2003 State Farm U.S. Figure Skating Championships

Novice Ladies

Standings for the Short Program

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Kimberly Meissner Univ of Delaware FSC 1 1 1 1 1 1 1 2 1 8/1   0.5
2. Brianna Perry Colonial FSC 2 2 3 2 2 3 3 1 2 6/2   1.0
3. Jessica Houston The SC of Boston 3 5 4 3 3 2 5 3 6 5/3   1.5
4. Katy Taylor Texas Gulf Coast FSC 4 4 5 5 4 4 2 6 4 6/4   2.0
5. Lauren Hennessy Broadmoor SC 6 9 6 6 5 5 4 7 8 6/6   2.5
6. Jessica Leatham Lakewood Winter Club 11 3 2 7 7 6 7 5 3 5/6 TOM 19 3.0
7. Felicia Gostisbehere The Panthers FSC 5 6 9 4 6 9 9 4 9 5/6 TOM 25 3.5
8. Tosha Hanford Capital City FSC 10 7 8 9 8 7 8 10 7 6/8   4.0
9. Stephanie Dal Porto Escondido FSC 9 10 11 11 9 10 11 9 5 6/10 TOM 52 4.5
10. Kimmi Jeffers Fairbanks FSC 8 8 10 10 11 12 10 8 11 6/10 TOM 54 5.0
11. Katrina Karpowitsch Detroit SC 7 11 7 8 10 11 12 11 12 7/11   5.5
12. Natalie Malone DuPage FSC 12 12 12 12 12 8 6 12 10 9/12   6.0

2003 State Farm U.S. Figure Skating Championships

Novice Ladies

Marks, Totals and Ordinals: Short Program

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Kimberly Meissner Univ of Delaware FSC 0.5 4.5 4.3 4.4 4.5 4.4 4.5 4.3 4.2 4.2
  4.7 4.4 4.4 4.5 4.6 4.6 4.5 4.7 4.4
9.2 8.7 8.8 9.0 9.0 9.1 8.8 8.9 8.6
1 1 1 1 1 1 1 2 1
2. Brianna Perry Colonial FSC 1.0 3.9 4.0 4.3 4.2 4.2 4.0 3.7 4.5 4.0
  4.4 4.2 4.2 4.3 4.3 4.3 4.0 4.6 4.3
8.3 8.2 8.5 8.5 8.5 8.3 7.7 9.1 8.3
2 2 3 2 2 3 3 1 2
3. Jessica Houston The SC of Boston 1.5 4.0 3.7 4.1 4.1 4.1 4.2 3.7 4.3 3.7
  4.2 3.7 4.1 4.1 4.2 4.1 3.9 4.5 3.9
8.2 7.4 8.2 8.2 8.3 8.3 7.6 8.8 7.6
3 5 4 3 3 2 5 3 6
4. Katy Taylor Texas Gulf Coast FSC 2.0 3.6 3.9 4.0 3.9 3.9 4.0 4.0 3.7 3.7
  4.1 3.9 3.9 4.0 4.0 4.0 4.1 4.0 4.0
7.7 7.8 7.9 7.9 7.9 8.0 8.1 7.7 7.7
4 4 5 5 4 4 2 6 4
5. Lauren Hennessy Broadmoor SC 2.5 3.1 3.1 3.8 3.7 3.6 3.7 3.8 3.4 3.4
  3.9 3.3 4.0 4.1 4.1 3.9 3.8 3.7 4.2
7.0 6.4 7.8 7.8 7.7 7.6 7.6 7.1 7.6
6 9 6 6 5 5 4 7 8
6. Jessica Leatham Lakewood Winter Club 3.0 2.8 4.0 4.2 3.6 3.2 3.6 3.2 3.8 3.9
  3.2 4.0 4.4 4.0 3.8 4.0 3.7 3.9 4.3
6.0 8.0 8.6 7.6 7.0 7.6 6.9 7.7 8.2
11 3 2 7 7 6 7 5 3
7. Felicia Gostisbehere The Panthers FSC 3.5 3.3 3.2 3.5 3.9 3.5 3.5 3.1 3.8 3.4
  3.8 3.8 3.8 4.3 3.9 3.9 3.5 4.2 4.1
7.1 7.0 7.3 8.2 7.4 7.4 6.6 8.0 7.5
5 6 9 4 6 9 9 4 9
8. Tosha Hanford Capital City FSC 4.0 2.6 3.0 3.5 3.2 3.1 3.5 3.0 3.1 3.5
  3.5 3.6 4.1 3.8 3.7 4.1 3.7 3.6 4.1
6.1 6.6 7.6 7.0 6.8 7.6 6.7 6.7 7.6
10 7 8 9 8 7 8 10 7
9. Stephanie Dal Porto Escondido FSC 4.5 2.8 2.9 3.4 2.9 3.1 3.5 3.0 3.1 3.5
  3.4 3.4 3.7 3.8 3.6 3.8 3.5 3.8 4.2
6.2 6.3 7.1 6.7 6.7 7.3 6.5 6.9 7.7
9 10 11 11 9 10 11 9 5
10. Kimmi Jeffers Fairbanks FSC 5.0 2.8 3.1 3.6 3.3 2.9 3.2 3.0 3.4 3.2
  3.6 3.4 3.6 3.6 3.6 3.7 3.6 3.6 3.9
6.4 6.5 7.2 6.9 6.5 6.9 6.6 7.0 7.1
8 8 10 10 11 12 10 8 11
11. Katrina Karpowitsch Detroit SC 5.5 3.0 2.7 3.5 3.5 3.0 3.3 3.0 3.1 3.2
  3.7 3.4 4.2 4.1 3.7 3.8 3.4 3.5 3.7
6.7 6.1 7.7 7.6 6.7 7.1 6.4 6.6 6.9
7 11 7 8 10 11 12 11 12
12. Natalie Malone DuPage FSC 6.0 2.3 2.6 3.1 2.8 2.8 3.5 3.2 2.9 3.3
  3.1 3.3 3.7 3.7 3.5 4.0 3.8 3.5 4.2
5.4 5.9 6.8 6.5 6.3 7.5 7.0 6.4 7.5
12 12 12 12 12 8 6 12 10

Panel of Officials for the Short Program

Function Name Hometown
Referee Kathleen Flaherty Burbank,CA
Assistant Referee Nancy Bizzano* Delano,MN
Accountant Sandra Westall Berkeley,CA
Judge 1 Robert Rosenbluth New York,NY
Judge 2 Brett Drury Escondido,CA
Judge 3 Shannon Hunter Seattle,WA
Judge 4 Dana Graham Smyrna,GA
Judge 5 Kristina Blackwell Columbus,OH
Judge 6 Kimberly Heim Troy,OH
Judge 7 Gale Tanger Wauwatosa,WI
Judge 8 Jessica Gaynor San Francisco,CA
Judge 9 Eleanor Curtis Albuquerque,NM
Substitute Nancy Bizzano* Delano,MN

Last Updated: Sun, Jan 12, 2003, 06:11PM (Competition local time)