Senior Compulsory Dance2

Standings

Place D1 D2 Name Club FP
1. 1 1 Naomi Lang American Academy FSC 0.4
  Peter Tchernyshev American Academy FSC  
2. 2 2 Tanith Belbin Detroit SC 0.8
  Ben Agosto Detroit SC  
3. 3 3 Beata Handra All Year FSC 1.2
  Charles Sinek The SC of Boston  
4. 4 4 Melissa Gregory Broadmoor SC 1.6
  Denis Petukhov Skokie Valley SC  
5. 5 5 Jessica Joseph Detroit SC 2.0
  Brandon Forsyth The SC of Boston  
6. 6 6 Tiffany Hyden Broadmoor SC 2.4
  Vazgen Azroyan Broadmoor SC  
7. 7 7 Kimberly Navarro Santa Rosa FSC 2.8
  Robert Shmalo Queen City FSC  
8. 8 8 Kakani Young Seattle SC 3.2
  Ikaika Young Seattle SC  
9. 9 9 Crystal Beckerdite Broadmoor SC 3.6
  Raphael Kelling Broadmoor SC  
10. 10 9 Lia Nitake All Year FSC 3.8
  Ian Ross-Frye Wissahickon SC  
11. 11 11 Laura Munana Peninsula SC 4.4
  Luke Munana Peninsula SC  
12. 12 12 Cerise Henzes Peninsula SC 4.8
  Rio Foster Peninsula SC  
13. 13 13 Annie Yang Los Angeles FSC 5.2
  Walter Lang The SC of Boston  
14. 14 14 Caitlin Obremski Washington FSC 5.6
  Jonathan Magalnick Coyotes SC of Arizona  


Marks, Totals and Ordinals

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Naomi Lang American Academy FSC 0.2 5.5 5.7 5.7 5.8 5.6 5.6 5.7 5.8 5.8
  Peter Tchernyshev American Academy FSC   5.7 5.8 5.8 5.9 5.8 5.8 5.8 5.7 5.8
  11.2 11.5 11.5 11.7 11.4 11.4 11.5 11.5 11.6
1 1 1 1 2 2 1 1 1
2. Tanith Belbin Detroit SC 0.4 5.4 5.5 5.6 5.7 5.7 5.7 5.4 5.6 5.6
  Ben Agosto Detroit SC   5.5 5.6 5.7 5.6 5.7 5.7 5.6 5.8 5.7
  10.9 11.1 11.3 11.3 11.4 11.4 11.0 11.4 11.3
2 2 2 2 1 1 2 2 2
3. Beata Handra All Year FSC 0.6 5.1 5.2 5.4 5.6 5.1 5.2 5.1 5.4 5.2
  Charles Sinek The SC of Boston   5.3 5.4 5.5 5.6 5.3 5.4 5.4 5.4 5.3
  10.4 10.6 10.9 11.2 10.4 10.6 10.5 10.8 10.5
4 5 3 3 4 4 3 4 4
4. Melissa Gregory Broadmoor SC 0.8 5.1 5.4 5.4 5.5 4.9 5.3 5.0 5.4 5.4
  Denis Petukhov Skokie Valley SC   5.2 5.5 5.4 5.5 5.1 5.4 5.2 5.5 5.6
  10.3 10.9 10.8 11.0 10.0 10.7 10.2 10.9 11.0
5 3 4 4 5 3 5 3 3
5. Jessica Joseph Detroit SC 1.0 5.2 5.3 5.1 5.4 5.3 5.0 5.1 5.0 5.1
  Brandon Forsyth The SC of Boston   5.4 5.5 5.4 5.6 5.4 5.1 5.3 5.1 5.3
  10.6 10.8 10.5 11.0 10.7 10.1 10.4 10.1 10.4
3 4 5 5 3 5 4 6 5
6. Tiffany Hyden Broadmoor SC 1.2 5.0 5.0 5.1 5.2 4.8 4.8 5.0 5.0 4.8
  Vazgen Azroyan Broadmoor SC   5.1 5.1 5.3 5.4 5.0 4.9 5.1 5.2 5.0
  10.1 10.1 10.4 10.6 9.8 9.7 10.1 10.2 9.8
6 6 6 6 6 6 6 5 6
7. Kimberly Navarro Santa Rosa FSC 1.4 4.3 4.6 4.8 4.9 4.4 4.4 4.6 4.8 4.8
  Robert Shmalo Queen City FSC   4.8 4.8 5.0 5.0 4.7 4.9 4.9 5.2 4.9
  9.1 9.4 9.8 9.9 9.1 9.3 9.5 10.0 9.7
10 7 7 7 10 7 7 7 7
8. Kakani Young Seattle SC 1.6 4.6 4.2 4.9 4.8 4.7 4.6 4.6 4.5 4.3
  Ikaika Young Seattle SC   4.8 4.6 4.8 4.8 4.9 4.4 4.8 4.8 4.5
  9.4 8.8 9.7 9.6 9.6 9.0 9.4 9.3 8.8
7 9 8 8 7 9 8 8 10
9. Crystal Beckerdite Broadmoor SC 1.8 4.6 4.3 4.4 4.6 4.6 4.2 4.5 4.4 4.4
  Raphael Kelling Broadmoor SC   4.7 4.7 4.6 4.7 4.8 4.4 4.7 4.8 4.7
  9.3 9.0 9.0 9.3 9.4 8.6 9.2 9.2 9.1
9 8 10 10 8 10 9 9 8
9. Lia Nitake All Year FSC 1.8 4.7 4.3 4.5 4.7 4.6 4.6 4.5 4.2 4.4
  Ian Ross-Frye Wissahickon SC   4.6 4.4 4.6 4.7 4.8 4.5 4.6 4.7 4.6
  9.3 8.7 9.1 9.4 9.4 9.1 9.1 8.9 9.0
8 10 9 9 8 8 10 10 9
11. Laura Munana Peninsula SC 2.2 4.0 4.2 4.3 4.2 4.5 4.0 4.1 4.3 4.2
  Luke Munana Peninsula SC   4.4 4.3 4.5 4.6 4.5 4.3 4.6 4.4 4.3
  8.4 8.5 8.8 8.8 9.0 8.3 8.7 8.7 8.5
11 12 11 11 11 11 11 11 12
12. Cerise Henzes Peninsula SC 2.4 3.9 4.2 4.1 4.1 3.7 3.6 4.1 4.2 4.0
  Rio Foster Peninsula SC   4.4 4.4 4.5 4.5 3.9 4.2 4.4 4.3 4.3
  8.3 8.6 8.6 8.6 7.6 7.8 8.5 8.5 8.3
12 11 12 13 13 12 12 12 13
13. Annie Yang Los Angeles FSC 2.6 3.9 4.0 4.1 4.2 4.2 3.8 4.1 3.3 4.2
  Walter Lang The SC of Boston   4.2 4.2 4.3 4.4 4.4 3.9 4.3 3.6 4.4
  8.1 8.2 8.4 8.6 8.6 7.7 8.4 6.9 8.6
13 13 13 12 12 13 13 14 11
14. Caitlin Obremski Washington FSC 2.8 3.3 3.7 3.7 4.0 3.4 3.2 3.8 3.5 3.6
  Jonathan Magalnick Coyotes SC of Arizona   4.1 3.9 4.0 4.3 3.7 3.5 4.2 3.7 4.0
  7.4 7.6 7.7 8.3 7.1 6.7 8.0 7.2 7.6
14 14 14 14 14 14 14 13 14


