Championship Dance

Final Standings

PlaceD1ODFDNameFP
1.111Tanith Belbin, Detroit SC
Benjamin Agosto, Detroit SC
2.0
2.322Melissa Gregory, Broadmoor SC
Denis Petukhov, Skokie Valley SC
4.4
3.433Loren Galler-Rabinowitz, The SC of Boston
David Mitchell, The SC of Boston
6.4
4.644Kendra Goodwin, Univ. of Delaware FSC
Brent Bommentre, Philadelphia SC & HS
8.8
5.555Christie Moxley, Univ. of Delaware FSC
Aleksandre Kirsanov, Univ. of Delaware FSC
10.0
6.866Lydia Manon, Detroit SC
Ryan O'Meara, Detroit SC
12.8
7.777Hilary Gibbons, The SC of Boston
Justin Pekarek, The SC of Boston
14.0
8.988Julia Rey, Lone Star FSC
Philipp Rey, Univ. of Delaware FSC
16.4
9.1099Rebecca Magerovskiy, Detroit SC
Sergey Magerovskiy, Detroit SC
18.4
10.111010Laura Munana, Peninsula SC
Luke Munana, Peninsula SC
20.4
11.121111Alexandra Snyder, Lone Star FSC
Nick Traxler, Lone Star FSC
22.4
2Naomi Lang, American Academy FSC
Peter Tchernyshev, American Academy FSC
Withdrawn

Championship Dance

Standings for the Free Dance

PlaceName123456789Maj.Tie Br.FP
1.Tanith Belbin, Detroit SC
Benjamin Agosto, Detroit SC
1111111119/1 1.0
2.Melissa Gregory, Broadmoor SC
Denis Petukhov, Skokie Valley SC
2222222229/2 2.0
3.Loren Galler-Rabinowitz, The SC of Boston
David Mitchell, The SC of Boston
3533433346/3 3.0
4.Kendra Goodwin, Univ. of Delaware FSC
Brent Bommentre, Philadelphia SC & HS
4454344467/4 4.0
5.Christie Moxley, Univ. of Delaware FSC
Aleksandre Kirsanov, Univ. of Delaware FSC
5346665536/5 5.0
6.Lydia Manon, Detroit SC
Ryan O'Meara, Detroit SC
6667756657/6 6.0
7.Hilary Gibbons, The SC of Boston
Justin Pekarek, The SC of Boston
7775577779/7 7.0
8.Julia Rey, Lone Star FSC
Philipp Rey, Univ. of Delaware FSC
8888888889/8 8.0
9.Rebecca Magerovskiy, Detroit SC
Sergey Magerovskiy, Detroit SC
991010999997/9 9.0
10.Laura Munana, Peninsula SC
Luke Munana, Peninsula SC
101091110111011115/10 10.0
11.Alexandra Snyder, Lone Star FSC
Nick Traxler, Lone Star FSC
111111911101110109/11 11.0
Naomi Lang, American Academy FSC
Peter Tchernyshev, American Academy FSC
Withdrawn

Championship Dance

Marks, Totals and Ordinals: Free Dance

PlaceNameFP123456789
1.Tanith Belbin, Detroit SC
Benjamin Agosto, Detroit SC
1.05.75.75.85.75.95.85.75.85.8
5.85.95.95.85.95.95.95.95.9
11.511.611.711.511.811.711.611.711.7
111111111
2.Melissa Gregory, Broadmoor SC
Denis Petukhov, Skokie Valley SC
2.05.45.45.65.55.65.25.55.45.4
5.65.65.75.65.85.65.75.75.7
11.011.011.311.111.410.811.211.111.1
222222222
3.Loren Galler-Rabinowitz, The SC of Boston
David Mitchell, The SC of Boston
3.05.25.05.35.45.34.95.35.25.1
5.45.35.55.55.45.25.65.55.3
10.610.310.810.910.710.110.910.710.4
353343334
4.Kendra Goodwin, Univ. of Delaware FSC
Brent Bommentre, Philadelphia SC & HS
4.05.05.15.05.45.34.95.05.24.9
5.35.35.35.45.55.15.65.45.2
10.310.410.310.810.810.010.610.610.1
445434446
5.Christie Moxley, Univ. of Delaware FSC
Aleksandre Kirsanov, Univ. of Delaware FSC
5.04.85.25.25.24.94.84.75.05.1
5.15.55.45.35.14.95.25.35.4
9.910.710.610.510.09.79.910.310.5
534666553
6.Lydia Manon, Detroit SC
Ryan O'Meara, Detroit SC
6.04.54.84.94.84.84.94.64.95.0
4.85.25.25.14.85.05.15.25.2
9.310.010.19.99.69.99.710.110.2
666775665
7.Hilary Gibbons, The SC of Boston
Justin Pekarek, The SC of Boston
7.04.54.75.05.25.24.74.64.84.8
4.75.05.05.45.34.94.94.95.1
9.29.710.010.610.59.69.59.79.9
777557777
8.Julia Rey, Lone Star FSC
Philipp Rey, Univ. of Delaware FSC
8.04.24.54.54.54.74.24.34.34.1
4.44.84.84.54.84.74.94.54.3
8.69.39.39.09.58.99.28.88.4
888888888
9.Rebecca Magerovskiy, Detroit SC
Sergey Magerovskiy, Detroit SC
9.04.13.84.34.24.04.13.84.24.1
4.34.44.44.34.54.44.34.44.2
8.48.28.78.58.58.58.18.68.3
99101099999
10.Laura Munana, Peninsula SC
Luke Munana, Peninsula SC
10.04.13.84.34.13.73.63.73.73.5
4.24.24.84.24.14.14.24.04.3
8.38.09.18.37.87.77.97.77.8
10109111011101111
11.Alexandra Snyder, Lone Star FSC
Nick Traxler, Lone Star FSC
11.03.93.73.94.33.44.03.63.84.0
4.04.14.44.53.74.34.14.24.2
7.97.88.38.87.18.37.78.08.2
11111191110111010

Panel of Officials for the Free Dance

FunctionNameHometown
RefereeHal MarronPhoenix,AZ
Assistant RefereeSusan KeoghGreenwich,CT
AccountantHonor Johnson*Crofton,MD
Judge 1Vicki MertenSouth Salem,NY
Judge 2Jenny MastBlue Bell,PA
Judge 3Mary Karen HendersonHaslett,MI
Judge 4Katherine WilliamsonKansas City,MO
Judge 5Sharon RogersIvins,UT
Judge 6Anthony BardinLos Angeles,CA
Judge 7John ColeHunt Valley,MD
Judge 8Linda LeaverSalt Lake City,UT
Judge 9Janice BenoitLisle,IL
SubstitutePatricia FrenchMitchellville,MD