2003 State Farm U.S. Figure Skating Championships

Novice Dance

Standings after the Second Dance

Place D1 D2 Name Club FP
1. 1 2 Meghan McCullough Washington FSC 3.0
  Joel Dear IN/World Sk Academy  
1. 2 1 Trina Pratt Broadmoor SC 3.0
  Todd Gilles Broadmoor SC  
3. 3 4 Samantha Cepican Skokie Valley SC 7.0
  Phillip Lichtor The SC of Boston  
3. 4 3 Shannon Wingle Detroit SC 7.0
  James Warren Detroit SC  
5. 5 5 Adrienne Koob-Doddy Peninsula SC 10.0
  Robert Antonelli Philadelphia SC & HS  
6. 6 6 Caitlin Dail Washington FSC 12.0
  Matthew Dail Washington FSC  
7. 8 8 Jenny Gober Huntsville FSC 16.0
  Ashley Deavers Birmingham FSC  
8. 10 7 Katherine Copely Univ of Delaware FSC 17.0
  Duke Wensel The SC of Wilmington  
9. 9 9 Lauren Hockel Columbia FSC 18.0
  Justin Thelen Spokane FSC  
9. 7 11 Michelle Scott The SC of Wilmington 18.0
  Alex Clark The SC of Wilmington  
11. 11 10 Elizabeth Palmer Portland ISC 21.0
  Ryland Stucke Portland ISC  
12. 12 12 Kimmerly Lauten SC of Mt Lebanon 24.0
  Jonathon Lauten All Year FSC  

2003 State Farm U.S. Figure Skating Championships

Novice Dance

Standings for the Second Dance

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Trina Pratt Broadmoor SC 1 1 1 1 2 2 3 2 1 5/1   1.0
  Todd Gilles Broadmoor SC  
2. Meghan McCullough Washington FSC 2 2 2 2 1 1 1 1 2 9/2   2.0
  Joel Dear IN/World Sk Academy  
3. Shannon Wingle Detroit SC 3 6 3 7 5 3 5 4 3 5/4   3.0
  James Warren Detroit SC  
4. Samantha Cepican Skokie Valley SC 4 5 5 6 4 6 4 3 5 7/5   4.0
  Phillip Lichtor The SC of Boston  
5. Adrienne Koob-Doddy Peninsula SC 9 3 6 5 6 5 8 5 7 6/6   5.0
  Robert Antonelli Philadelphia SC & HS  
6. Caitlin Dail Washington FSC 8 11 8 4 3 7 2 6 6 5/6 TOM 21 6.0
  Matthew Dail Washington FSC  
7. Katherine Copely Univ of Delaware FSC 6 4 7 3 7 4 6 8 8 5/6 TOM 23 7.0
  Duke Wensel The SC of Wilmington  
8. Jenny Gober Huntsville FSC 7 12 4 9 9 9 7 10 4 7/9   8.0
  Ashley Deavers Birmingham FSC  
9. Lauren Hockel Columbia FSC 10 9 10 8 8 12 9 11 9 5/9   9.0
  Justin Thelen Spokane FSC  
10. Elizabeth Palmer Portland ISC 11 10 12 10 10 10 10 7 11 6/10   10.0
  Ryland Stucke Portland ISC  
11. Michelle Scott The SC of Wilmington 5 7 11 11 12 8 11 12 12 6/11 TOM 53 11.0
  Alex Clark The SC of Wilmington  
12. Kimmerly Lauten SC of Mt Lebanon 12 8 9 12 11 11 12 9 10 6/11 TOM 58 12.0
  Jonathon Lauten All Year FSC  