Standings

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Naomi Lang American Academy FSC 1 1 1 1 2 2 1 1 1 7/1   0.2
  Peter Tchernyshev American Academy FSC  
2. Tanith Belbin Detroit SC 2 2 2 2 1 1 2 2 2 9/2   0.4
  Ben Agosto Detroit SC  
3. Beata Handra All Year FSC 4 5 3 3 4 4 3 4 4 8/4   0.6
  Charles Sinek The SC of Boston  
4. Melissa Gregory Broadmoor SC 5 3 4 4 5 3 5 3 3 6/4   0.8
  Denis Petukhov Skokie Valley SC  
5. Jessica Joseph Detroit SC 3 4 5 5 3 5 4 6 5 8/5   1.0
  Brandon Forsyth The SC of Boston  
6. Tiffany Hyden Broadmoor SC 6 6 6 6 6 6 6 5 6 9/6   1.2
  Vazgen Azroyan Broadmoor SC  
7. Kimberly Navarro Santa Rosa FSC 10 7 7 7 10 7 7 7 7 7/7   1.4
  Robert Shmalo Queen City FSC  
8. Kakani Young Seattle SC 7 9 8 8 7 9 8 8 10 6/8   1.6
  Ikaika Young Seattle SC  
9. Crystal Beckerdite Broadmoor SC 9 8 10 10 8 10 9 9 8 6/9 *** TIE *** 1.8
  Raphael Kelling Broadmoor SC  
9. Lia Nitake All Year FSC 8 10 9 9 8 8 10 10 9 6/9 *** TIE *** 1.8
  Ian Ross-Frye Wissahickon SC  
11. Laura Munana Peninsula SC 11 12 11 11 11 11 11 11 12 7/11   2.2
  Luke Munana Peninsula SC  
12. Cerise Henzes Peninsula SC 12 11 12 13 13 12 12 12 13 6/12   2.4
  Rio Foster Peninsula SC  
13. Annie Yang Los Angeles FSC 13 13 13 12 12 13 13 14 11 8/13   2.6
  Walter Lang The SC of Boston  
14. Caitlin Obremski Washington FSC 14 14 14 14 14 14 14 13 14 9/14   2.8
  Jonathan Magalnick Coyotes SC of Arizona  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Theodore Clarke North Weymouth, MA
Assistant Referee Kathleen Flaherty Burbank, CA
Judge 1 Susan Keogh Greenwich, CT
Judge 2 Margaret Faulkner Ann Arbor, MI
Judge 3 Janice Benoit Woodridge, IL
Judge 4 Robert Horen New Hope, PA
Judge 5 Sherie Grimson Santa Ana, CA
Judge 6 Anthony Bardin Chatsworth, CA
Judge 7 Janis Engel Valencia, CA
Judge 8 Sharon Rogers Ivins, UT
Judge 9 Shirley Sherman Glenview, IL
Substitute Holly Cole Hunt Valley, MD
Accountant Michael Wolek Elkridge, MD