
8 8 7 10 9 6 7
9. Kelly F O'Grady The SC of New York 4.5 3.2 3.1 3.3 3.0 3.8 3.3 3.3
  4.2 3.9 4.0 4.0 4.0 3.9 3.4
7.4 7.0 7.3 7.0 7.8 7.2 6.7
9 10 10 9 6 9 12
10. Ami Parekh Princeton SC 5.0 3.2 3.3 3.3 3.3 3.2 3.2 3.2
  4.0 3.8 4.2 3.8 3.5 3.5 4.3
7.2 7.1 7.5 7.1 6.7 6.7 7.5
10 9 9 8 10 11 9
11. Florence R Dethy The SC of New York 5.5 3.1 2.9 3.3 2.7 3.0 3.3 3.1
  3.7 3.7 3.9 3.4 3.4 3.7 4.1
6.8 6.6 7.2 6.1 6.4 7.0 7.2
11 11 11 11 11 10 10
12. Naomi K Hine The SC of New York 6.0 2.3 2.2 2.6 1.8 2.2 2.5 2.8
  3.5 3.5 3.8 3.6 3.6 3.7 4.0
5.8 5.7 6.4 5.4 5.8 6.2 6.8
12 12 12 12 12 12 11

Panel of Officials for the Short Program

Function Name Hometown
Referee Anne Cammett Rush, NY
Assistant Referee
Accountant Mary Glenn Lutherville, MD
Judge 1 Kathaleen Kelly Cutone Reading, MA
Judge 2 Deborah Currie Fairview, PA
Judge 3 Allison Duarte Cumberland, RI
Judge 4 Lori Dunn Harrisburg, PA
Judge 5 Roberta Parkinson McMurray, PA
Judge 6 Bette Snuggerud Minnetonka, MN
Judge 7 Aimee Wilkins Lake Placid,NY
Substitute

Last Updated: Thu, Nov 14, 2002, 08:43PM (Competition local time)