Novice Pairs Short Program

Standings

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Katie Boxwell The SC of New York 5 1 1 4 2 2 4 2 6 5/2 TO 27 0.5
  A William Sears The SC of New York  
2. Brittany Vise Broadmoor SC 1 6 2 1 4 7 2 4 2 5/2 TO 29 1.0
  Nicholas Kole Broadmoor SC  
3. Colleen Okolski Ann Arbor FSC 3 2 4 3 5 9 1 1 1 6/3 TOM 11 1.5
  Benjamin Okolski Ann Arbor FSC  
4. Sheila Harkaway Ann Arbor FSC 4 3 3 2 1 1 8 3 5 6/3 TOM 13 2.0
  Brandon Larcom Univ of Delaware FSC  
5. Amanda Harris Huntsville FSC 2 5 5 9 3 3 5 6 4 7/5   2.5
  David Sanders Huntsville FSC  
6. Tatiana Klunchoo Orange County FSC 7 4 7 5 7 4 3 10 3 5/5   3.0
  Manny Gardner All Year FSC  
7. Veronica Hill Colorado SC 9 8 6 6 11 5 7 5 8 5/7 TOM 29 3.5
  Gregory Benton Orange County FSC  
8. Samantha Skavdahl Northern Kentucky SC 10 10 10 7 6 6 6 8 7 5/7 TOM 32 4.0
  Cole Davis Queen City FSC  
9. Lindsey Seitz FSC of the Quad-Cities 8 7 8 8 8 8 11 7 9 7/8   4.5
  Andy Seitz FSC of the Quad-Cities  
10. Shantel Jordan Southwest Florida FSC 6 11 9 10 10 10 9 11 11 6/10   5.0
  Jeremy Barrett Southwest Florida FSC  
11. Jenna Yount Coyotes SC of Arizona 11 9 11 11 9 11 12 9 10 8/11   5.5
  Grant Marron Coyotes SC of Arizona  
12. Mariel Miller Central Carolina SC 12 12 12 12 12 13 10 12 12 8/12   6.0
  David Aretz Charter Oak FSC  
13. Bre Brown Utah FSC 13 13 13 13 13 12 13 13 13 9/13   6.5
  Keith Munden Utah FSC  

