2005 Eastern Great Lakes Regional Championships

Juvenile Girls

Final Standings

Place IFP FS Name FP
1. 2.5 1 Mikenzie Frost, Detroit SC 3.5
2. 1.5 2 Christina Gao, Northern Kentucky SC 3.5
3. 0.5 3 Ashley Strojny, Winterhurst FSC 3.5
4. 1.0 4 Lauren Ko, Detroit SC 5.0
5. 1.0 6 Emily Glassberg, Detroit SC 7.0
6. 3.0 5 Alice Lee, Detroit SC 8.0
7. 0.5 8 Kasey Thompson, Lansing SC 8.5
8. 2.0 7 Megan Sulc, Shaker FSC 9.0
9. 2.5 9 Farah Sheikh, Northern Kentucky SC 11.5
10. 2.0 10 Rachel West, Detroit SC 12.0
11. 1.5 11 Elisabeth Mcdonald, Cleveland SC 12.5
12. 3.5 12 Alyssa Rae Albers, Arctic FSC 15.5
13. 3.5 13 Melissa Geno, TSX Skating Acad 16.5
14. 4.0 14 Catherine Lepkowski, Lakeland SC 18.0
15. 3.0 15 Chelsea Christopher, Strongsville SC 18.0
16. 4.0 16 Jacqueline Stoner, Onyx Skating Acad 20.0

Standings for the Free Skating

Place Name 1 2 3 4 5 6 7 Maj. Tie Br. FP
1. Mikenzie Frost, Detroit SC 1 2 1 2 8 8 1 5/2 TOM 7 1.0
2. Christina Gao, Northern Kentucky SC 2 1 8 1 2 2 3 5/2 TOM 8 2.0
3. Ashley Strojny, Winterhurst FSC 5 4 2 3 1 1 13 4/3   3.0
4. Lauren Ko, Detroit SC 7 5 5 6 3 3 8 4/5   4.0
5. Alice Lee, Detroit SC 4 8 6 5 7 10 2 4/6 TO 42 5.0
6. Emily Glassberg, Detroit SC 9 6 3 9 4 4 9 4/6 TO 44 6.0
7. Megan Sulc, Shaker FSC 3 7 9 7 6 6 5 4/6 TOM 20 7.0
8. Kasey Thompson, Lansing SC 10 9 7 4 5 5 14 4/7   8.0
9. Farah Sheikh, Northern Kentucky SC 6 3 11 8 10 9 6 4/8   9.0
10. Rachel West, Detroit SC 8 10 10 10 12 11 10 5/10   10.0
11. Elisabeth Mcdonald, Cleveland SC 11 12 4 11 9 7 12 5/11   11.0
12. Alyssa Rae Albers, Arctic FSC 12 11 12 12 13 12 4 6/12   12.0
13. Melissa Geno, TSX Skating Acad 14 13 14 13 11 15 11 4/13   13.0
14. Catherine Lepkowski, Lakeland SC 15 14 16 15 15 13 7 6/15   14.0
15. Chelsea Christopher, Strongsville SC 13 16 15 14 14 16 16 4/15 TOM 56 15.0
16. Jacqueline Stoner, Onyx Skating Acad 16 15 13 16 16 14 15 4/15 TOM 57 16.0

