Senior Free Dance

Final Standings

Place D1 D2 OD FD Name Club FP
1. 1 1 1 1 Naomi Lang American Academy FSC 2.0
  Peter Tchernyshev American Academy FSC  
2. 2 2 2 2 Tanith Belbin Detroit SC 4.0
  Ben Agosto Detroit SC  
3. 4 4 4 3 Melissa Gregory Broadmoor SC 7.0
  Denis Petukhov Skokie Valley SC  
4. 3 3 3 4 Beata Handra All Year FSC 7.0
  Charles Sinek The SC of Boston  
5. 5 5 5 5 Jessica Joseph Detroit SC 10.0
  Brandon Forsyth The SC of Boston  
6. 7 7 7 6 Kimberly Navarro Santa Rosa FSC 13.0
  Robert Shmalo Queen City FSC  
7. 6 6 6 7 Tiffany Hyden Broadmoor SC 13.0
  Vazgen Azroyan Broadmoor SC  
8. 8 8 8 8 Kakani Young Seattle SC 16.0
  Ikaika Young Seattle SC  
9. 10 9 10 9 Lia Nitake All Year FSC 18.8
  Ian Ross-Frye Wissahickon SC  
10. 9 9 9 10 Crystal Beckerdite Broadmoor SC 19.0
  Raphael Kelling Broadmoor SC  
11. 12 12 11 11 Cerise Henzes Peninsula SC 22.4
  Rio Foster Peninsula SC  
12. 11 11 12 12 Laura Munana Peninsula SC 23.6
  Luke Munana Peninsula SC  
13. 14 14 14 13 Caitlin Obremski Washington FSC 27.0
  Jonathan Magalnick Coyotes SC of Arizona  
13 13 13 Annie Yang Los Angeles FSC
  Walter Lang The SC of Boston  


Marks, Totals and Ordinals

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Naomi Lang American Academy FSC 1.0 5.8 5.6 5.5 5.7 5.6 5.4 5.7 5.9 5.7
  Peter Tchernyshev American Academy FSC   5.9 5.9 6.0 6.0 5.9 5.9 5.9 6.0 5.9
  11.7 11.5 11.5 11.7 11.5 11.3 11.6 11.9 11.6
1 1 1 1 1 2 1 1 1
2. Tanith Belbin Detroit SC 2.0 5.7 5.7 5.7 5.7 5.7 5.7 5.7 5.7 5.7
  Ben Agosto Detroit SC   5.8 5.7 5.8 5.8 5.8 5.8 5.8 5.9 5.8
  11.5 11.4 11.5 11.5 11.5 11.5 11.5 11.6 11.5
2 2 2 2 2 1 2 2 2
3. Melissa Gregory Broadmoor SC 3.0 5.3 5.4 5.5 5.4 5.4 5.2 5.4 5.7 5.5
  Denis Petukhov Skokie Valley SC   5.5 5.6 5.7 5.6 5.5 5.4 5.5 5.8 5.7
  10.8 11.0 11.2 11.0 10.9 10.6 10.9 11.5 11.2
4 3 3 3 4 4 3 3 3
4. Beata Handra All Year FSC 4.0 5.4 5.4 5.4 5.4 5.5 5.3 5.2 5.4 5.5
  Charles Sinek The SC of Boston   5.7 5.5 5.7 5.5 5.6 5.6 5.6 5.7 5.6
  11.1 10.9 11.1 10.9 11.1 10.9 10.8 11.1 11.1
3 4 4 4 3 3 4 4 4
5. Jessica Joseph Detroit SC 5.0 5.2 5.3 5.4 5.3 5.2 5.0 5.0 5.2 5.4
  Brandon Forsyth The SC of Boston   5.4 5.4 5.6 5.5 5.3 5.5 5.4 5.3 5.6
  10.6 10.7 11.0 10.8 10.5 10.5 10.4 10.5 11.0
5 5 5 5 5 5 5 5 5
6. Kimberly Navarro Santa Rosa FSC 6.0 4.9 4.9 4.8 5.1 5.0 5.1 5.0 5.0 4.9
  Robert Shmalo Queen City FSC   5.1 5.0 5.0 5.3 5.1 5.3 5.2 5.2 5.1
  10.0 9.9 9.8 10.4 10.1 10.4 10.2 10.2 10.0
6 7 7 6 6 6 6 6 7
7. Tiffany Hyden Broadmoor SC 7.0 4.8 5.0 4.8 5.0 4.6 4.4 4.7 5.0 5.1
  Vazgen Azroyan Broadmoor SC   5.0 5.3 5.2 5.2 5.0 5.0 5.2 5.1 5.2
  9.8 10.3 10.0 10.2 9.6 9.4 9.9 10.1 10.3
7 6 6 7 7 9 7 7 6
8. Kakani Young Seattle SC 8.0 4.4 4.5 4.5 4.5 4.5 5.0 4.4 4.3 4.5
  Ikaika Young Seattle SC   4.7 4.8 4.9 4.9 4.9 5.0 4.8 4.5 4.7
  9.1 9.3 9.4 9.4 9.4 10.0 9.2 8.8 9.2
9 8 8 8 8 7 10 11 9
9. Lia Nitake All Year FSC 9.0 4.5 4.4 4.4 4.6 4.4 4.4 4.5 4.6 4.6
  Ian Ross-Frye Wissahickon SC   4.8 4.7 4.7 4.7 4.8 4.8 4.8 4.8 4.8
  9.3 9.1 9.1 9.3 9.2 9.2 9.3 9.4 9.4
8 9 10 9 9 10 9 8 8
10. Crystal Beckerdite Broadmoor SC 10.0 4.3 4.3 4.5 4.4 4.5 4.6 4.5 4.5 4.3
  Raphael Kelling Broadmoor SC   4.6 4.7 4.8 4.7 4.7 5.0 4.9 4.8 4.7
  8.9 9.0 9.3 9.1 9.2 9.6 9.4 9.3 9.0
10 10 9 10 10 8 8 9 10
11. Cerise Henzes Peninsula SC 11.0 4.2 3.9 3.9 3.8 4.4 4.1 4.3 4.5 4.2
  Rio Foster Peninsula SC   4.5 4.3 4.5 4.3 4.5 4.5 4.6 4.7 4.4
  8.7 8.2 8.4 8.1 8.9 8.6 8.9 9.2 8.6
11 12 11 12 11 11 11 10 11
12. Laura Munana Peninsula SC 12.0 3.9 4.1 3.8 4.0 4.0 3.9 3.6 4.0 4.0
  Luke Munana Peninsula SC   4.3 4.4 4.4 4.4 4.4 4.4 4.4 4.5 4.5
  8.2 8.5 8.2 8.4 8.4 8.3 8.0 8.5 8.5
12 11 12 11 12 12 12 12 12
13. Caitlin Obremski Washington FSC 13.0 3.7 3.7 3.6 3.8 3.9 3.5 3.7 3.2 3.9
  Jonathan Magalnick Coyotes SC of Arizona   4.0 4.1 4.0 4.1 4.2 3.9 4.1 3.8 4.2
  7.7 7.8 7.6 7.9 8.1 7.4 7.8 7.0 8.1
13 13 13 13 13 13 13 13 13


