Junior Men

Final Standings

PlaceSPFSNameFP
1.32Christopher Toland, Glacier Falls FSC3.5
2.61Jason Wong, The SC of Boston4.0
3.43Wesley Campbell, Nashville FSC5.0
4.27Tommy Steenberg, SC of Northern Virginia8.0
5.75Traighe Rouse, Univ. of Delaware FSC8.5
6.56Ben Woolwine, Detroit SC8.5
7.104Jeremy Abbott, Broadmoor SC9.0
8.19Igor Matsipura, Peninsula SC9.5
9.88Tim Wright, Rim of the World FSC12.0
10.1110Adam Aronowitz, American Academy FSC15.5
11.911Michael Peters, Peninsula SC15.5
12.1212David Sanders, Huntsville FSC18.0

Standings for the Free Skating

PlaceName123456789Maj.Tie Br.FP
1.Jason Wong, The SC of Boston1411113117/1 1.0
2.Christopher Toland, Glacier Falls FSC2122232327/2 2.0
3.Wesley Campbell, Nashville FSC3533321238/3 3.0
4.Jeremy Abbott, Broadmoor SC4944944675/4 4.0
5.Traighe Rouse, Univ. of Delaware FSC72115476485/6 5.0
6.Ben Woolwine, Detroit SC67671057857/7 6.0
7.Tommy Steenberg, SC of Northern Virginia5651112119745/7 7.0
8.Tim Wright, Rim of the World FSC1210961188565/8 8.0
9.Igor Matsipura, Peninsula SC82121261012995/9TOM 349.0
10.Adam Aronowitz, American Academy FSC11118959510125/9TOM 3610.0
11.Michael Peters, Peninsula SC971010761112107/10 11.0
12.David Sanders, Huntsville FSC1012788121011115/10 12.0

Marks, Totals and Ordinals: Free Skating

PlaceNameFP123456789
1.Jason Wong, The SC of Boston1.05.44.85.35.35.45.55.25.35.2
5.24.75.25.45.45.45.25.35.3
10.69.510.510.710.810.910.410.610.5
141111311
2.Christopher Toland, Glacier Falls FSC2.05.24.95.15.35.25.35.25.15.1
5.04.75.35.25.35.45.35.25.2
10.29.610.410.510.510.710.510.310.3
212223232
3.Wesley Campbell, Nashville FSC3.04.84.65.04.95.15.45.25.24.9
5.34.85.25.45.25.45.45.35.1
10.19.410.210.310.310.810.610.510.0
353332123
4.Jeremy Abbott, Broadmoor SC4.04.64.54.44.74.05.15.14.54.5
5.14.74.85.04.55.25.24.64.6
9.79.29.29.78.510.310.39.19.1
494494467
5.Traighe Rouse, Univ. of Delaware FSC5.04.54.74.24.64.94.94.74.94.5
4.54.84.04.95.14.84.84.94.5
9.09.58.29.510.09.79.59.89.0
7211547648
6.Ben Woolwine, Detroit SC6.04.64.64.64.64.45.14.64.54.6
4.64.74.64.74.14.94.64.54.7
9.29.39.29.38.510.09.29.09.3
6767105785
7.Tommy Steenberg, SC of Northern Virginia7.04.64.74.53.73.74.64.54.44.7
4.74.74.73.64.24.34.44.64.8
9.39.49.27.37.98.98.99.09.5
565111211974
8.Tim Wright, Rim of the World FSC8.04.04.64.24.84.14.74.54.64.6
4.14.64.34.74.34.74.54.64.6
8.19.28.59.58.49.49.09.29.2
121096118856
9.Igor Matsipura, Peninsula SC9.04.74.74.03.64.84.54.24.34.3
4.34.84.13.64.64.54.04.64.6
9.09.58.17.29.49.08.28.98.9
8212126101299
10.Adam Aronowitz, American Academy FSC10.04.14.43.93.84.74.55.04.44.2
4.44.64.74.34.94.65.14.54.5
8.59.08.68.19.69.110.18.98.7
1111895951012
11.Michael Peters, Peninsula SC11.04.34.64.13.84.64.94.24.24.4
4.64.74.13.64.55.04.34.44.5
8.99.38.27.49.19.98.58.68.9
97101076111210
12.David Sanders, Huntsville FSC12.04.44.54.64.24.34.34.44.34.5
4.24.44.54.24.44.44.44.44.4
8.68.99.18.48.78.78.88.78.9
101278812101111

Panel of Officials for the Free Skating

FunctionNameHometown
RefereeJessica GaynorSan Francisco,CA
Assistant RefereeRobert Horen*New Hope,PA
AccountantMona WheatleyNantucket,MA
Judge 1Todd BromleyFlower Mound,TX
Judge 2Claire FergusonJamestown,RI
Judge 3Samuel AuxierGlen Ellyn,IL
Judge 4Steve WinklerPalm Springs,CA
Judge 5Kathleen McBrideSan Francisco,CA
Judge 6Ron Dei CasWashington,DC
Judge 7Beth GrahamDenver,CO
Judge 8Joseph DrianoEdmonds,WA
Judge 9Deborah CurrieFairview,PA
SubstituteJessica BussgangWellesley,MA