Marks, Totals and Ordinals: Free Skating

Place Name 1 2 3 4 5 6 7
1. Mikenzie Frost, Detroit SC 3.3 2.8 2.6 3.3 2.8 2.6 3.3
3.5 3.1 2.7 3.2 2.9 2.8 3.4
6.8 5.9 5.3 6.5 5.7 5.4 6.7
1 2 1 2 8 8 1
2. Christina Gao, Northern Kentucky SC 3.2 3.0 2.5 3.4 3.2 3.2 3.1
3.4 3.0 2.5 3.3 3.3 3.3 3.2
6.6 6.0 5.0 6.7 6.5 6.5 6.3
2 1 8 1 2 2 3
3. Ashley Strojny, Winterhurst FSC 2.9 2.7 2.7 3.1 3.3 3.3 2.5
3.0 2.9 2.6 3.3 3.3 3.3 2.4
5.9 5.6 5.3 6.4 6.6 6.6 4.9
5 4 2 3 1 1 13
4. Lauren Ko, Detroit SC 2.9 2.8 2.7 3.1 3.2 3.1 2.8
2.8 2.8 2.5 3.1 3.2 3.1 2.7
5.7 5.6 5.2 6.2 6.4 6.2 5.5
7 5 5 6 3 3 8
5. Alice Lee, Detroit SC 3.0 2.8 2.5 3.3 2.9 2.6 3.2
3.0 2.7 2.6 3.1 2.9 2.6 3.2
6.0 5.5 5.1 6.4 5.8 5.2 6.4
4 8 6 5 7 10 2
6. Emily Glassberg, Detroit SC 2.7 2.6 2.5 3.0 3.1 2.9 2.7
2.8 2.9 2.7 2.8 3.2 3.0 2.7
5.5 5.5 5.2 5.8 6.3 5.9 5.4
9 6 3 9 4 4 9
7. Megan Sulc, Shaker FSC 3.2 2.7 2.4 3.0 3.0 2.7 2.8
3.3 2.8 2.5 3.1 2.9 2.8 2.9
6.5 5.5 4.9 6.1 5.9 5.5 5.7
3 7 9 7 6 6 5
8. Kasey Thompson, Lansing SC 2.8 2.6 2.4 3.2 3.0 2.9 2.4
2.7 2.8 2.6 3.2 3.0 2.9 2.4
5.5 5.4 5.0 6.4 6.0 5.8 4.8
10 9 7 4 5 5 14
9. Farah Sheikh, Northern Kentucky SC 2.9 2.9 2.3 2.9 2.8 2.6 2.8
2.9 2.8 2.2 2.9 2.7 2.7 2.8
5.8 5.7 4.5 5.8 5.5 5.3 5.6
6 3 11 8 10 9 6
10. Rachel West, Detroit SC 2.8 2.6 2.4 2.7 2.6 2.5 2.6
2.8 2.7 2.3 3.0 2.5 2.5 2.6
5.6 5.3 4.7 5.7 5.1 5.0 5.2
8 10 10 10 12 11 10
11. Elisabeth Mcdonald, Cleveland SC 2.7 2.5 2.6 2.8 2.7 2.8 2.5
2.7 2.6 2.6 2.8 2.9 2.7 2.5
5.4 5.1 5.2 5.6 5.6 5.5 5.0
11 12 4 11 9 7 12
12. Alyssa Rae Albers, Arctic FSC 2.6 2.5 2.1 2.6 2.5 2.4 3.0
2.7 2.7 2.2 2.9 2.5 2.5 3.1
5.3 5.2 4.3 5.5 5.0 4.9 6.1
12 11 12 12 13 12 4
13. Melissa Geno, TSX Skating Acad 2.5 2.5 2.0 2.7 2.7 2.1 2.5
2.4 2.4 1.8 2.6 2.7 2.0 2.6
4.9 4.9 3.8 5.3 5.4 4.1 5.1
14 13 14 13 11 15 11
14. Catherine Lepkowski, Lakeland SC 2.4 2.3 1.8 2.4 2.4 2.3 2.7
2.4 2.2 1.6 2.1 2.4 2.3 2.8
4.8 4.5 3.4 4.5 4.8 4.6 5.5
15 14 16 15 15 13 7
15. Chelsea Christopher, Strongsville SC 2.5 2.1 1.7 2.2 2.5 2.0 2.1
2.6 2.0 2.0 2.4 2.4 2.0 2.1
5.1 4.1 3.7 4.6 4.9 4.0 4.2
13 16 15 14 14 16 16
16. Jacqueline Stoner, Onyx Skating Acad 2.2 2.2 1.9 1.9 2.2 2.2 2.1
2.3 2.2 2.1 2.2 2.2 2.2 2.3
4.5 4.4 4.0 4.1 4.4 4.4 4.4
16 15 13 16 16 14 15

Panel of Officials for the Free Skating

Function Name Hometown
Referee Robert Ouellette Columbus, OH
Assistant Referee
Accountant Lexie Kastner Deerwood, MN
Judge 1 Marlys Larson Edina, MN
Judge 2 David Hamula Monument, CO
Judge 3 Todd Bromley Flower Mound, TX
Judge 4 Kimberly Heim Troy, OH
Judge 5 Barry Doren Lansing, MI
Judge 6 Sharon Weiss Reisterstown, MD
Judge 7 Janet Carpenter Minnetonka, MN
Substitute