2003 State Farm U.S. Figure Skating Championships

Novice Men

Final Standings

Place SP FS Name Club FP
1. 2 1 Colin Pennington The SC of New York 2.0
2. 4 2 David Weintraub The SC of New York 4.0
3. 1 5 Tommy Steenberg SC of Northern Virginia 5.5
4. 6 3 James Hanley Glacier Falls FSC 6.0
5. 5 4 Geoffry Varner Stockton FSC 6.5
6. 3 6 Jon Nuss Broadmoor SC 7.5
7. 7 7 Michael Novales Orange County FSC 10.5
8. 8 9 R.J. Westfall Ann Arbor FSC 13.0
9. 12 8 Daniel Raad Southwest Florida FSC 14.0
10. 9 10 Charlie White Detroit SC 14.5
11. 10 11 John Coughlin Silver Blades FSC of KC 16.0
12. 11 12 Mark Bernardo All Year FSC 17.5

2003 State Farm U.S. Figure Skating Championships

Novice Men

Standings for the Free Skating

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Colin Pennington The SC of New York 1 1 1 1 1 1 1 1 1 9/1   1.0
2. David Weintraub The SC of New York 3 5 2 3 2 2 2 2 2 6/2   2.0
3. James Hanley Glacier Falls FSC 2 2 3 2 3 6 3 3 3 8/3   3.0
4. Geoffry Varner Stockton FSC 4 3 4 4 4 4 4 5 5 7/4   4.0
5. Tommy Steenberg SC of Northern Virginia 5 6 6 5 5 3 6 4 6 5/5 TOM 22 5.0
6. Jon Nuss Broadmoor SC 6 4 5 6 6 5 5 6 4 5/5 TOM 23 6.0
7. Michael Novales Orange County FSC 8 8 8 8 9 7 8 7 9 7/8   7.0
8. Daniel Raad Southwest Florida FSC 11 7 9 7 10 8 7 8 7 6/8   8.0
9. R.J. Westfall Ann Arbor FSC 7 9 10 12 7 9 9 10 8 6/9   9.0
10. Charlie White Detroit SC 9 10 7 9 8 10 10 9 10 5/9   10.0
11. John Coughlin Silver Blades FSC of KC 10 11 11 10 11 11 11 11 11 9/11   11.0
12. Mark Bernardo All Year FSC 12 12 12 11 12 12 12 12 12 9/12   12.0

