Novice Second Dance

Standings

Place D1 D2 Name Club FP
1. 1 1 Meryl Davis Detroit SC 2.0
  Charlie White Detroit SC  
2. 2 2 Sarah Solomon Washington FSC 4.0
  Benjamin Cohen Washington FSC  
3. 3 3 Eleanor Langhans All Year FSC 6.0
  Joseph Braasch La Jolla FSC  
4. 4 4 Morgan Matthews Peninsula SC 8.0
  Maxim Zavozin The SC of New York  
5. 5 5 Meghan McCullough Washington FSC 10.0
  Michael McCullough Washington FSC  
6. 6 6 Trina Pratt Broadmoor SC 12.0
  Todd Gilles Broadmoor SC  
7. 8 7 Ashley Elliott Univ of Delaware FSC 15.0
  Paul Hurych IceWorks SC  
7. 7 8 Laura Rosenberg San Diego FSC 15.0
  Benjaman Westenberger All Year FSC  
9. 9 9 Samantha Cepican Skokie Valley SC 18.0
  Phillip Lichtor DuPage FSC  
10. 10 10 Jenny Gober Huntsville FSC 20.0
  Ashley Deavers Birmingham FSC  
11. 11 12 Shannon Johnson Escondido FSC 23.0
  Jon Wright Rim of the World FSC  
11. 12 11 Elizabeth Palmer Portland ISC 23.0
  Kiel Leighton Portland ISC  

Marks, Totals and Ordinals

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Meryl Davis Detroit SC 1.0 4.8 4.4 4.3 4.4 4.4 4.2 4.5 4.1 4.2
  Charlie White Detroit SC   4.5 4.3 4.4 4.3 4.5 4.3 4.4 4.1 4.2
  9.3 8.7 8.7 8.7 8.9 8.5 8.9 8.2 8.4
1 2 1 1 3 2 1 3 1
2. Sarah Solomon Washington FSC 2.0 4.2 4.4 4.3 4.2 4.6 4.1 4.3 4.1 3.9
  Benjamin Cohen Washington FSC   4.2 4.4 4.3 4.3 4.6 4.2 4.3 4.3 3.9
  8.4 8.8 8.6 8.5 9.2 8.3 8.6 8.4 7.8
4 1 2 3 1 3 4 1 3
3. Eleanor Langhans All Year FSC 3.0 4.3 4.3 4.2 4.1 4.5 4.3 4.4 4.0 4.1
  Joseph Braasch La Jolla FSC   4.5 4.2 4.1 4.2 4.6 4.4 4.4 3.9 4.1
  8.8 8.5 8.3 8.3 9.1 8.7 8.8 7.9 8.2
3 3 3 4 2 1 2 4 2
4. Morgan Matthews Peninsula SC 4.0 4.4 3.9 4.1 4.2 3.8 3.9 4.4 4.0 3.4
  Maxim Zavozin The SC of New York   4.5 4.2 4.1 4.4 4.0 3.8 4.2 4.3 3.4
  8.9 8.1 8.2 8.6 7.8 7.7 8.6 8.3 6.8
2 5 4 2 6 5 3 2 8
5. Meghan McCullough Washington FSC 5.0 3.7 4.1 4.0 3.9 3.9 3.9 4.1 3.8 3.7
  Michael McCullough Washington FSC   3.6 4.0 4.1 3.8 4.0 4.0 4.1 4.0 3.8
  7.3 8.1 8.1 7.7 7.9 7.9 8.2 7.8 7.5
6 4 5 5 5 4 5 5 4
6. Trina Pratt Broadmoor SC 6.0 3.4 3.5 3.7 3.7 4.0 3.8 3.8 3.7 3.6
  Todd Gilles Broadmoor SC   3.4 3.6 3.6 3.5 4.1 3.8 3.9 3.7 3.6
  6.8 7.1 7.3 7.2 8.1 7.6 7.7 7.4 7.2
9 6 6 6 4 6 6 7 5
7. Ashley Elliott Univ of Delaware FSC 7.0 3.3 3.4 3.4 3.5 3.7 3.5 3.8 3.6 3.6
  Paul Hurych IceWorks SC   3.1 3.5 3.3 3.3 3.7 3.8 3.7 4.0 3.5
  6.4 6.9 6.7 6.8 7.4 7.3 7.5 7.6 7.1
11 7 9 8 7 7 7 6 6
8. Laura Rosenberg San Diego FSC 8.0 3.7 3.3 3.4 3.4 3.4 3.6 3.6 3.6 3.5
  Benjaman Westenberger All Year FSC   3.5 3.5 3.4 3.3 3.4 3.6 3.7 3.5 3.3
  7.2 6.8 6.8 6.7 6.8 7.2 7.3 7.1 6.8
7 8 8 9 9 8 8 8 7
9. Samantha Cepican Skokie Valley SC 9.0 4.0 3.2 3.3 3.4 3.4 3.5 3.5 3.5 2.9
  Phillip Lichtor DuPage FSC   4.0 3.3 3.4 3.2 3.2 3.3 3.6 3.3 2.7
  8.0 6.5 6.7 6.6 6.6 6.8 7.1 6.8 5.6
5 10 10 10 10 9 9 9 11
10. Jenny Gober Huntsville FSC 10.0 3.4 3.4 3.6 3.6 3.5 3.3 3.6 3.1 3.2
  Ashley Deavers Birmingham FSC   2.9 3.3 3.5 3.4 3.5 3.1 3.3 2.8 2.8
  6.3 6.7 7.1 7.0 7.0 6.4 6.9 5.9 6.0
12 9 7 7 8 11 11 11 10
11. Elizabeth Palmer Portland ISC 11.0 3.5 3.0 3.1 3.3 3.0 3.3 3.5 3.2 3.2
  Kiel Leighton Portland ISC   3.4 3.0 3.2 3.2 3.0 3.4 3.5 3.0 3.3
  6.9 6.0 6.3 6.5 6.0 6.7 7.0 6.2 6.5
8 12 11 11 12 10 10 10 9
12. Shannon Johnson Escondido FSC 12.0 3.3 3.0 3.0 3.2 3.2 3.1 3.4 3.0 2.7
  Jon Wright Rim of the World FSC   3.4 3.1 3.0 3.1 3.1 3.0 3.2 2.8 2.6
  6.7 6.1 6.0 6.3 6.3 6.1 6.6 5.8 5.3
10 11 12 12 11 12 12 12 12


