2005 Midwestern Sectional Championships

Novice Men

Standings for the Short Program

Place Name 1 2 3 4 5 6 7 Maj. Tie Br. FP
1. Eliot Halverson, St. Paul FSC 3 2 1 2 1 1 1 4/1   0.5
2. Grant Hochstein, St. Clair Shores FSC 1 1 2 1 2 2 2 7/2   1.0
3. William Brewster, Detroit SC 2 3 3 3 8 4 3 5/3   1.5
4. Roger Corvasce, Broadmoor SC 4 6 5 6 5 3 4 5/5   2.0
5. Kevin Rohde, Wagon Wheel FSC 5 4 12 5 4 8 9 4/5   2.5
6. Charles Pao, Stars FSC of Texas 7 7 4 4 6 7 6 4/6 TO 41 3.0
7. Trevor Young, Detroit SC 6 5 10 7 3 6 7 4/6 TO 44 3.5
8. Brandon Mroz, St. Louis SC 8 9 9 10 7 5 5 4/8   4.0
9. Frank Huber, Arctic FSC 9 12 6 8 9 9 8 6/9   4.5
10. Jaymes Schneider, DuPage FSC 11 8 7 11 11 11 10 7/11   5.0
11. Eric Reinhart, Broadmoor SC 12 11 8 9 10 12 11 5/11   5.5
12. Jon Nuss, Broadmoor SC 10 10 11 12 12 10 12 4/11   6.0

Marks, Totals and Ordinals: Short Program

Place Name FP 1 2 3 4 5 6 7
1. Eliot Halverson, St. Paul FSC 0.5 4.1 4.3 4.3 3.9 4.1 4.8 4.5
4.4 4.4 4.4 4.2 4.2 4.9 4.3
8.5 8.7 8.7 8.1 8.3 9.7 8.8
3 2 1 2 1 1 1
2. Grant Hochstein, St. Clair Shores FSC 1.0 4.3 4.4 4.2 4.1 3.8 4.6 4.3
4.5 4.5 4.5 4.3 4.1 4.8 4.4
8.8 8.9 8.7 8.4 7.9 9.4 8.7
1 1 2 1 2 2 2
3. William Brewster, Detroit SC 1.5 4.0 4.2 3.9 3.7 3.4 4.0 4.1
4.6 4.4 4.7 4.4 3.8 4.6 4.5
8.6 8.6 8.6 8.1 7.2 8.6 8.6
2 3 3 3 8 4 3
4. Roger Corvasce, Broadmoor SC 2.0 3.9 3.8 3.7 3.3 3.5 4.1 4.0
4.4 4.1 4.5 4.1 4.0 4.7 4.3
8.3 7.9 8.2 7.4 7.5 8.8 8.3
4 6 5 6 5 3 4
5. Kevin Rohde, Wagon Wheel FSC 2.5 3.8 4.1 2.8 3.5 3.7 3.7 3.5
4.3 4.3 3.2 3.9 3.9 4.0 3.7
8.1 8.4 6.0 7.4 7.6 7.7 7.2
5 4 12 5 4 8 9
6. Charles Pao, Stars FSC of Texas 3.0 3.7 3.5 4.1 3.7 3.6 3.9 3.9
3.9 3.5 4.4 4.0 3.7 3.9 4.0
7.6 7.0 8.5 7.7 7.3 7.8 7.9
7 7 4 4 6 7 6
7. Trevor Young, Detroit SC 3.5 3.8 4.0 2.8 3.4 3.7 3.6 3.6
4.2 4.3 3.6 3.9 4.1 4.3 4.1
8.0 8.3 6.4 7.3 7.8 7.9 7.7
6 5 10 7 3 6 7
8. Brandon Mroz, St. Louis SC 4.0 3.5 3.1 2.9 2.8 3.5 3.9 3.8
4.0 3.6 3.5 3.6 3.8 4.4 4.3
7.5 6.7 6.4 6.4 7.3 8.3 8.1
8 9 9 10 7 5 5
9. Frank Huber, Arctic FSC 4.5 3.2 3.1 3.8 3.5 3.6 3.7 3.6
3.7 3.5 4.3 3.6 3.5 3.8 3.8
6.9 6.6 8.1 7.1 7.1 7.5 7.4
9 12 6 8 9 9 8
10. Jaymes Schneider, DuPage FSC 5.0 3.1 3.2 3.5 2.8 3.3 3.4 3.3
3.7 3.7 3.7 3.5 3.7 3.9 3.7
6.8 6.9 7.2 6.3 7.0 7.3 7.0
11 8 7 11 11 11 10
11. Eric Reinhart, Broadmoor SC 5.5 3.2 3.2 3.2 3.0 3.4 3.1 3.0
3.4 3.4 3.7 3.5 3.6 3.7 3.5
6.6 6.6 6.9 6.5 7.0 6.8 6.5
12 11 8 9 10 12 11
12. Jon Nuss, Broadmoor SC 6.0 2.8 2.7 2.4 2.5 2.9 3.3 2.8
4.1 4.0 3.7 3.7 3.9 4.1 3.6
6.9 6.7 6.1 6.2 6.8 7.4 6.4
10 10 11 12 12 10 12

Panel of Officials for the Short Program

Function Name Hometown
Referee William Smith Tulsa,OK
Assistant Referee
Accountant Lexie Kastner* Deerwood,MN
Judge 1 Kristina Blackwell Columbus,OH
Judge 2 Kitty DeLio Denver,CO
Judge 3 Joyce Komperda Menomonee Falls,WI
Judge 4 Doug Williams Los Angeles,CA
Judge 5 Carrie Watson Los Angeles,CA
Judge 6 Tamie Campbell Eden Prairie,MN
Judge 7 Peggy Graham Denver,CO
Substitute