2003 State Farm U.S. Figure Skating Championships

Novice Men

Marks, Totals and Ordinals: Free Skating

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Colin Pennington The SC of New York 1.0 4.6 4.4 4.7 4.2 4.4 4.3 4.3 4.3 4.6
  4.5 4.1 4.6 4.2 4.4 4.3 4.3 4.2 4.3
9.1 8.5 9.3 8.4 8.8 8.6 8.6 8.5 8.9
1 1 1 1 1 1 1 1 1
2. David Weintraub The SC of New York 2.0 4.2 4.0 4.5 3.8 4.2 4.2 4.1 4.2 4.1
  4.2 3.9 4.6 4.0 4.3 4.3 4.2 4.1 4.5
8.4 7.9 9.1 7.8 8.5 8.5 8.3 8.3 8.6
3 5 2 3 2 2 2 2 2
3. James Hanley Glacier Falls FSC 3.0 4.3 4.2 4.4 4.0 4.1 4.1 4.1 4.1 4.2
  4.2 4.2 4.5 4.0 4.1 3.9 3.9 3.9 4.2
8.5 8.4 8.9 8.0 8.2 8.0 8.0 8.0 8.4
2 2 3 2 3 6 3 3 3
4. Geoffry Varner Stockton FSC 4.0 4.1 4.1 4.3 3.9 4.1 4.2 3.9 3.9 4.0
  4.2 4.1 4.4 3.9 4.0 4.1 4.0 3.9 3.8
8.3 8.2 8.7 7.8 8.1 8.3 7.9 7.8 7.8
4 3 4 4 4 4 4 5 5
5. Tommy Steenberg SC of Northern Virginia 5.0 4.0 3.9 3.8 3.9 4.0 4.1 3.7 4.0 3.8
  4.2 3.9 3.8 3.8 4.0 4.3 3.9 3.9 3.9
8.2 7.8 7.6 7.7 8.0 8.4 7.6 7.9 7.7
5 6 6 5 5 3 6 4 6
6. Jon Nuss Broadmoor SC 6.0 3.7 4.0 3.7 3.6 3.9 4.0 3.8 3.8 3.8
  3.9 4.0 3.9 3.8 4.0 4.1 4.0 3.8 4.1
7.6 8.0 7.6 7.4 7.9 8.1 7.8 7.6 7.9
6 4 5 6 6 5 5 6 4
7. Michael Novales Orange County FSC 7.0 3.3 3.5 3.3 3.4 3.5 3.7 3.4 3.6 3.4
  3.6 3.5 3.5 3.7 3.7 3.8 3.4 3.7 3.5
6.9 7.0 6.8 7.1 7.2 7.5 6.8 7.3 6.9
8 8 8 8 9 7 8 7 9
8. Daniel Raad Southwest Florida FSC 8.0 3.2 3.6 3.5 3.7 3.6 3.6 3.6 3.6 3.7
  3.2 3.6 3.3 3.5 3.5 3.6 3.6 3.6 3.5
6.4 7.2 6.8 7.2 7.1 7.2 7.2 7.2 7.2
11 7 9 7 10 8 7 8 7
9. R.J. Westfall Ann Arbor FSC 9.0 3.6 3.4 3.2 3.2 3.6 3.5 3.2 3.4 3.2
  3.9 3.4 3.5 3.2 3.9 3.5 3.5 3.6 3.7
7.5 6.8 6.7 6.4 7.5 7.0 6.7 7.0 6.9
7 9 10 12 7 9 9 10 8
10. Charlie White Detroit SC 10.0 3.3 3.2 3.9 3.6 3.7 3.3 3.3 3.5 3.4
  3.4 3.4 3.7 3.4 3.8 3.5 3.4 3.6 3.4
6.7 6.6 7.6 7.0 7.5 6.8 6.7 7.1 6.8
9 10 7 9 8 10 10 9 10
11. John Coughlin Silver Blades FSC of KC 11.0 3.3 3.2 3.4 3.5 3.5 3.2 3.2 3.4 3.2
  3.2 3.2 3.2 3.3 3.4 3.0 3.1 3.3 3.2
6.5 6.4 6.6 6.8 6.9 6.2 6.3 6.7 6.4
10 11 11 10 11 11 11 11 11
12. Mark Bernardo All Year FSC 12.0 2.9 3.1 3.2 3.1 3.3 3.0 3.0 3.2 3.0
  3.3 3.1 3.2 3.4 3.5 3.1 3.0 3.2 3.3
6.2 6.2 6.4 6.5 6.8 6.1 6.0 6.4 6.3
12 12 12 11 12 12 12 12 12

Panel of Officials for the Free Skating

Function Name Hometown
Referee Lori Dunn Harrisburg,PA
Assistant Referee Bette Snuggerud Minnetonka,MN
Accountant E. Michael Elmaleh Elkins Park,PA
Judge 1 Kathaleen Kelly Cutone Reading,MA
Judge 2 J Barlow Nelson Tulsa,OK
Judge 3 Charles Cyr Palm Desert,CA
Judge 4 Larry Kriwanek Manhattan Beach,CA
Judge 5 Sharon Watson Los Angeles,CA
Judge 6 Theodore Clarke North Weymouth,MA
Judge 7 Carolyn Clausius Sun Prairie,WI
Judge 8 Deveny Deck Arlington,VA
Judge 9 Mary Cook Madison,WI
Substitute Bette Snuggerud Minnetonka,MN

Last Updated: Mon, Jan 13, 2003, 04:17PM (Competition local time)