2003 State Farm U.S. Figure Skating Championships

Novice Men

Standings for the Short Program

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Tommy Steenberg SC of Northern Virginia 1 5 5 1 2 1 1 1 1 6/1   0.5
2. Colin Pennington The SC of New York 2 9 1 2 1 4 2 4 4 5/2   1.0
3. Jon Nuss Broadmoor SC 4 1 3 5 6 3 3 2 5 5/3 TO 32 1.5
4. David Weintraub The SC of New York 3 2 6 3 5 2 5 9 2 5/3 TO 37 2.0
5. Geoffry Varner Stockton FSC 7 4 4 6 3 5 6 5 3 6/5   2.5
6. James Hanley Glacier Falls FSC 6 6 9 4 4 6 4 3 6 8/6   3.0
7. Michael Novales Orange County FSC 12 6 2 10 8 8 10 6 8 6/8 TOM 38 3.5
8. R.J. Westfall Ann Arbor FSC 8 3 7 9 7 12 8 8 12 6/8 TOM 41 4.0
9. Charlie White Detroit SC 5 10 8 8 10 7 9 7 7 6/8 TOM 42 4.5
10. John Coughlin Silver Blades FSC of KC 9 8 10 7 9 9 7 10 11 6/9   5.0
11. Mark Bernardo All Year FSC 10 11 11 12 11 10 11 12 10 7/11   5.5
12. Daniel Raad Southwest Florida FSC 11 12 12 11 12 11 12 11 9 5/11   6.0

2003 State Farm U.S. Figure Skating Championships

Novice Men

Marks, Totals and Ordinals: Short Program

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Tommy Steenberg SC of Northern Virginia 0.5 4.5 4.1 4.1 4.2 4.2 4.2 4.3 4.2 4.4
  4.3 3.9 4.3 4.1 4.2 4.2 4.2 4.0 4.1
8.8 8.0 8.4 8.3 8.4 8.4 8.5 8.2 8.5
1 5 5 1 2 1 1 1 1
2. Colin Pennington The SC of New York 1.0 4.3 3.8 4.5 4.1 4.2 4.0 4.2 4.0 4.1
  4.4 3.9 4.6 4.2 4.3 4.1 4.2 3.8 3.9
8.7 7.7 9.1 8.3 8.5 8.1 8.4 7.8 8.0
2 9 1 2 1 4 2 4 4
3. Jon Nuss Broadmoor SC 1.5 4.1 4.2 4.2 3.8 3.9 4.0 3.9 4.0 4.0
  4.2 4.2 4.4 3.9 3.9 4.2 4.1 4.0 4.0
8.3 8.4 8.6 7.7 7.8 8.2 8.0 8.0 8.0
4 1 3 5 6 3 3 2 5
4. David Weintraub The SC of New York 2.0 4.2 4.2 4.0 3.9 3.9 4.1 4.0 3.6 4.1
  4.2 4.1 4.4 4.2 4.1 4.2 3.8 3.5 4.2
8.4 8.3 8.4 8.1 8.0 8.3 7.8 7.1 8.3
3 2 6 3 5 2 5 9 2
5. Geoffry Varner Stockton FSC 2.5 3.8 4.1 4.2 3.7 4.1 3.9 3.8 3.9 4.0
  3.9 4.0 4.3 3.7 4.0 4.0 3.8 3.9 4.2
7.7 8.1 8.5 7.4 8.1 7.9 7.6 7.8 8.2
7 4 4 6 3 5 6 5 3
6. James Hanley Glacier Falls FSC 3.0 4.0 3.9 3.8 4.0 4.0 3.9 4.0 4.0 4.0
  3.9 4.0 4.0 4.0 4.0 3.9 3.9 3.9 3.9
7.9 7.9 7.8 8.0 8.0 7.8 7.9 7.9 7.9
6 6 9 4 4 6 4 3 6
7. Michael Novales Orange County FSC 3.5 3.3 3.9 4.3 3.6 3.8 3.4 3.5 3.8 3.5
  3.3 4.0 4.6 3.5 3.9 3.7 3.6 3.8 3.5
6.6 7.9 8.9 7.1 7.7 7.1 7.1 7.6 7.0
12 6 2 10 8 8 10 6 8
8. R.J. Westfall Ann Arbor FSC 4.0 3.6 4.0 3.9 3.3 3.7 3.0 3.5 3.5 2.6
  4.0 4.3 4.4 3.9 4.1 3.6 3.9 3.7 3.4
7.6 8.3 8.3 7.2 7.8 6.6 7.4 7.2 6.0
8 3 7 9 7 12 8 8 12
9. Charlie White Detroit SC 4.5 4.0 3.7 3.9 3.5 3.6 3.5 3.5 3.6 3.6
  4.1 3.9 4.2 3.7 4.0 4.1 3.7 3.6 4.1
8.1 7.6 8.1 7.2 7.6 7.6 7.2 7.2 7.7
5 10 8 8 10 7 9 7 7
10. John Coughlin Silver Blades FSC of KC 5.0 3.6 3.8 3.5 3.6 3.9 3.6 3.7 3.6 2.8
  3.6 4.1 4.1 3.7 3.7 3.4 3.8 3.4 3.4
7.2 7.9 7.6 7.3 7.6 7.0 7.5 7.0 6.2
9 8 10 7 9 9 7 10 11
11. Mark Bernardo All Year FSC 5.5 3.2 3.6 3.6 3.3 3.6 3.4 3.3 3.3 3.1
  3.9 3.6 3.9 3.3 3.7 3.4 3.3 3.5 3.3
7.1 7.2 7.5 6.6 7.3 6.8 6.6 6.8 6.4
10 11 11 12 11 10 11 12 10
12. Daniel Raad Southwest Florida FSC 6.0 3.4 3.4 3.6 3.3 3.2 3.2 2.9 3.5 3.3
  3.3 3.4 3.7 3.5 3.6 3.5 3.4 3.4 3.3
6.7 6.8 7.3 6.8 6.8 6.7 6.3 6.9 6.6
11 12 12 11 12 11 12 11 9

Panel of Officials for the Short Program

Function Name Hometown
Referee Lori Dunn Harrisburg,PA
Assistant Referee Bette Snuggerud Minnetonka,MN
Accountant E. Michael Elmaleh Elkins Park,PA
Judge 1 Kathaleen Kelly Cutone Reading,MA
Judge 2 J Barlow Nelson Tulsa,OK
Judge 3 Charles Cyr Palm Desert,CA
Judge 4 Larry Kriwanek Manhattan Beach,CA
Judge 5 Sharon Watson Los Angeles,CA
Judge 6 Theodore Clarke North Weymouth,MA
Judge 7 Carolyn Clausius Sun Prairie,WI
Judge 8 Deveny Deck Arlington,VA
Judge 9 Mary Cook Madison,WI
Substitute Bette Snuggerud Minnetonka,MN

Last Updated: Sun, Jan 12, 2003, 04:37PM (Competition local time)