Novice Dance

Final Standings

PlaceD1D2FDNameFP
1.141Lauren Capehart, Dallas FSC
Stephen Chasman, Broadmoor SC
7.0
2.212Jane Summersett, New England FSC
Elliot Pennington, The SC of Boston
7.0
3.363Emily Samuelson, Ann Arbor FSC
Evan Bates, Ann Arbor FSC
15.0
4.534Elizabeth Palmer, Portland ISC
Ryland Stucke, Portland ISC
16.0
5.425Adrienne Koob-Doddy, Peninsula SC
Robert Antonelli, Philadelphia SC & HS
16.0
6.686Blake Rosenthal, SC of Wilmington
Calvin Taylor, SC of Wilmington
26.0
7.757Kaitlyn Weaver, Charter Oak FSC
Charles Clavey, Texas Gulf Coast FSC
26.0
8.898Madeline Masten, The SC of Boston
Jared Ramsdell, The SC of Boston
33.0
9.979Isabel Elliman, SC of New York
Dmitriy Serebrenik, Yale FSC
34.0
10.111010Suzanne Lazarowitz, Washington FSC
Nathan Jarmuth, St. Moritz ISC
41.0
11.101112Annie Maguire, All Year FSC
Charlie Hill, Dallas FSC
45.0
12.121211Megan Calhoun, South Bay FSC
Kevin Miller, All Year FSC
46.0

Standings for the Free Dance

PlaceName123456789Maj.Tie Br.FP
1.Lauren Capehart, Dallas FSC
Stephen Chasman, Broadmoor SC
2121612317/2 2.0
2.Jane Summersett, New England FSC
Elliot Pennington, The SC of Boston
1213231136/2 4.0
3.Emily Samuelson, Ann Arbor FSC
Evan Bates, Ann Arbor FSC
4464344257/4 6.0
4.Elizabeth Palmer, Portland ISC
Ryland Stucke, Portland ISC
6345125545/4 8.0
5.Adrienne Koob-Doddy, Peninsula SC
Robert Antonelli, Philadelphia SC & HS
5536453627/5 10.0
6.Blake Rosenthal, SC of Wilmington
Calvin Taylor, SC of Wilmington
3672776765/6 12.0
7.Kaitlyn Weaver, Charter Oak FSC
Charles Clavey, Texas Gulf Coast FSC
7758597477/7 14.0
8.Madeline Masten, The SC of Boston
Jared Ramsdell, The SC of Boston
8897888897/8 16.0
9.Isabel Elliman, SC of New York
Dmitriy Serebrenik, Yale FSC
9989969989/9 18.0
10.Suzanne Lazarowitz, Washington FSC
Nathan Jarmuth, St. Moritz ISC
1011121011111010105/10 20.0
11.Megan Calhoun, South Bay FSC
Kevin Miller, All Year FSC
1112101210101211116/11 22.0
12.Annie Maguire, All Year FSC
Charlie Hill, Dallas FSC
1210111112121112129/12 24.0

Marks, Totals and Ordinals: Free Dance

PlaceNameFP123456789
1.Lauren Capehart, Dallas FSC
Stephen Chasman, Broadmoor SC
2.04.34.03.84.13.64.54.13.64.1
4.34.24.14.43.54.84.34.24.3
8.68.27.98.57.19.38.47.88.4
212161231
2.Jane Summersett, New England FSC
Elliot Pennington, The SC of Boston
4.04.23.83.93.93.74.44.14.13.9
4.54.34.24.44.24.34.54.54.2
8.78.18.18.37.98.78.68.68.1
121323113
3.Emily Samuelson, Ann Arbor FSC
Evan Bates, Ann Arbor FSC
6.04.13.73.74.03.84.23.94.03.8
4.13.83.74.23.94.44.04.23.9
8.27.57.48.27.78.67.98.27.7
446434425
4.Elizabeth Palmer, Portland ISC
Ryland Stucke, Portland ISC
8.03.93.83.54.03.94.33.73.63.8
4.03.94.04.14.14.64.03.94.0
7.97.77.58.18.08.97.77.57.8
634512554
5.Adrienne Koob-Doddy, Peninsula SC
Robert Antonelli, Philadelphia SC & HS
10.03.93.73.73.93.64.23.93.44.0
4.13.73.94.14.04.24.24.04.2
8.07.47.68.07.68.48.17.48.2
553645362
6.Blake Rosenthal, SC of Wilmington
Calvin Taylor, SC of Wilmington
12.04.23.63.34.13.54.13.83.63.8
4.23.73.64.33.54.13.93.83.8
8.47.36.98.47.08.27.77.47.6
367277676
7.Kaitlyn Weaver, Charter Oak FSC
Charles Clavey, Texas Gulf Coast FSC
14.03.83.53.73.43.53.83.43.73.7
3.93.73.83.43.74.04.13.93.5
7.77.27.56.87.27.87.57.67.2
775859747
8.Madeline Masten, The SC of Boston
Jared Ramsdell, The SC of Boston
16.03.63.43.13.43.34.03.13.33.4
3.83.53.53.73.54.13.73.73.3
7.46.96.67.16.88.16.87.06.7
889788889
9.Isabel Elliman, SC of New York
Dmitriy Serebrenik, Yale FSC
18.03.43.43.23.33.34.23.33.33.3
3.73.43.53.43.44.13.43.43.6
7.16.86.76.76.78.36.76.76.9
998996998
10.Suzanne Lazarowitz, Washington FSC
Nathan Jarmuth, St. Moritz ISC
20.03.33.22.83.13.13.23.03.03.2
3.53.33.33.43.43.63.43.33.4
6.86.56.16.56.56.86.46.36.6
101112101111101010
11.Megan Calhoun, South Bay FSC
Kevin Miller, All Year FSC
22.03.13.03.12.93.23.52.53.03.2
3.53.23.43.03.43.93.33.23.2
6.66.26.55.96.67.45.86.26.4
111210121010121111
12.Annie Maguire, All Year FSC
Charlie Hill, Dallas FSC
24.02.93.33.02.93.03.12.82.83.0
3.43.33.33.23.23.13.12.83.2
6.36.66.36.16.26.25.95.66.2
121011111212111212

Panel of Officials for the Free Dance

FunctionNameHometown
RefereeHal MarronPhoenix,AZ
Assistant RefereeSusan KeoghGreenwich,CT
AccountantMona WheatleyNantucket,MA
Judge 1Jenny MastBlue Bell,PA
Judge 2Katherine WilliamsonKansas City,MO
Judge 3Kathleen HarmonBurbank,CA
Judge 4Vicki MertenSouth Salem,NY
Judge 5Janice BenoitLisle,IL
Judge 6Sharon RogersIvins,UT
Judge 7John ColeHunt Valley,MD
Judge 8Mary Karen HendersonHaslett,MI
Judge 9Marilyn WhelanCastro Valley,CA
SubstituteAnthony BardinLos Angeles,CA