Standings

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Naomi Lang American Academy FSC 1 1 1 1 1 2 1 1 1 8/1   1.0
  Peter Tchernyshev American Academy FSC  
2. Tanith Belbin Detroit SC 2 2 2 2 2 1 2 2 2 9/2   2.0
  Ben Agosto Detroit SC  
3. Melissa Gregory Broadmoor SC 4 3 3 3 4 4 3 3 3 6/3   3.0
  Denis Petukhov Skokie Valley SC  
4. Beata Handra All Year FSC 3 4 4 4 3 3 4 4 4 9/4   4.0
  Charles Sinek The SC of Boston  
5. Jessica Joseph Detroit SC 5 5 5 5 5 5 5 5 5 9/5   5.0
  Brandon Forsyth The SC of Boston  
6. Kimberly Navarro Santa Rosa FSC 6 7 7 6 6 6 6 6 7 6/6   6.0
  Robert Shmalo Queen City FSC  
7. Tiffany Hyden Broadmoor SC 7 6 6 7 7 9 7 7 6 8/7   7.0
  Vazgen Azroyan Broadmoor SC  
8. Kakani Young Seattle SC 9 8 8 8 8 7 10 11 9 5/8   8.0
  Ikaika Young Seattle SC  
9. Lia Nitake All Year FSC 8 9 10 9 9 10 9 8 8 7/9   9.0
  Ian Ross-Frye Wissahickon SC  
10. Crystal Beckerdite Broadmoor SC 10 10 9 10 10 8 8 9 10 9/10   10.0
  Raphael Kelling Broadmoor SC  
11. Cerise Henzes Peninsula SC 11 12 11 12 11 11 11 10 11 7/11   11.0
  Rio Foster Peninsula SC  
12. Laura Munana Peninsula SC 12 11 12 11 12 12 12 12 12 9/12   12.0
  Luke Munana Peninsula SC  
13. Caitlin Obremski Washington FSC 13 13 13 13 13 13 13 13 13 9/13   13.0
  Jonathan Magalnick Coyotes SC of Arizona  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Theodore Clarke North Weymouth, MA
Assistant Referee Kathleen Flaherty Burbank, CA
Judge 1 Susan Keogh Greenwich, CT
Judge 2 Margaret Faulkner Ann Arbor, MI
Judge 3 Janice Benoit Woodridge, IL
Judge 4 Robert Horen New Hope, PA
Judge 5 Sherie Grimson Santa Ana, CA
Judge 6 Anthony Bardin Chatsworth, CA
Judge 7 Janis Engel Valencia, CA
Judge 8 Sharon Rogers Ivins, UT
Judge 9 Shirley Sherman Glenview, IL
Substitute Holly Cole Hunt Valley, MD
Accountant Michael Wolek Elkridge, MD