Championship Dance

Standings after the Original Dance

PlaceD1ODNameFP
1.11Tanith Belbin, Detroit SC
Benjamin Agosto, Detroit SC
1.0
2.32Melissa Gregory, Broadmoor SC
Denis Petukhov, Skokie Valley SC
2.4
3.43Loren Galler-Rabinowitz, The SC of Boston
David Mitchell, The SC of Boston
3.4
4.64Kendra Goodwin, Univ. of Delaware FSC
Brent Bommentre, Philadelphia SC & HS
4.8
5.55Christie Moxley, Univ. of Delaware FSC
Aleksandre Kirsanov, Univ. of Delaware FSC
5.0
6.86Lydia Manon, Detroit SC
Ryan O'Meara, Detroit SC
6.8
7.77Hilary Gibbons, The SC of Boston
Justin Pekarek, The SC of Boston
7.0
8.98Julia Rey, Lone Star FSC
Philipp Rey, Univ. of Delaware FSC
8.4
9.109Rebecca Magerovskiy, Detroit SC
Sergey Magerovskiy, Detroit SC
9.4
10.1110Laura Munana, Peninsula SC
Luke Munana, Peninsula SC
10.4
11.1211Alexandra Snyder, Lone Star FSC
Nick Traxler, Lone Star FSC
11.4
2Naomi Lang, American Academy FSC
Peter Tchernyshev, American Academy FSC
Withdrawn

Standings for the Original Dance

PlaceName123456789Maj.Tie Br.FP
1.Tanith Belbin, Detroit SC
Benjamin Agosto, Detroit SC
1111111119/1 0.6
2.Melissa Gregory, Broadmoor SC
Denis Petukhov, Skokie Valley SC
2222222328/2 1.2
3.Loren Galler-Rabinowitz, The SC of Boston
David Mitchell, The SC of Boston
3343333238/3 1.8
4.Kendra Goodwin, Univ. of Delaware FSC
Brent Bommentre, Philadelphia SC & HS
5435775476/5 2.4
5.Christie Moxley, Univ. of Delaware FSC
Aleksandre Kirsanov, Univ. of Delaware FSC
4654664645/5 3.0
6.Lydia Manon, Detroit SC
Ryan O'Meara, Detroit SC
6766456558/6 3.6
7.Hilary Gibbons, The SC of Boston
Justin Pekarek, The SC of Boston
7577547769/7 4.2
8.Julia Rey, Lone Star FSC
Philipp Rey, Univ. of Delaware FSC
9898988895/8 4.8
9.Rebecca Magerovskiy, Detroit SC
Sergey Magerovskiy, Detroit SC
8989899989/9 5.4
10.Laura Munana, Peninsula SC
Luke Munana, Peninsula SC
1011101010101010117/10 6.0
11.Alexandra Snyder, Lone Star FSC
Nick Traxler, Lone Star FSC
1110111111111111109/11 6.6
Naomi Lang, American Academy FSC
Peter Tchernyshev, American Academy FSC
Withdrawn

Marks, Totals and Ordinals: Original Dance

PlaceNameFP123456789
1.Tanith Belbin, Detroit SC
Benjamin Agosto, Detroit SC
0.65.75.85.85.85.85.85.85.85.6
5.85.85.85.95.95.85.85.85.8
11.511.611.611.711.711.611.611.611.4
111111111
2.Melissa Gregory, Broadmoor SC
Denis Petukhov, Skokie Valley SC
1.25.45.45.25.45.55.45.55.15.2
5.55.45.55.55.65.55.65.35.3
10.910.810.710.911.110.911.110.410.5
222222232
3.Loren Galler-Rabinowitz, The SC of Boston
David Mitchell, The SC of Boston
1.85.35.25.15.35.25.35.45.35.2
5.45.35.25.45.35.45.45.45.2
10.710.510.310.710.510.710.810.710.4
334333323
4.Kendra Goodwin, Univ. of Delaware FSC
Brent Bommentre, Philadelphia SC & HS
2.45.05.04.95.04.64.95.04.74.6
5.25.25.45.25.05.05.35.14.8
10.210.210.310.29.69.910.39.89.4
543577547
5.Christie Moxley, Univ. of Delaware FSC
Aleksandre Kirsanov, Univ. of Delaware FSC
3.05.14.94.95.24.95.15.24.65.0
5.35.15.05.35.15.05.24.85.2
10.410.09.910.510.010.110.49.410.2
465466464
6.Lydia Manon, Detroit SC
Ryan O'Meara, Detroit SC
3.65.04.84.64.85.05.15.24.74.8
5.14.95.14.95.15.24.94.95.0
10.19.79.79.710.110.310.19.69.8
676645655
7.Hilary Gibbons, The SC of Boston
Justin Pekarek, The SC of Boston
4.24.75.14.74.64.85.14.84.44.7
4.95.04.84.75.25.34.94.84.9
9.610.19.59.310.010.49.79.29.6
757754776
8.Julia Rey, Lone Star FSC
Philipp Rey, Univ. of Delaware FSC
4.84.44.64.24.54.44.44.54.44.4
4.64.84.64.74.54.54.54.64.5
9.09.48.89.28.98.99.09.08.9
989898889
9.Rebecca Magerovskiy, Detroit SC
Sergey Magerovskiy, Detroit SC
5.44.54.54.14.34.54.34.34.24.4
4.64.74.74.44.64.44.44.44.8
9.19.28.88.79.18.78.78.69.2
898989998
10.Laura Munana, Peninsula SC
Luke Munana, Peninsula SC
6.04.13.84.14.04.14.24.13.94.3
4.44.14.44.34.34.44.34.34.3
8.57.98.58.38.48.68.48.28.6
101110101010101011
11.Alexandra Snyder, Lone Star FSC
Nick Traxler, Lone Star FSC
6.63.94.23.93.74.03.93.83.54.2
4.24.24.54.24.24.34.24.24.5
8.18.48.47.98.28.28.07.78.7
111011111111111110

Panel of Officials for the Original Dance

FunctionNameHometown
RefereeHal MarronPhoenix,AZ
Assistant RefereeSusan KeoghGreenwich,CT
AccountantHonor Johnson*Crofton,MD
Judge 1Mary Karen HendersonHaslett,MI
Judge 2Sharon RogersIvins,UT
Judge 3Anthony BardinLos Angeles,CA
Judge 4Jenny MastBlue Bell,PA
Judge 5Janice BenoitLisle,IL
Judge 6Katherine WilliamsonKansas City,MO
Judge 7Linda LeaverSalt Lake City,UT
Judge 8John ColeHunt Valley,MD
Judge 9Vicki MertenSouth Salem,NY
SubstitutePatricia FrenchMitchellville,MD