Junior Men

Standings for the Short Program

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Jordan Brauninger Northern Kentucky SC 1 1 1 1 1 1 1 1 1 9/1   0.5
2. Dennis Phan Los Angeles FSC 2 2 3 2 4 4 2 2 2 6/2   1.0
3. Christopher Toland Glacier Falls FSC 3 10 2 3 3 5 4 3 5 5/3   1.5
4. Jason Wong The SC of Boston 4 7 9 4 5 3 3 4 4 6/4   2.0
5. Adam Aronowitz American Academy FSC 5 3 6 6 2 2 5 6 3 6/5   2.5
6. Wesley Campbell Nashville FSC 6 5 5 8 10 8 6 5 6 6/6   3.0
7. Mauro Bruni The SC of New York 7 6 12 7 8 7 10 7 8 5/7   3.5
8. Dustin Brinsmade Onyx Skating Academy 8 4 7 11 6 6 9 9 10 5/8   4.0
9. Ben Woolwine Ann Arbor FSC 10 11 4 9 7 9 8 11 7 6/9   4.5
10. Luis Hernandez La Jolla FSC 9 9 8 5 11 11 11 10 9 5/9   5.0
11. Pierre Balian All Year FSC 11 8 10 10 9 10 7 8 11 7/10   5.5
12. Nathan Evancho Penn State FSC 12 12 11 12 12 12 12 12 12 9/12   6.0

Marks, Totals and Ordinals: Short Program

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Jordan Brauninger Northern Kentucky SC 0.5 5.1 5.2 5.2 5.1 5.1 5.1 5.2 5.2 5.2
  5.1 5.1 5.1 5.0 5.0 5.1 5.1 5.1 5.2
10.2 10.3 10.3 10.1 10.1 10.2 10.3 10.3 10.4
1 1 1 1 1 1 1 1 1
2. Dennis Phan Los Angeles FSC 1.0 4.6 4.0 4.7 4.3 4.5 3.8 4.5 4.3 4.6
  5.2 5.0 5.2 4.9 5.0 4.8 5.0 5.3 5.4
9.8 9.0 9.9 9.2 9.5 8.6 9.5 9.6 10.0
2 2 3 2 4 4 2 2 2
3. Christopher Toland Glacier Falls FSC 1.5 4.7 3.9 4.9 4.4 4.6 4.3 4.5 4.5 4.3
  5.0 4.2 5.2 4.6 4.9 4.2 4.8 5.0 4.7
9.7 8.1 10.1 9.0 9.5 8.5 9.3 9.5 9.0
3 10 2 3 3 5 4 3 5
4. Jason Wong The SC of Boston 2.0 4.5 3.9 4.0 4.3 4.3 4.1 4.5 4.4 4.4
  5.1 4.3 4.4 4.5 4.7 4.6 4.9 5.1 4.8
9.6 8.2 8.4 8.8 9.0 8.7 9.4 9.5 9.2
4 7 9 4 5 3 3 4 4
5. Adam Aronowitz American Academy FSC 2.5 4.3 4.3 4.2 3.8 4.5 4.5 4.3 4.3 4.5
  4.8 4.5 4.9 4.4 5.1 5.0 4.6 5.0 5.0
9.1 8.8 9.1 8.2 9.6 9.5 8.9 9.3 9.5
5 3 6 6 2 2 5 6 3
6. Wesley Campbell Nashville FSC 3.0 4.0 3.9 4.3 3.5 3.4 3.5 4.0 4.3 4.1
  4.8 4.7 4.9 4.5 4.8 4.7 4.9 5.2 4.9
8.8 8.6 9.2 8.0 8.2 8.2 8.9 9.5 9.0
6 5 5 8 10 8 6 5 6
7. Mauro Bruni The SC of New York 3.5 4.0 3.7 3.1 3.7 3.6 3.8 3.9 4.0 3.8
  4.7 4.7 3.6 4.4 4.6 4.5 4.4 4.8 4.7
8.7 8.4 6.7 8.1 8.2 8.3 8.3 8.8 8.5
7 6 12 7 8 7 10 7 8
8. Dustin Brinsmade Onyx Skating Academy 4.0 4.0 4.2 4.3 3.6 3.9 4.0 4.0 3.6 3.7
  4.6 4.4 4.7 4.0 4.8 4.4 4.3 4.3 4.5
8.6 8.6 9.0 7.6 8.7 8.4 8.3 7.9 8.2
8 4 7 11 6 6 9 9 10
9. Ben Woolwine Ann Arbor FSC 4.5 3.8 3.8 4.6 3.8 3.8 3.7 4.0 3.1 4.1
  4.3 4.3 4.9 4.1 4.5 4.4 4.5 4.0 4.7
8.1 8.1 9.5 7.9 8.3 8.1 8.5 7.1 8.8
10 11 4 9 7 9 8 11 7
10. Luis Hernandez La Jolla FSC 5.0 3.7 3.7 4.1 3.8 3.4 3.4 3.3 3.4 3.8
  4.5 4.5 4.5 4.6 4.5 4.4 4.5 4.1 4.5
8.2 8.2 8.6 8.4 7.9 7.8 7.8 7.5 8.3
9 9 8 5 11 11 11 10 9
11. Pierre Balian All Year FSC 5.5 3.3 3.8 3.9 3.5 3.5 3.7 4.1 4.0 3.6
  4.2 4.4 4.3 4.3 4.7 4.3 4.7 4.7 4.4
7.5 8.2 8.2 7.8 8.2 8.0 8.8 8.7 8.0
11 8 10 10 9 10 7 8 11
12. Nathan Evancho Penn State FSC 6.0 2.8 2.5 3.1 3.2 2.7 2.6 2.3 2.2 2.9
  3.9 3.9 4.1 4.0 3.7 4.0 4.1 3.8 4.1
6.7 6.4 7.2 7.2 6.4 6.6 6.4 6.0 7.0
12 12 11 12 12 12 12 12 12

Panel of Officials for the Short Program

Function Name Hometown
Referee Anne Cammett Rush,NY
Assistant Referee Bette Snuggerud Minnetonka,MN
Accountant Shirley Rego North Olmsted,OH
Judge 1 Janet Carpenter Minnetonka,MN
Judge 2 William Smith Tulsa,OK
Judge 3 Hugh Graham Tulsa,OK
Judge 4 Shannon Hunter Seattle,WA
Judge 5 Doug Williams Los Angeles,CA
Judge 6 Kristina Blackwell Columbus,OH
Judge 7 Linda Chihara Seattle,WA
Judge 8 Colette Nygren Sudbury,MA
Judge 9 Ann Greenthal New York,NY
Substitute Kathaleen Kelly Cutone Reading,MA

Last Updated: Wed, Jan 15, 2003, 12:10PM (Competition local time)