Marks, Totals and Ordinals

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Katie Boxwell The SC of New York 0.5 3.8 4.8 4.4 4.3 4.2 4.1 4.1 4.1 3.9
  A William Sears The SC of New York   4.1 4.8 4.4 4.4 4.3 4.1 4.0 4.2 3.9
  7.9 9.6 8.8 8.7 8.5 8.2 8.1 8.3 7.8
5 1 1 4 2 2 4 2 6
2. Brittany Vise Broadmoor SC 1.0 4.4 4.2 4.1 4.5 4.0 3.5 4.3 4.0 4.4
  Nicholas Kole Broadmoor SC   4.4 4.3 4.4 4.6 4.1 3.8 4.2 4.0 4.5
  8.8 8.5 8.5 9.1 8.1 7.3 8.5 8.0 8.9
1 6 2 1 4 7 2 4 2
3. Colleen Okolski Ann Arbor FSC 1.5 4.1 4.6 4.0 4.4 3.9 3.5 4.3 4.2 4.5
  Benjamin Okolski Ann Arbor FSC   4.1 4.7 4.2 4.5 4.2 3.6 4.4 4.2 4.5
  8.2 9.3 8.2 8.9 8.1 7.1 8.7 8.4 9.0
3 2 4 3 5 9 1 1 1
4. Sheila Harkaway Ann Arbor FSC 2.0 3.9 4.6 4.2 4.3 4.2 4.0 3.3 4.0 4.0
  Brandon Larcom Univ of Delaware FSC   4.2 4.6 4.2 4.7 4.4 4.3 3.8 4.1 4.2
  8.1 9.2 8.4 9.0 8.6 8.3 7.1 8.1 8.2
4 3 3 2 1 1 8 3 5
5. Amanda Harris Huntsville FSC 2.5 4.1 4.3 4.0 3.8 4.0 4.1 3.7 3.8 4.2
  David Sanders Huntsville FSC   4.2 4.4 4.1 4.0 4.2 4.0 4.1 4.0 4.3
  8.3 8.7 8.1 7.8 8.2 8.1 7.8 7.8 8.5
2 5 5 9 3 3 5 6 4
6. Tatiana Klunchoo Orange County FSC 3.0 3.7 4.5 3.7 4.0 3.6 4.0 4.0 3.6 4.3
  Manny Gardner All Year FSC   3.9 4.5 4.1 4.5 3.9 4.1 4.3 3.7 4.5
  7.6 9.0 7.8 8.5 7.5 8.1 8.3 7.3 8.8
7 4 7 5 7 4 3 10 3
7. Veronica Hill Colorado SC 3.5 3.7 4.0 3.8 4.2 3.4 4.0 3.5 3.9 3.6
  Gregory Benton Orange County FSC   3.7 4.0 4.0 4.2 3.7 3.7 3.9 4.0 3.6
  7.4 8.0 7.8 8.4 7.1 7.7 7.4 7.9 7.2
9 8 6 6 11 5 7 5 8
8. Samantha Skavdahl Northern Kentucky SC 4.0 3.5 3.7 3.5 3.9 3.5 3.6 3.7 3.8 3.6
  Cole Davis Queen City FSC   3.8 3.9 3.7 4.2 4.1 3.9 4.0 3.8 3.7
  7.3 7.6 7.2 8.1 7.6 7.5 7.7 7.6 7.3
10 10 10 7 6 6 6 8 7
9. Lindsey Seitz FSC of the Quad-Cities 4.5 3.8 4.1 3.6 4.0 3.5 3.4 3.1 3.8 3.6
  Andy Seitz FSC of the Quad-Cities   3.6 4.2 3.8 4.0 3.9 3.8 3.3 3.9 3.5
  7.4 8.3 7.4 8.0 7.4 7.2 6.4 7.7 7.1
8 7 8 8 8 8 11 7 9
10. Shantel Jordan Southwest Florida FSC 5.0 3.8 3.5 3.6 3.5 3.5 3.4 3.2 3.5 3.5
  Jeremy Barrett Southwest Florida FSC   4.0 3.7 3.7 3.8 3.7 3.7 3.5 3.7 3.5
  7.8 7.2 7.3 7.3 7.2 7.1 6.7 7.2 7.0
6 11 9 10 10 10 9 11 11
11. Jenna Yount Coyotes SC of Arizona 5.5 3.5 3.8 3.3 3.3 3.4 3.3 2.9 3.7 3.5
  Grant Marron Coyotes SC of Arizona   3.6 4.0 3.6 3.9 3.9 3.6 3.4 3.8 3.6
  7.1 7.8 6.9 7.2 7.3 6.9 6.3 7.5 7.1
11 9 11 11 9 11 12 9 10
12. Mariel Miller Central Carolina SC 6.0 3.4 3.1 3.1 2.9 2.9 3.2 3.0 3.2 3.2
  David Aretz Charter Oak FSC   3.4 3.4 3.5 3.5 3.5 3.4 3.5 3.5 3.4
  6.8 6.5 6.6 6.4 6.4 6.6 6.5 6.7 6.6
12 12 12 12 12 13 10 12 12
13. Bre Brown Utah FSC 6.5 2.9 2.9 2.7 2.9 2.8 3.3 2.7 3.1 3.1
  Keith Munden Utah FSC   3.2 3.3 3.3 3.3 3.3 3.4 3.1 3.3 3.3
  6.1 6.2 6.0 6.2 6.1 6.7 5.8 6.4 6.4
13 13 13 13 13 12 13 13 13

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Nancy Bizzano Delano, MN
Assistant Referee Kathleen Flaherty Burbank, CA
Judge 1 Lawrence Mondschein East Windsor, NJ
Judge 2 Joan Burns Millbrae, CA
Judge 3 Tamie Campbell Eden Prairie, MN
Judge 4 Lorrie Parker Overland Park, KS
Judge 5 Jon Jackson San Francisco, CA
Judge 6 Ronald Pfenning Hyannis, MA
Judge 7 Anne Cammett Rush, NY
Judge 8 Richard Perez Mountain View, CA
Judge 9 Jerry Shipley Cincinnati, OH
Substitute Kathleen Flaherty Burbank, CA
Accountant Rebecca Watford Canton, MS