Junior Pairs

Standings for the Short Program

PlaceName123456789Maj.Tie Br.FP
1.Brooke Castile, St. Clair Shores FSC
Benjamin Okolski, St. Clair Shores FSC
2211312115/1 0.5
2.Andrea Varraux, Univ. of Delaware FSC
David Pelletier, Univ. of Delaware FSC
3123423225/2 1.0
3.Shantel Jordan, Southwest Florida FSC
Jeremy Barrett, Southwest Florida FSC
5332241346/3 1.5
4.Sydney Schmidt, Dallas FSC
Christopher Pottenger, Dallas FSC
16651510655/5 2.0
5.Lucy Galleher, Denver FSC
John Coughlin, Silver Blades FSC of KC
10798564435/6TOM 222.5
6.Lindsey Seitz, Orange County FSC
Andy Seitz, FSC of the Quad-Cities
6976695585/6TOM 283.0
7.Jenna Yount, Coyotes SC of Arizona
Grant Marron, Coyotes SC of Arizona
4884776876/7 3.5
8.Katelyn Uhlig, Ann Arbor FSC
Colin Loomis, Ann Arbor FSC
9449838765/7 4.0
9.Katie Boxwell, SC of New York
Joshua Murphy, American Academy FSC
7101079891196/9 4.5
10.Sheila Harkaway, Ann Arbor FSC
Cole Davis, All Year FSC
855121010710108/10 5.0
11.Rhea Sy, All Year FSC
Benny Wu, Orange County FSC
1112111111111212116/11 5.5
12.Tanya Bakerman, Colonial FSC
Chad Brennan, The SC of Boston
131112101212119128/12 6.0
13.Joanna Canny, The SC of Lake Placid
Adam Parr, Washington FSC
1213131313131313139/13 6.5

Marks, Totals and Ordinals: Short Program

PlaceNameFP123456789
1.Brooke Castile, St. Clair Shores FSC
Benjamin Okolski, St. Clair Shores FSC
0.54.44.54.84.74.64.74.74.94.9
5.15.15.25.15.15.15.15.15.1
9.59.610.09.89.79.89.810.010.0
221131211
2.Andrea Varraux, Univ. of Delaware FSC
David Pelletier, Univ. of Delaware FSC
1.04.54.64.64.54.64.74.74.84.7
4.85.25.14.85.04.95.05.05.0
9.39.89.79.39.69.69.79.89.7
312342322
3.Shantel Jordan, Southwest Florida FSC
Jeremy Barrett, Southwest Florida FSC
1.54.34.74.74.64.94.14.84.64.3
4.64.84.94.85.14.25.34.94.7
8.99.59.69.410.08.310.19.59.0
533224134
4.Sydney Schmidt, Dallas FSC
Christopher Pottenger, Dallas FSC
2.04.54.14.24.34.83.83.64.34.1
5.04.84.64.75.44.24.44.84.6
9.58.98.89.010.28.08.09.18.7
1665151065
5.Lucy Galleher, Denver FSC
John Coughlin, Silver Blades FSC of KC
2.53.64.34.23.84.73.94.74.74.4
4.24.54.34.14.84.04.74.54.8
7.88.88.57.99.57.99.49.29.2
1079856443
6.Lindsey Seitz, Orange County FSC
Andy Seitz, FSC of the Quad-Cities
3.04.24.14.34.14.53.74.54.63.7
4.44.34.44.34.93.84.84.64.7
8.68.48.78.49.47.59.39.28.4
697669558
7.Jenna Yount, Coyotes SC of Arizona
Grant Marron, Coyotes SC of Arizona
3.54.54.24.24.54.53.94.54.33.8
4.64.44.44.74.73.94.64.44.7
9.18.68.69.29.27.89.18.78.5
488477687
8.Katelyn Uhlig, Ann Arbor FSC
Colin Loomis, Ann Arbor FSC
4.03.94.44.63.74.34.24.04.34.0
4.24.74.84.04.64.54.44.64.6
8.19.19.47.78.98.78.48.98.6
944983876
9.Katie Boxwell, SC of New York
Joshua Murphy, American Academy FSC
4.54.13.84.03.84.03.64.04.04.0
4.34.54.44.24.74.04.34.34.3
8.48.38.48.08.77.68.38.38.3
710107989119
10.Sheila Harkaway, Ann Arbor FSC
Cole Davis, All Year FSC
5.03.94.44.53.24.03.64.24.13.9
4.44.64.73.74.53.94.84.44.2
8.39.09.26.98.57.59.08.58.1
85512101071010
11.Rhea Sy, All Year FSC
Benny Wu, Orange County FSC
5.53.43.73.73.54.03.73.43.63.6
3.94.04.23.94.23.73.93.94.2
7.37.77.97.48.27.47.37.57.8
111211111111121211
12.Tanya Bakerman, Colonial FSC
Chad Brennan, The SC of Boston
6.03.13.73.53.73.62.93.44.03.4
3.64.44.23.94.23.54.24.74.0
6.78.17.77.67.86.47.68.77.4
13111210121211912
13.Joanna Canny, The SC of Lake Placid
Adam Parr, Washington FSC
6.53.23.73.42.93.42.92.93.53.0
3.53.83.93.04.03.23.63.63.5
6.77.57.35.97.46.16.57.16.5
121313131313131313

Panel of Officials for the Short Program

FunctionNameHometown
RefereeTamie CampbellEden Prairie,MN
Assistant RefereeWilliam FitzpatrickBethlehem,PA
AccountantJack VestSand Springs,OK
Judge 1Margery SchlehRoseville,CA
Judge 2Kathy SlackTroy,OH
Judge 3Jessica BussgangWellesley,MA
Judge 4Deborah WeidmanSilver Spring,MD
Judge 5Jeffrey WolfSeattle,WA
Judge 6Wayne HundleyRiverside,CA
Judge 7Coco Gram SheanNew York,NY
Judge 8Kathleen KriegerArlington Heights,IL
Judge 9Gretchen WilsonWabasha,MN
SubstituteKathleen McBrideSan Francisco,CA