Standings

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Meryl Davis Detroit SC 1 2 1 1 3 2 1 3 1 5/1   1.0
  Charlie White Detroit SC  
2. Sarah Solomon Washington FSC 4 1 2 3 1 3 4 1 3 7/3 TOM 14 2.0
  Benjamin Cohen Washington FSC  
3. Eleanor Langhans All Year FSC 3 3 3 4 2 1 2 4 2 7/3 TOM 16 3.0
  Joseph Braasch La Jolla FSC  
4. Morgan Matthews Peninsula SC 2 5 4 2 6 5 3 2 8 5/4   4.0
  Maxim Zavozin The SC of New York  
5. Meghan McCullough Washington FSC 6 4 5 5 5 4 5 5 4 8/5   5.0
  Michael McCullough Washington FSC  
6. Trina Pratt Broadmoor SC 9 6 6 6 4 6 6 7 5 7/6   6.0
  Todd Gilles Broadmoor SC  
7. Ashley Elliott Univ of Delaware FSC 11 7 9 8 7 7 7 6 6 6/7   7.0
  Paul Hurych IceWorks SC  
8. Laura Rosenberg San Diego FSC 7 8 8 9 9 8 8 8 7 7/8   8.0
  Benjaman Westenberger All Year FSC  
9. Samantha Cepican Skokie Valley SC 5 10 10 10 10 9 9 9 11 8/10   9.0
  Phillip Lichtor DuPage FSC  
10. Jenny Gober Huntsville FSC 12 9 7 7 8 11 11 11 10 5/10 TOM 41 10.0
  Ashley Deavers Birmingham FSC  
11. Elizabeth Palmer Portland ISC 8 12 11 11 12 10 10 10 9 5/10 TOM 47 11.0
  Kiel Leighton Portland ISC  
12. Shannon Johnson Escondido FSC 10 11 12 12 11 12 12 12 12 9/12   12.0
  Jon Wright Rim of the World FSC  


Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Theodore Clarke North Weymouth, MA
Assistant Referee Kathleen Flaherty Burbank, CA
Judge 1 Sharon Rogers Ivins, UT
Judge 2 Janice Benoit Woodridge, IL
Judge 3 Anthony Bardin Chatsworth, CA
Judge 4 Margaret Faulkner Ann Arbor, MI
Judge 5 Janis Engel Valencia, CA
Judge 6 Susan Keogh Greenwich, CT
Judge 7 Robert Horen New Hope, PA
Judge 8 Holly Cole Hunt Valley, MD
Judge 9 Sherie Grimson Santa Ana, CA
Substitute Kathleen Flaherty Burbank, CA
Accountant Michael Meyer Springfield, IL