Novice Free Dance

Final Standings

Place D1 D2 FD Name Club FP
1. 2 2 2 Sarah Solomon Washington FSC 8.0
  Benjamin Cohen Washington FSC  
2. 1 1 3 Meryl Davis Detroit SC 8.0
  Charlie White Detroit SC  
3. 4 4 1 Morgan Matthews Peninsula SC 10.0
  Maxim Zavozin The SC of New York  
4. 3 3 4 Eleanor Langhans All Year FSC 14.0
  Joseph Braasch La Jolla FSC  
5. 5 5 5 Meghan McCullough Washington FSC 20.0
  Michael McCullough Washington FSC  
6. 6 6 6 Trina Pratt Broadmoor SC 24.0
  Todd Gilles Broadmoor SC  
7. 7 8 7 Laura Rosenberg San Diego FSC 29.0
  Benjaman Westenberger All Year FSC  
8. 8 7 8 Ashley Elliott Univ of Delaware FSC 31.0
  Paul Hurych IceWorks SC  
9. 9 9 9 Samantha Cepican Skokie Valley SC 36.0
  Phillip Lichtor DuPage FSC  
10. 10 10 11 Jenny Gober Huntsville FSC 42.0
  Ashley Deavers Birmingham FSC  
11. 12 11 10 Elizabeth Palmer Portland ISC 43.0
  Kiel Leighton Portland ISC  
12. 11 12 12 Shannon Johnson Escondido FSC 47.0
  Jon Wright Rim of the World FSC  


Marks, Totals and Ordinals

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Morgan Matthews Peninsula SC 2.0 4.8 4.3 3.8 4.4 4.7 4.4 4.4 4.2 3.9
  Maxim Zavozin The SC of New York   4.9 4.6 4.1 4.5 4.9 4.6 4.7 4.6 4.2
  9.7 8.9 7.9 8.9 9.6 9.0 9.1 8.8 8.1
1 1 5 1 1 3 1 2 4
2. Sarah Solomon Washington FSC 4.0 4.2 4.3 4.3 4.3 4.6 4.6 4.3 4.4 4.4
  Benjamin Cohen Washington FSC   4.3 4.3 4.3 4.4 4.7 4.7 4.4 4.6 4.6
  8.5 8.6 8.6 8.7 9.3 9.3 8.7 9.0 9.0
4 4 2 2 3 1 3 1 1
3. Meryl Davis Detroit SC 6.0 4.2 4.4 4.3 4.1 4.5 4.5 4.2 4.3 4.1
  Charlie White Detroit SC   4.2 4.5 4.4 4.3 4.8 4.7 4.4 4.4 4.4
  8.4 8.9 8.7 8.4 9.3 9.2 8.6 8.7 8.5
5 2 1 3 2 2 4 3 3
4. Eleanor Langhans All Year FSC 8.0 4.5 4.2 4.2 4.0 4.4 4.4 4.3 4.2 4.2
  Joseph Braasch La Jolla FSC   4.7 4.4 4.2 4.3 4.5 4.5 4.5 4.4 4.5
  9.2 8.6 8.4 8.3 8.9 8.9 8.8 8.6 8.7
2 3 3 4 4 4 2 4 2
5. Meghan McCullough Washington FSC 10.0 4.0 3.8 3.8 3.9 4.2 4.2 4.1 3.9 3.8
  Michael McCullough Washington FSC   4.0 4.0 3.9 4.0 4.2 4.4 4.2 4.2 4.1
  8.0 7.8 7.7 7.9 8.4 8.6 8.3 8.1 7.9
8 5 7 5 5 5 5 5 6
6. Trina Pratt Broadmoor SC 12.0 4.2 3.7 4.0 3.8 4.0 4.2 4.0 4.0 3.7
  Todd Gilles Broadmoor SC   4.4 4.0 4.1 3.9 4.1 4.3 4.1 3.9 3.8
  8.6 7.7 8.1 7.7 8.1 8.5 8.1 7.9 7.5
3 6 4 6 6 6 6 6 7
7. Laura Rosenberg San Diego FSC 14.0 4.2 3.7 3.7 3.8 3.7 3.7 3.9 4.0 4.0
  Benjaman Westenberger All Year FSC   4.1 3.8 3.8 3.8 3.9 3.7 3.8 3.7 4.0
  8.3 7.5 7.5 7.6 7.6 7.4 7.7 7.7 8.0
6 7 8 7 8 9 8 7 5
8. Ashley Elliott Univ of Delaware FSC 16.0 3.7 3.5 3.8 3.7 3.8 3.9 3.9 3.6 3.6
  Paul Hurych IceWorks SC   4.1 3.7 4.0 3.8 3.9 4.1 4.1 3.8 3.7
  7.8 7.2 7.8 7.5 7.7 8.0 8.0 7.4 7.3
9 9 6 8 7 7 7 8 8
9. Samantha Cepican Skokie Valley SC 18.0 4.1 3.6 3.5 3.4 3.6 3.6 3.7 3.5 3.3
  Phillip Lichtor DuPage FSC   4.1 3.8 3.6 3.8 3.8 3.8 3.9 3.7 3.4
  8.2 7.4 7.1 7.2 7.4 7.4 7.6 7.2 6.7
7 8 12 10 9 8 9 9 10
10. Elizabeth Palmer Portland ISC 20.0 3.8 3.3 3.5 3.6 3.3 3.5 3.7 3.1 3.0
  Kiel Leighton Portland ISC   3.9 3.6 3.7 3.7 3.5 3.7 3.8 3.4 3.2
  7.7 6.9 7.2 7.3 6.8 7.2 7.5 6.5 6.2
10 11 10 9 11 10 10 12 12
11. Jenny Gober Huntsville FSC 22.0 3.5 3.4 3.6 3.5 3.4 3.5 3.5 3.4 3.5
  Ashley Deavers Birmingham FSC   3.6 3.5 3.7 3.6 3.6 3.6 3.5 3.6 3.6
  7.1 6.9 7.3 7.1 7.0 7.1 7.0 7.0 7.1
12 12 9 11 10 11 12 11 9
12. Shannon Johnson Escondido FSC 24.0 3.7 3.3 3.6 3.4 3.2 3.4 3.6 3.4 3.2
  Jon Wright Rim of the World FSC   3.8 3.7 3.6 3.5 3.3 3.6 3.7 3.7 3.1
  7.5 7.0 7.2 6.9 6.5 7.0 7.3 7.1 6.3
11 10 11 12 12 12 11 10 11


