Senior Men Short Program

Standings

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Todd J Eldredge Los Angeles FSC 3 1 2 1 3 2 2 1 1 7/2 *** TIE *** 0.5
1. Timothy R Goebel Winterhurst FSC 1 3 3 2 1 1 1 2 2 7/2 *** TIE *** 0.5
3. Matthew J Savoie Illinois Valley FSC 2 2 1 3 2 3 4 3 3 8/3   1.5
4. Johnny Weir Univ of Delaware FSC 5 4 4 4 4 4 3 4 4 8/4   2.0
5. Michael G Weiss Washington FSC 4 5 5 5 6 5 5 5 5 8/5   2.5
6. Derrick C Delmore Washington FSC 6 6 9 7 7 6 6 6 6 6/6   3.0
7. Ryan P Jahnke Broadmoor SC 7 7 10 6 5 7 7 7 7 8/7   3.5
8. Ryan S Bradley Broadmoor SC 9 8 6 8 8 9 9 9 8 5/8   4.0
9. Scott Smith The Gardens FSC of MD 8 9 8 10 12 11 8 8 9 6/9   4.5
10. Evan F Lysacek DuPage FSC 10 11 7 11 9 8 10 10 11 6/10   5.0
11. Justin S Dillon St Moritz ISC 11 10 11 9 13 10 13 11 10 7/11   5.5
12. Shepherd Walton Clark The SC of Boston 13 12 15 14 11 12 16 12 13 6/13   6.0
13. Don Baldwin Los Angeles FSC 14 13 18 13 10 15 12 14 14 7/14   6.5
14. Parker B Pennington Winterhurst FSC 15 14 12 12 17 14 15 13 12 6/14   7.0
15. Rohene A Ward Starlight Ice Dance Club 16 15 16 15 14 13 14 15 15 7/15   7.5
16. Michael M Sasaki South Bay FSC 12 16 13 17 16 16 17 16 16 7/16   8.0
17. Michael Villarreal All Year FSC 18 17 14 16 15 17 11 17 17 8/17   8.5
18. Sean Calvillo All Year FSC 17 18 17 18 18 18 18 18 18 9/18   9.0


