Championship Pairs

Standings for the Short Program

PlaceName123456789Maj.Tie Br.FP
1.Tiffany Scott, Colonial FSC
Philip Dulebohn, Univ. of Delaware FSC
1111131127/1 0.5
2.Rena Inoue, All Year FSC
John Baldwin, All Year FSC
2332214216/2 1.0
3.Kathryn Orscher, SC of Hartford
Garrett Lucash, Charter Oak FSC
3224323446/3 1.5
4.Jennifer Don, Texas Gulf Coast FSC
Jonathon Hunt, Univ. of Delaware FSC
4453442338/4 2.0
5.Laura Handy, Univ. of Delaware FSC
Jeremy Allen, Univ. of Delaware FSC
5545655558/5 2.5
6.Brittany Vise, Broadmoor SC
Nicholas Kole, Broadmoor SC
6699986675/7 3.0
7.Marcy Hinzmann, Winterhurst FSC
Aaron Parchem, Detroit SC
81068769966/8TO 693.5
8.Tiffany Stiegler, Los Angeles FSC
Bert Cording, Nashville FSC
1078657108106/8TO 714.0
9.Larisa Spielberg, Onyx Skating Academy
Craig Joeright, Onyx Skating Academy
1491078127796/9 4.5
10.Amanda Evora, Southwest Florida FSC
Mark Ladwig, Red River Valley FSC
781111111181085/10 5.0
11.Emma Phibbs, Washington FSC
Michael McPherson, Detroit SC
11117111091111148/11 5.5
12.Kristen Roth, Detroit SC
Steve Hartsell, Detroit SC
1512131013141312117/13 6.0
13.Tiffany Vise, Broadmoor SC
Derek Trent, Broadmoor SC
1313121415101413136/13 6.5
14.Colette Appel, Connecticut Sktg. Acad.
Lee Harris, Detroit SC
1216151312151214175/14TOM 637.0
15.Amy Howerton, Dallas FSC
Steven Pottenger, Dallas FSC
914141514131715165/14TOM 647.5
16.Tiffany Sfikas, Tampa Bay SC
Jeffrey Weiss, Peninsula SC
1615161616161616129/16 8.0
17.Brandi Sandoval, Broadmoor SC
Laureano Ibarra, Colorado SC
1817171717171518157/17 8.5
18.Janice Mayne, All Year FSC
Michael Modro, All Year FSC
2018191819181917185/18 9.0
19.Jacqueline Mattson, Glacier Falls FSC
Jason Heffron, FSC of Rockford
1720181920191819197/19 9.5
20.Lindsay Rogeness, Los Angeles FSC
Brian Rogeness, Los Angeles FSC
1919202018202020209/20 10.0

