Novice Men's Short Program

Standings

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Jason Wong The SC of Boston 3 1 1 1 1 2 1 1 2 6/1   0.5
2. Casey McCraw Broadmoor SC 4 12 3 3 3 1 4 4 1 5/3   1.0
3. Robert Dierking Jamestown SC 1 2 5 5 8 7 2 2 4 5/4 TOM 11 1.5
4. Luis Hernandez La Jolla FSC 7 3 4 4 2 5 3 10 7 5/4 TOM 16 2.0
5. Wesley Campbell Nashville FSC 2 9 2 2 4 13 5 5 6 6/5   2.5
6. Adam Baadani All Year FSC 5 5 6 6 11 8 6 3 5 7/6   3.0
7. Michael Novales Glacier Falls FSC 8 6 10 7 5 4 8 7 9 5/7   3.5
8. John Serpe Richmond FSC 10 4 9 8 6 9 10 6 3 5/8 TOM 27 4.0
9. Evan Gibbs Broadmoor SC 11 8 12 9 9 3 7 8 8 5/8 TOM 34 4.5
10. Michael Dimilanta Pennisula SC 6 10 7 11 10 6 12 9 12 6/10   5.0
11. David Weintraub The SC of New York 9 7 11 10 13 11 11 12 11 7/11   5.5
12. Jeremy Abbott Broadmoor SC 12 11 8 12 7 12 9 11 10 6/11   6.0
13. Mark McLeod River's Edge FSC 13 13 13 13 12 10 13 13 13 9/13   6.5

Marks, Totals and Ordinals

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Jason Wong The SC of Boston 0.5 4.2 4.3 4.6 4.4 4.4 4.2 4.3 4.3 4.3
  4.1 4.3 4.2 3.8 4.3 4.3 4.4 4.3 4.3
8.3 8.6 8.8 8.2 8.7 8.5 8.7 8.6 8.6
3 1 1 1 1 2 1 1 2
2. Casey McCraw Broadmoor SC 1.0 4.0 3.3 3.8 3.5 3.9 4.2 3.8 3.7 4.2
  4.2 4.1 4.3 4.2 4.3 4.5 4.2 4.1 4.5
8.2 7.4 8.1 7.7 8.2 8.7 8.0 7.8 8.7
4 12 3 3 3 1 4 4 1
3. Robert Dierking Jamestown SC 1.5 4.4 4.0 4.1 3.6 3.6 3.8 4.2 3.9 3.9
  4.3 4.3 3.8 4.0 4.0 4.1 4.1 4.2 4.2
8.7 8.3 7.9 7.6 7.6 7.9 8.3 8.1 8.1
1 2 5 5 8 7 2 2 4
4. Luis Hernandez La Jolla FSC 2.0 3.3 3.7 3.6 3.4 3.8 3.9 3.6 3.0 3.3
  4.2 4.5 4.4 4.3 4.5 4.3 4.5 4.0 4.1
7.5 8.2 8.0 7.7 8.3 8.2 8.1 7.0 7.4
7 3 4 4 2 5 3 10 7
5. Wesley Campbell Nashville FSC 2.5 4.3 3.7 3.9 3.6 3.9 3.6 3.7 3.7 3.5
  4.2 3.9 4.4 4.2 4.2 3.8 4.2 3.9 4.0
8.5 7.6 8.3 7.8 8.1 7.4 7.9 7.6 7.5
2 9 2 2 4 13 5 5 6
6. Adam Baadani All Year FSC 3.0 4.2 4.1 4.0 3.8 3.5 3.8 3.9 3.8 3.9
  3.9 3.9 3.9 3.7 3.6 4.0 3.8 4.1 3.8
8.1 8.0 7.9 7.5 7.1 7.8 7.7 7.9 7.7
5 5 6 6 11 8 6 3 5
7. Michael Novales Glacier Falls FSC 3.5 3.6 4.0 3.7 3.5 3.8 4.2 3.7 3.5 3.5
  3.8 4.0 4.0 3.9 4.2 4.1 3.8 3.8 3.7
7.4 8.0 7.7 7.4 8.0 8.3 7.5 7.3 7.2
8 6 10 7 5 4 8 7 9
8. John Serpe Richmond FSC 4.0 3.3 3.8 3.5 3.1 3.6 3.7 3.3 3.2 3.9
  3.9 4.3 4.3 4.3 4.2 4.0 4.1 4.2 4.4
7.2 8.1 7.8 7.4 7.8 7.7 7.4 7.4 8.3
10 4 9 8 6 9 10 6 3
9. Evan Gibbs Broadmoor SC 4.5 3.4 3.7 3.3 3.4 3.6 4.1 3.7 3.3 3.4
  3.6 4.0 3.9 3.7 3.9 4.3 3.9 3.9 3.9
7.0 7.7 7.2 7.1 7.5 8.4 7.6 7.2 7.3
11 8 12 9 9 3 7 8 8
10. Michael Dimilanta Pennisula SC 5.0 3.5 3.5 3.7 3.2 3.6 4.0 3.6 3.4 3.2
  4.0 4.1 4.2 3.7 3.8 4.0 3.5 3.7 3.5
7.5 7.6 7.9 6.9 7.4 8.0 7.1 7.1 6.7
6 10 7 11 10 6 12 9 12
11. David Weintraub The SC of New York 5.5 3.5 3.7 3.6 3.1 2.8 3.6 3.3 2.8 3.1
  3.9 4.2 4.0 3.9 3.7 3.9 4.0 3.7 3.8
7.4 7.9 7.6 7.0 6.5 7.5 7.3 6.5 6.9
9 7 11 10 13 11 11 12 11
12. Jeremy Abbott Broadmoor SC 6.0 3.0 3.2 3.4 2.8 3.4 3.4 3.3 2.9 3.1
  3.9 4.3 4.5 4.1 4.3 4.1 4.2 3.9 4.0
6.9 7.5 7.9 6.9 7.7 7.5 7.5 6.8 7.1
12 11 8 12 7 12 9 11 10
13. Mark McLeod River's Edge FSC 6.5 2.9 3.0 3.0 2.5 3.0 3.4 2.9 2.7 2.6
  3.6 3.8 4.0 3.6 3.7 4.2 3.7 3.6 3.3
6.5 6.8 7.0 6.1 6.7 7.6 6.6 6.3 5.9
13 13 13 13 12 10 13 13 13

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee William Nelson San Mateo, CA
Assistant Referee William Smith Tulsa, OK
Judge 1 Jeffrey Wolf Seattle, WA
Judge 2 Patricia French Mitchellville, MD
Judge 3 Scott Cormier Providence, RI
Judge 4 Jon Jackson San Francisco, CA
Judge 5 Peggy Graham Denver, CO
Judge 6 Shirley Sherman Glenview, IL
Judge 7 Lorrie Parker Overland Park, KS
Judge 8 Wendy Enzmann Stow, MA
Judge 9 Linda Leaver Salt Lake City, UT
Substitute William Smith Tulsa, OK
Accountant Chuck Mlynarczyk Hannawa Falls, NY