Marks, Totals and Ordinals

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Todd J Eldredge Los Angeles FSC 0.5 5.6 5.4 5.7 5.6 5.7 5.7 5.4 5.7 5.6
  5.7 5.8 5.8 5.8 5.9 5.8 5.8 5.8 5.8
11.3 11.2 11.5 11.4 11.6 11.5 11.2 11.5 11.4
3 1 2 1 3 2 2 1 1
1. Timothy R Goebel Winterhurst FSC 0.5 5.8 5.5 5.5 5.6 5.8 5.8 5.6 5.6 5.6
  5.9 5.6 5.7 5.7 5.9 5.7 5.7 5.7 5.7
11.7 11.1 11.2 11.3 11.7 11.5 11.3 11.3 11.3
1 3 3 2 1 1 1 2 2
3. Matthew J Savoie Illinois Valley FSC 1.5 5.8 5.6 5.8 5.6 5.8 5.6 5.5 5.6 5.6
  5.8 5.5 5.8 5.6 5.8 5.7 5.5 5.6 5.6
11.6 11.1 11.6 11.2 11.6 11.3 11.0 11.2 11.2
2 2 1 3 2 3 4 3 3
4. Johnny Weir Univ of Delaware FSC 2.0 5.4 5.4 5.5 5.5 5.5 5.5 5.5 5.4 5.5
  5.4 5.4 5.5 5.5 5.6 5.5 5.6 5.5 5.5
10.8 10.8 11.0 11.0 11.1 11.0 11.1 10.9 11.0
5 4 4 4 4 4 3 4 4
5. Michael G Weiss Washington FSC 2.5 5.1 5.0 4.9 4.8 5.1 5.0 5.1 5.0 5.0
  5.8 5.8 5.7 5.7 5.7 5.7 5.7 5.7 5.7
10.9 10.8 10.6 10.5 10.8 10.7 10.8 10.7 10.7
4 5 5 5 6 5 5 5 5
6. Derrick C Delmore Washington FSC 3.0 5.2 4.9 4.7 4.7 5.0 5.0 5.2 4.8 5.2
  5.3 5.3 5.3 5.2 5.3 5.2 5.3 5.3 5.3
10.5 10.2 10.0 9.9 10.3 10.2 10.5 10.1 10.5
6 6 9 7 7 6 6 6 6
7. Ryan P Jahnke Broadmoor SC 3.5 5.0 4.4 4.8 4.8 5.4 4.6 4.1 4.7 4.8
  5.2 5.0 5.1 5.3 5.4 5.0 4.7 5.2 5.4
10.2 9.4 9.9 10.1 10.8 9.6 8.8 9.9 10.2
7 7 10 6 5 7 7 7 7
8. Ryan S Bradley Broadmoor SC 4.0 4.4 4.3 5.0 4.6 4.7 4.2 3.8 4.5 4.5
  5.0 5.1 5.4 5.0 5.2 4.6 4.5 5.0 5.0
9.4 9.4 10.4 9.6 9.9 8.8 8.3 9.5 9.5
9 8 6 8 8 9 9 9 8
9. Scott Smith The Gardens FSC of MD 4.5 4.6 4.3 4.8 4.3 4.0 3.9 4.3 4.8 4.4
  4.9 4.8 5.2 4.9 4.5 4.2 4.3 4.9 4.8
9.5 9.1 10.0 9.2 8.5 8.1 8.6 9.7 9.2
8 9 8 10 12 11 8 8 9
10. Evan F Lysacek DuPage FSC 5.0 4.4 4.2 4.9 4.2 4.2 4.4 3.9 4.4 4.1
  4.9 4.7 5.3 4.8 4.9 4.8 4.3 4.9 4.5
9.3 8.9 10.2 9.0 9.1 9.2 8.2 9.3 8.6
10 11 7 11 9 8 10 10 11
11. Justin S Dillon St Moritz ISC 5.5 4.4 4.1 4.8 4.4 3.7 4.1 3.5 4.3 4.2
  4.8 4.9 5.0 5.1 4.6 4.7 4.4 4.7 5.0
9.2 9.0 9.8 9.5 8.3 8.8 7.9 9.0 9.2
11 10 11 9 13 10 13 11 10
12. Shepherd Walton Clark The SC of Boston 6.0 3.8 4.0 3.6 3.6 4.2 3.5 3.4 3.9 3.6
  4.7 4.8 4.3 4.5 4.6 4.6 4.4 5.1 4.7
8.5 8.8 7.9 8.1 8.8 8.1 7.8 9.0 8.3
13 12 15 14 11 12 16 12 13
13. Don Baldwin Los Angeles FSC 6.5 3.9 3.9 3.5 3.9 4.2 3.7 3.8 3.7 3.8
  4.3 4.4 4.1 4.3 4.7 4.1 4.2 4.6 4.4
8.2 8.3 7.6 8.2 8.9 7.8 8.0 8.3 8.2
14 13 18 13 10 15 12 14 14
14. Parker B Pennington Winterhurst FSC 7.0 3.6 3.7 4.1 3.8 3.6 3.6 3.5 3.9 3.9
  4.5 4.5 4.9 4.5 4.1 4.3 4.3 4.5 4.6
8.1 8.2 9.0 8.3 7.7 7.9 7.8 8.4 8.5
15 14 12 12 17 14 15 13 12
15. Rohene A Ward Starlight Ice Dance Club 7.5 3.2 3.3 3.3 3.4 3.6 3.8 3.3 3.5 3.3
  4.6 4.9 4.5 4.6 4.6 4.2 4.6 4.8 4.8
7.8 8.2 7.8 8.0 8.2 8.0 7.9 8.3 8.1
16 15 16 15 14 13 14 15 15
16. Michael M Sasaki South Bay FSC 8.0 4.2 3.7 4.0 3.7 3.6 3.6 3.6 3.8 3.7
  4.4 4.2 4.1 4.0 4.2 4.0 4.1 4.4 4.3
8.6 7.9 8.1 7.7 7.8 7.6 7.7 8.2 8.0
12 16 13 17 16 16 17 16 16
17. Michael Villarreal All Year FSC 8.5 3.3 3.4 3.6 3.5 3.9 3.2 3.7 3.4 3.3
  4.0 4.3 4.4 4.4 4.1 4.0 4.4 4.3 4.2
7.3 7.7 8.0 7.9 8.0 7.2 8.1 7.7 7.5
18 17 14 16 15 17 11 17 17
18. Sean Calvillo All Year FSC 9.0 3.5 3.0 3.5 3.4 3.4 3.0 3.4 3.2 3.1
  4.1 3.8 4.2 3.9 4.3 3.8 4.0 4.1 3.9
7.6 6.8 7.7 7.3 7.7 6.8 7.4 7.3 7.0
17 18 17 18 18 18 18 18 18

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Nancy Bizzano Delano, MN
Assistant Referee William Nelson San Mateo, CA
Judge 1 Joan Burns Millbrae, CA
Judge 2 Susan Johnson Atlanta, GA
Judge 3 Margaret Anne Wier Tulsa, OK
Judge 4 Joan Gruber Wyomissing, PA
Judge 5 Jerry Shipley Cincinnati, OH
Judge 6 Lawrence Mondschein East Windsor, NJ
Judge 7 Kathleen McBride San Francisco, CA
Judge 8 Todd Bromley Flower Mound, TX
Judge 9 Linda Leaver Salt Lake City, UT
Substitute Ronald Pfenning Hyannis, MA
Accountant Gloria Earnhardt* Scottsdale, AZ