Marks, Totals and Ordinals: Short Program

PlaceNameFP123456789
1.Tiffany Scott, Colonial FSC
Philip Dulebohn, Univ. of Delaware FSC
0.55.25.25.25.15.15.15.25.25.2
5.75.65.75.65.55.75.65.55.5
10.910.810.910.710.610.810.810.710.7
111113112
2.Rena Inoue, All Year FSC
John Baldwin, All Year FSC
1.05.15.05.05.15.15.45.05.15.3
5.65.55.65.55.45.85.35.55.6
10.710.510.610.610.511.210.310.610.9
233221421
3.Kathryn Orscher, SC of Hartford
Garrett Lucash, Charter Oak FSC
1.55.25.15.25.05.05.45.15.15.1
5.45.45.55.35.45.65.35.35.3
10.610.510.710.310.411.010.410.410.4
322432344
4.Jennifer Don, Texas Gulf Coast FSC
Jonathon Hunt, Univ. of Delaware FSC
2.05.05.04.85.05.04.85.15.15.1
5.35.45.55.45.35.25.45.45.4
10.310.410.310.410.310.010.510.510.5
445344233
5.Laura Handy, Univ. of Delaware FSC
Jeremy Allen, Univ. of Delaware FSC
2.55.15.05.24.94.74.84.95.05.1
5.05.15.35.24.75.05.05.15.1
10.110.110.510.19.49.89.910.110.2
554565555
6.Brittany Vise, Broadmoor SC
Nicholas Kole, Broadmoor SC
3.04.94.84.44.64.44.14.95.04.9
5.25.05.14.54.64.84.94.85.1
10.19.89.59.19.08.99.89.810.0
669998667
7.Marcy Hinzmann, Winterhurst FSC
Aaron Parchem, Detroit SC
3.54.74.24.54.34.34.34.44.34.8
5.34.85.34.94.94.94.74.85.3
10.09.09.89.29.29.29.19.110.1
8106876996
8.Tiffany Stiegler, Los Angeles FSC
Bert Cording, Nashville FSC
4.04.24.74.44.54.74.34.34.34.6
4.65.05.25.25.04.74.84.94.8
8.89.79.69.79.79.09.19.29.4
107865710810
9.Larisa Spielberg, Onyx Skating Academy
Craig Joeright, Onyx Skating Academy
4.53.94.24.34.54.33.94.44.64.5
4.65.15.14.94.84.55.15.15.1
8.59.39.49.49.18.49.59.79.6
149107812779
10.Amanda Evora, Southwest Florida FSC
Mark Ladwig, Red River Valley FSC
5.04.94.74.44.44.24.24.54.45.0
5.14.84.94.64.44.34.74.54.9
10.09.59.39.08.68.59.28.99.9
78111111118108
11.Emma Phibbs, Washington FSC
Michael McPherson, Detroit SC
5.54.34.34.64.44.34.24.34.24.0
4.44.65.04.64.54.64.54.54.3
8.78.99.69.08.88.88.88.78.3
1111711109111114
12.Kristen Roth, Detroit SC
Steve Hartsell, Detroit SC
6.04.34.23.94.54.13.84.24.14.5
4.14.54.44.64.44.24.44.54.8
8.48.78.39.18.58.08.68.69.3
151213101314131211
13.Tiffany Vise, Broadmoor SC
Derek Trent, Broadmoor SC
6.54.24.24.34.24.04.24.14.14.2
4.34.34.54.34.34.44.34.34.3
8.58.58.88.58.38.68.48.48.5
131312141510141313
14.Colette Appel, Connecticut Sktg. Acad.
Lee Harris, Detroit SC
7.04.13.73.54.24.13.54.24.13.6
4.54.44.64.84.54.34.54.24.0
8.68.18.19.08.67.88.78.37.6
121615131215121417
15.Amy Howerton, Dallas FSC
Steven Pottenger, Dallas FSC
7.54.44.03.74.04.13.73.63.73.7
4.64.54.44.54.34.44.24.54.1
9.08.58.18.58.48.17.88.27.8
91414151413171516
16.Tiffany Sfikas, Tampa Bay SC
Jeffrey Weiss, Peninsula SC
8.03.83.93.63.93.83.53.63.74.3
4.44.54.44.44.24.14.44.34.6
8.28.48.08.38.07.68.08.08.9
161516161616161612
17.Brandi Sandoval, Broadmoor SC
Laureano Ibarra, Colorado SC
8.53.73.83.53.63.83.53.93.73.8
4.14.24.33.94.03.74.13.84.1
7.88.07.87.57.87.28.07.57.9
181717171717151815
18.Janice Mayne, All Year FSC
Michael Modro, All Year FSC
9.02.93.33.33.52.93.23.33.73.5
3.64.13.94.03.63.84.13.93.7
6.57.47.27.56.57.07.47.67.2
201819181918191718
19.Jacqueline Mattson, Glacier Falls FSC
Jason Heffron, FSC of Rockford
9.53.82.83.43.43.03.13.63.43.4
4.03.74.13.93.43.74.03.83.6
7.86.57.57.36.46.87.67.27.0
172018192019181919
20.Lindsay Rogeness, Los Angeles FSC
Brian Rogeness, Los Angeles FSC
10.03.13.43.03.13.03.03.33.23.2
3.73.94.03.93.73.64.03.83.7
6.87.37.07.06.76.67.37.06.9
191920201820202020

Panel of Officials for the Short Program

FunctionNameHometown
RefereeLarry KriwanekCulver City,CA
Assistant RefereeTaffy HollidayGreenwich,CT
AccountantMorton RosensteinFresno,CA
Judge 1Marilyn WhelanCastro Valley,CA
Judge 2Richard PerezMountain View,CA
Judge 3Roger GlennAppleton,WI
Judge 4Lori DunnHarrisburg,PA
Judge 5Kathleen HarmonBurbank,CA
Judge 6Lorrie ParkerOverland Park,KS
Judge 7Lucy BrennanNew York,NY
Judge 8Sharon WigginsAtlanta,GA
Judge 9Glennace CohenCastle Rock,CO
SubstituteRon Dei CasWashington,DC