2003 State Farm U.S. Figure Skating Championships

Novice Dance

Marks, Totals and Ordinals: Second Dance

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Trina Pratt Broadmoor SC 1.0 4.5 4.5 4.0 4.4 4.1 4.0 4.1 4.1 4.3
  Todd Gilles Broadmoor SC   4.5 4.4 4.0 4.3 3.9 3.9 4.2 3.9 4.4
  9.0 8.9 8.0 8.7 8.0 7.9 8.3 8.0 8.7
1 1 1 1 2 2 3 2 1
2. Meghan McCullough Washington FSC 2.0 4.4 4.2 3.9 4.2 4.1 4.2 4.2 4.1 4.1
  Joel Dear IN/World Sk Academy   4.4 4.4 4.0 4.2 4.2 4.3 4.4 4.1 4.1
  8.8 8.6 7.9 8.4 8.3 8.5 8.6 8.2 8.2
2 2 2 2 1 1 1 1 2
3. Shannon Wingle Detroit SC 3.0 4.2 3.7 3.8 3.6 3.7 3.7 3.7 3.9 3.9
  James Warren Detroit SC   4.3 3.7 3.8 3.5 3.9 3.9 3.9 3.9 3.9
  8.5 7.4 7.6 7.1 7.6 7.6 7.6 7.8 7.8
3 6 3 7 5 3 5 4 3
4. Samantha Cepican Skokie Valley SC 4.0 4.1 3.7 3.6 3.7 3.9 3.6 3.7 3.9 3.8
  Phillip Lichtor The SC of Boston   4.2 3.8 3.8 3.5 3.9 3.7 4.0 4.0 3.8
  8.3 7.5 7.4 7.2 7.8 7.3 7.7 7.9 7.6
4 5 5 6 4 6 4 3 5
5. Adrienne Koob-Doddy Peninsula SC 5.0 3.5 3.9 3.5 3.7 3.6 3.7 3.6 3.8 3.7
  Robert Antonelli Philadelphia SC & HS   3.7 4.0 3.6 3.6 3.8 3.7 3.6 3.7 3.7
  7.2 7.9 7.1 7.3 7.4 7.4 7.2 7.5 7.4
9 3 6 5 6 5 8 5 7
6. Caitlin Dail Washington FSC 6.0 3.7 3.1 3.4 3.7 4.0 3.6 4.1 3.7 3.7
  Matthew Dail Washington FSC   3.7 3.1 3.5 3.8 3.9 3.6 4.3 3.7 3.8
  7.4 6.2 6.9 7.5 7.9 7.2 8.4 7.4 7.5
8 11 8 4 3 7 2 6 6
7. Katherine Copely Univ of Delaware FSC 7.0 3.8 3.7 3.5 3.8 3.5 3.7 3.7 3.4 3.6
  Duke Wensel The SC of Wilmington   3.9 3.9 3.5 3.7 3.4 3.8 3.8 3.4 3.5
  7.7 7.6 7.0 7.5 6.9 7.5 7.5 6.8 7.1
6 4 7 3 7 4 6 8 8
8. Jenny Gober Huntsville FSC 8.0 3.8 3.0 3.8 3.5 3.3 3.5 3.6 3.2 3.8
  Ashley Deavers Birmingham FSC   3.8 3.1 3.7 3.2 3.3 3.5 3.7 3.4 3.9
  7.6 6.1 7.5 6.7 6.6 7.0 7.3 6.6 7.7
7 12 4 9 9 9 7 10 4
9. Lauren Hockel Columbia FSC 9.0 3.5 3.3 3.4 3.5 3.4 3.0 3.5 3.2 3.5
  Justin Thelen Spokane FSC   3.5 3.3 3.3 3.3 3.3 3.1 3.6 3.3 3.5
  7.0 6.6 6.7 6.8 6.7 6.1 7.1 6.5 7.0
10 9 10 8 8 12 9 11 9
10. Elizabeth Palmer Portland ISC 10.0 3.4 3.1 3.3 3.3 3.2 3.1 3.4 3.5 3.3
  Ryland Stucke Portland ISC   3.5 3.2 3.2 3.3 3.3 3.2 3.6 3.7 3.2
  6.9 6.3 6.5 6.6 6.5 6.3 7.0 7.2 6.5
11 10 12 10 10 10 10 7 11
11. Michelle Scott The SC of Wilmington 11.0 4.0 3.6 3.3 3.4 3.1 3.5 3.4 3.2 3.1
  Alex Clark The SC of Wilmington   4.2 3.5 3.4 3.0 3.2 3.6 3.3 3.1 3.4
  8.2 7.1 6.7 6.4 6.3 7.1 6.7 6.3 6.5
5 7 11 11 12 8 11 12 12
12. Kimmerly Lauten SC of Mt Lebanon 12.0 3.4 3.3 3.4 3.2 3.1 3.1 3.2 3.3 3.4
  Jonathon Lauten All Year FSC   3.3 3.4 3.4 3.0 3.3 3.1 3.3 3.3 3.4
  6.7 6.7 6.8 6.2 6.4 6.2 6.5 6.6 6.8
12 8 9 12 11 11 12 9 10

Panel of Officials for the Second Dance

Function Name Hometown
Referee Robert Horen New Hope,PA
Assistant Referee Richard Kern Peoria,IL
Accountant Shirley Rego North Olmsted,OH
Judge 1 Patricia Smith Highland Park,IL
Judge 2 Glenn Cummings Charlottesville,VA
Judge 3 Hal Marron Phoenix,AZ
Judge 4 Shawn Rettstatt New York,NY
Judge 5 John Millier New York,NY
Judge 6 Carol Wooley Alvord,TX
Judge 7 Richard Dalley Grove Field,MI
Judge 8 Kanae Tagawa San Carlos,CA
Judge 9 Janis Engel Valencia,CA
Substitute Richard Kern Peoria,IL

Last Updated: Sun, Jan 12, 2003, 01:14PM (Competition local time)