Novice Ladies Short Program

Standings

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Danielle Kahle All Year FSC 5 2 3 1 2 2 2 3 2 6/2   0.5
2. Lisa Dannemiller Ann Arbor FSC 1 3 2 3 4 1 8 1 1 5/2 TOM 6 1.0
3. Natalie Mecher Wagon Wheel FSC 2 1 1 2 8 5 1 4 7 5/2 TOM 7 1.5
4. Anna Peng Univ of Delaware FSC 6 4 6 4 3 9 4 6 3 5/4   2.0
5. Erica Archambault The SC of Boston 3 9 5 6 5 11 5 5 5 6/5   2.5
6. Lindsey Wilson Lakewood Winter Club 7 8 11 7 6 4 7 2 6 7/7   3.0
7. Jillian Asby Eden Prairie FSC 4 10 8 10 1 3 9 7 4 5/7 TOM 19 3.5
8. Erica Washington All Year FSC 9 6 4 9 7 7 3 9 10 5/7 TOM 27 4.0
9. Katherine Hadford Univ of Delaware FSC 11 5 10 5 9 8 6 8 8 6/8   4.5
10. Ashley Lovasik SC of Mt Lebanon 8 11 7 11 10 6 11 10 9 6/10   5.0
11. Alicia Heelan SC of Vail 10 7 9 8 11 10 12 12 11 5/10   5.5
12. Sandra Rucker Rim of the World FSC 13 13 12 12 12 13 10 13 12 5/12   6.0
13. Sarah Henry Alaska Assoc of FS 12 12 13 13 13 12 13 11 13 9/13   6.5

Marks, Totals and Ordinals

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Danielle Kahle All Year FSC 0.5 4.1 4.4 4.4 4.7 4.2 4.2 4.9 4.2 4.1
  3.9 4.3 4.3 4.7 4.3 4.1 4.8 4.0 4.0
8.0 8.7 8.7 9.4 8.5 8.3 9.7 8.2 8.1
5 2 3 1 2 2 2 3 2
2. Lisa Dannemiller Ann Arbor FSC 1.0 4.2 4.3 4.5 4.7 4.2 4.2 4.2 4.3 4.1
  4.3 4.3 4.4 4.5 4.1 4.3 4.2 4.1 4.1
8.5 8.6 8.9 9.2 8.3 8.5 8.4 8.4 8.2
1 3 2 3 4 1 8 1 1
3. Natalie Mecher Wagon Wheel FSC 1.5 4.2 4.4 4.5 4.6 3.9 4.0 4.9 4.1 3.7
  4.1 4.4 4.5 4.7 3.9 3.8 4.9 4.1 3.6
8.3 8.8 9.0 9.3 7.8 7.8 9.8 8.2 7.3
2 1 1 2 8 5 1 4 7
4. Anna Peng Univ of Delaware FSC 2.0 3.8 4.1 4.2 4.5 4.2 3.4 4.4 3.9 3.8
  4.1 4.3 4.3 4.6 4.2 3.8 4.5 4.0 4.2
7.9 8.4 8.5 9.1 8.4 7.2 8.9 7.9 8.0
6 4 6 4 3 9 4 6 3
5. Erica Archambault The SC of Boston 2.5 3.8 3.8 4.2 4.2 3.9 3.3 4.2 3.7 3.6
  4.4 4.2 4.5 4.6 4.4 3.7 4.7 4.3 4.0
8.2 8.0 8.7 8.8 8.3 7.0 8.9 8.0 7.6
3 9 5 6 5 11 5 5 5
6. Lindsey Wilson Lakewood Winter Club 3.0 3.9 4.0 3.8 4.3 4.0 4.0 4.2 4.2 3.7
  3.8 4.0 4.0 4.4 4.2 4.0 4.3 4.2 3.7
7.7 8.0 7.8 8.7 8.2 8.0 8.5 8.4 7.4
7 8 11 7 6 4 7 2 6
7. Jillian Asby Eden Prairie FSC 3.5 4.1 3.8 4.0 4.2 4.2 4.1 3.8 4.0 3.9
  4.0 4.1 4.1 4.1 4.4 4.1 4.1 3.8 3.8
8.1 7.9 8.1 8.3 8.6 8.2 7.9 7.8 7.7
4 10 8 10 1 3 9 7 4
8. Erica Washington All Year FSC 4.0 3.6 4.1 4.3 4.2 4.0 3.8 4.7 3.8 3.5
  3.8 4.0 4.4 4.4 4.0 3.8 4.7 3.8 3.4
7.4 8.1 8.7 8.6 8.0 7.6 9.4 7.6 6.9
9 6 4 9 7 7 3 9 10
9. Katherine Hadford Univ of Delaware FSC 4.5 3.1 3.8 3.4 4.2 3.3 3.4 4.1 3.6 3.1
  3.9 4.4 4.5 4.8 4.4 4.0 4.5 4.2 4.0
7.0 8.2 7.9 9.0 7.7 7.4 8.6 7.8 7.1
11 5 10 5 9 8 6 8 8
10. Ashley Lovasik SC of Mt Lebanon 5.0 3.7 3.8 4.1 3.7 3.8 3.8 3.7 3.6 3.4
  3.9 3.7 4.4 4.0 3.8 3.9 4.0 3.8 3.6
7.6 7.5 8.5 7.7 7.6 7.7 7.7 7.4 7.0
8 11 7 11 10 6 11 10 9
11. Alicia Heelan SC of Vail 5.5 3.4 3.9 3.8 4.1 3.5 3.3 3.6 3.4 3.2
  3.9 4.2 4.2 4.6 3.9 3.8 4.0 3.7 3.7
7.3 8.1 8.0 8.7 7.4 7.1 7.6 7.1 6.9
10 7 9 8 11 10 12 12 11
12. Sandra Rucker Rim of the World FSC 6.0 3.1 3.3 3.3 3.6 3.4 3.1 3.7 3.2 3.1
  3.7 3.6 4.2 4.0 3.8 3.6 4.1 3.7 3.5
6.8 6.9 7.5 7.6 7.2 6.7 7.8 6.9 6.6
13 13 12 12 12 13 10 13 12
13. Sarah Henry Alaska Assoc of FS 6.5 3.3 3.4 3.3 3.4 3.3 3.2 3.1 3.3 3.1
  3.6 3.7 3.7 3.8 3.7 3.6 4.0 3.9 3.4
6.9 7.1 7.0 7.2 7.0 6.8 7.1 7.2 6.5
12 12 13 13 13 12 13 11 13

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Joseph Driano Edmonds, WA
Assistant Referee Samuel Auxier Glen Ellyn, IL
Judge 1 Kathleen McBride San Francisco, CA
Judge 2 Joan Gruber Wyomissing, PA
Judge 3 Susan Johnson Atlanta, GA
Judge 4 Wendy Melland Kansas City, MO
Judge 5 Taffy Holliday Greenwich, CT
Judge 6 Richard Perez Mountain View, CA
Judge 7 Margaret Anne Wier Tulsa, OK
Judge 8 Kirsten Novak Salt Lake City, UT
Judge 9 Todd Bromley Flower Mound, TX
Substitute Samuel Auxier Glen Ellyn, IL
Accountant Milroy Brandel Cypress, CA