2005 State Farm US Figure Skating Championships

Novice Men

Standings for the Short Program

Place Name 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Adam Rippon, Univ of Delaware FSC 2 4 4 1 3 1 2 1 1 6/2   0.5
2. William Brewster, Detroit SC 3 3 3 5 1 2 3 2 2 8/3   1.0
3. Austin Kanallakan, All Year FSC 6 1 1 2 5 3 1 4 4 5/3 TOM 8 1.5
4. Richard Dornbush, All Year FSC 1 2 2 4 4 4 4 3 3 5/3 TOM 11 2.0
5. Nathan Bartholomay, Univ of Delaware FSC 4 5 5 3 2 5 6 5 5 8/5   2.5
6. Jeremy Anderson, SC of New York 11 6 6 6 7 6 8 6 9 5/6   3.0
7. Brian Simm, Los Angeles FSC 5 7 7 8 6 9 5 7 6 7/7   3.5
8. Eliot Halverson, St. Paul FSC 7 8 9 7 9 8 9 8 8 6/8   4.0
9. Robert Tyrrell, Peninsula SC 10 11 8 9 8 7 7 9 7 5/8   4.5
10. Grant Hochstein, St. Clair Shores FSC 8 9 11 11 10 11 10 12 10 5/10 TOM 47 5.0
11. Q. Kelvin Vu, New England FSC 9 10 10 10 12 12 12 10 11 5/10 TOM 49 5.5
12. Roger Corvasce, Broadmoor SC 12 12 12 12 11 10 11 11 12 9/12   6.0

Marks, Totals and Ordinals: Short Program

Place Name FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Adam Rippon, Univ of Delaware FSC 0.5 4.1 4.4 4.3 4.4 4.3 4.3 4.3 4.5 4.4
3.7 4.2 4.2 4.5 3.9 4.5 4.5 4.3 4.5
7.8 8.6 8.5 8.9 8.2 8.8 8.8 8.8 8.9
2 4 4 1 3 1 2 1 1
2. William Brewster, Detroit SC 1.0 3.8 4.3 4.2 4.0 4.3 4.2 4.2 4.2 4.3
3.9 4.4 4.4 4.2 4.5 4.3 4.4 4.5 4.5
7.7 8.7 8.6 8.2 8.8 8.5 8.6 8.7 8.8
3 3 3 5 1 2 3 2 2
3. Austin Kanallakan, All Year FSC 1.5 3.7 4.4 4.3 4.3 3.9 4.0 4.6 4.0 4.2
3.7 4.5 4.5 4.6 3.8 4.4 4.7 4.3 4.3
7.4 8.9 8.8 8.9 7.7 8.4 9.3 8.3 8.5
6 1 1 2 5 3 1 4 4
4. Richard Dornbush, All Year FSC 2.0 3.8 4.2 4.3 4.1 4.0 4.0 4.1 4.1 4.3
4.2 4.6 4.4 4.3 4.1 4.2 4.3 4.4 4.4
8.0 8.8 8.7 8.4 8.1 8.2 8.4 8.5 8.7
1 2 2 4 4 4 4 3 3
5. Nathan Bartholomay, Univ of Delaware FSC 2.5 3.9 4.2 4.2 4.3 4.1 4.1 4.2 4.1 4.3
3.6 3.9 4.0 4.1 4.2 3.9 3.9 3.9 4.1
7.5 8.1 8.2 8.4 8.3 8.0 8.1 8.0 8.4
4 5 5 3 2 5 6 5 5
6. Jeremy Anderson, SC of New York 3.0 2.9 3.9 3.9 4.0 3.6 3.8 3.5 3.9 3.6
3.6 4.0 3.9 3.9 3.6 4.0 3.9 3.9 3.9
6.5 7.9 7.8 7.9 7.2 7.8 7.4 7.8 7.5
11 6 6 6 7 6 8 6 9
7. Brian Simm, Los Angeles FSC 3.5 3.5 3.7 3.5 3.4 3.4 3.3 3.9 3.6 3.9
4.0 4.2 4.0 3.9 4.0 4.0 4.3 4.1 4.4
7.5 7.9 7.5 7.3 7.4 7.3 8.2 7.7 8.3
5 7 7 8 6 9 5 7 6
8. Eliot Halverson, St. Paul FSC 4.0 3.4 3.5 3.2 3.5 3.1 3.4 3.4 3.6 3.6
3.9 4.1 3.8 4.0 3.9 4.0 3.9 4.0 4.2
7.3 7.6 7.0 7.5 7.0 7.4 7.3 7.6 7.8
7 8 9 7 9 8 9 8 8
9. Robert Tyrrell, Peninsula SC 4.5 3.0 3.2 3.6 3.5 3.5 3.7 3.6 3.5 3.8
3.5 3.6 3.8 3.7 3.5 3.9 3.8 3.8 4.1
6.5 6.8 7.4 7.2 7.0 7.6 7.4 7.3 7.9
10 11 8 9 8 7 7 9 7
10. Grant Hochstein, St. Clair Shores FSC 5.0 3.0 3.1 3.1 2.9 3.1 2.8 3.3 2.9 3.3
3.8 4.0 3.7 3.7 3.7 3.7 4.0 3.6 4.2
6.8 7.1 6.8 6.6 6.8 6.5 7.3 6.5 7.5
8 9 11 11 10 11 10 12 10
11. Q. Kelvin Vu, New England FSC 5.5 3.0 3.3 3.0 3.0 2.8 2.5 2.7 3.0 3.1
3.7 3.7 3.9 4.0 3.7 3.8 3.5 4.1 4.1
6.7 7.0 6.9 7.0 6.5 6.3 6.2 7.1 7.2
9 10 10 10 12 12 12 10 11
12. Roger Corvasce, Broadmoor SC 6.0 2.7 2.8 2.9 2.8 2.8 2.8 2.7 3.0 2.9
3.8 3.8 3.7 3.8 3.8 3.8 3.7 3.8 3.8
6.5 6.6 6.6 6.6 6.6 6.6 6.4 6.8 6.7
12 12 12 12 11 10 11 11 12

Panel of Officials for the Short Program

Function Name Hometown
Referee William Smith Tulsa,OK
Assistant Referee Sharon Wiggins Atlanta,GA
Accountant Byron Chan Rancho PalosVerdes,CA
Judge 1 Kitty DeLio Denver,CO
Judge 2 Karen Terry New York,NY
Judge 3 Hal Marron Phoenix,AZ
Judge 4 Patricia St. Peter Minneapolis,MN
Judge 5 Anne Cammett Rush,NY
Judge 6 Jessica Gaynor San Francisco,CA
Judge 7 Bette Todd Edwards,CO
Judge 8 Deveny Deck Reston,VA
Judge 9 Joyce Burden San Carlos,CA
Substitute Sharon Wiggins Atlanta,GA