Standings

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Morgan Matthews Peninsula SC 1 1 5 1 1 3 1 2 4 5/1   2.0
  Maxim Zavozin The SC of New York  
2. Sarah Solomon Washington FSC 4 4 2 2 3 1 3 1 1 5/2   4.0
  Benjamin Cohen Washington FSC  
3. Meryl Davis Detroit SC 5 2 1 3 2 2 4 3 3 7/3   6.0
  Charlie White Detroit SC  
4. Eleanor Langhans All Year FSC 2 3 3 4 4 4 2 4 2 5/3   8.0
  Joseph Braasch La Jolla FSC  
5. Meghan McCullough Washington FSC 8 5 7 5 5 5 5 5 6 6/5   10.0
  Michael McCullough Washington FSC  
6. Trina Pratt Broadmoor SC 3 6 4 6 6 6 6 6 7 8/6   12.0
  Todd Gilles Broadmoor SC  
7. Laura Rosenberg San Diego FSC 6 7 8 7 8 9 8 7 5 5/7   14.0
  Benjaman Westenberger All Year FSC  
8. Ashley Elliott Univ of Delaware FSC 9 9 6 8 7 7 7 8 8 7/8   16.0
  Paul Hurych IceWorks SC  
9. Samantha Cepican Skokie Valley SC 7 8 12 10 9 8 9 9 10 6/9   18.0
  Phillip Lichtor DuPage FSC  
10. Elizabeth Palmer Portland ISC 10 11 10 9 11 10 10 12 12 5/10   20.0
  Kiel Leighton Portland ISC  
11. Jenny Gober Huntsville FSC 12 12 9 11 10 11 12 11 9 6/11 TOM 61 22.0
  Ashley Deavers Birmingham FSC  
12. Shannon Johnson Escondido FSC 11 10 11 12 12 12 11 10 11 6/11 TOM 64 24.0
  Jon Wright Rim of the World FSC  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Theodore Clarke North Weymouth, MA
Assistant Referee Kathleen Flaherty Burbank, CA
Judge 1 Sharon Rogers Ivins, UT
Judge 2 Janice Benoit Woodridge, IL
Judge 3 Anthony Bardin Chatsworth, CA
Judge 4 Margaret Faulkner Ann Arbor, MI
Judge 5 Janis Engel Valencia, CA
Judge 6 Susan Keogh Greenwich, CT
Judge 7 Robert Horen New Hope, PA
Judge 8 Holly Cole Hunt Valley, MD
Judge 9 Sherie Grimson Santa Ana, CA
Substitute Kathleen Flaherty Burbank, CA
Accountant Michael Meyer Springfield, IL