Novice First Dance

Standings

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Meryl Davis Detroit SC 1 1 3 1 3 2 1 3 1 5/1   1.0
  Charlie White Detroit SC  
2. Sarah Solomon Washington FSC 3 2 1 3 2 3 3 2 4 8/3   2.0
  Benjamin Cohen Washington FSC  
3. Eleanor Langhans All Year FSC 2 3 4 4 1 1 4 4 2 5/3   3.0
  Joseph Braasch La Jolla FSC  
4. Morgan Matthews Peninsula SC 4 4 2 2 4 5 2 1 7 7/4   4.0
  Maxim Zavozin The SC of New York  
5. Meghan McCullough Washington FSC 9 5 5 5 6 4 5 6 3 6/5   5.0
  Michael McCullough Washington FSC  
6. Trina Pratt Broadmoor SC 6 6 6 7 5 7 7 8 8 7/7   6.0
  Todd Gilles Broadmoor SC  
7. Laura Rosenberg San Diego FSC 7 8 8 9 7 9 8 7 6 7/8   7.0
  Benjaman Westenberger All Year FSC  
8. Ashley Elliott Univ of Delaware FSC 12 9 9 10 10 6 6 5 5 6/9 TOM 40 8.0
  Paul Hurych IceWorks SC  
9. Samantha Cepican Skokie Valley SC 5 7 10 8 11 8 10 9 9 6/9 TOM 46 9.0
  Phillip Lichtor DuPage FSC  
10. Jenny Gober Huntsville FSC 10 11 7 6 8 10 9 11 12 6/10   10.0
  Ashley Deavers Birmingham FSC  
11. Shannon Johnson Escondido FSC 8 10 12 11 9 11 11 12 10 7/11   11.0
  Jon Wright Rim of the World FSC  
12. Elizabeth Palmer Portland ISC 11 12 11 12 12 12 12 10 11 9/12   12.0
  Kiel Leighton Portland ISC  


Marks, Totals and Ordinals

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Meryl Davis Detroit SC 1.0 4.6 4.5 4.0 4.4 4.2 4.3 4.4 4.0 4.2
  Charlie White Detroit SC   4.5 4.3 4.1 4.4 4.2 4.4 4.3 3.8 4.2
  9.1 8.8 8.1 8.8 8.4 8.7 8.7 7.8 8.4
1 1 3 1 3 2 1 3 1
2. Sarah Solomon Washington FSC 2.0 4.2 4.4 4.2 4.2 4.3 4.1 4.2 4.1 3.9
  Benjamin Cohen Washington FSC   4.3 4.4 4.3 4.1 4.5 4.2 4.2 4.0 3.9
  8.5 8.8 8.5 8.3 8.8 8.3 8.4 8.1 7.8
3 2 1 3 2 3 3 2 4
3. Eleanor Langhans All Year FSC 3.0 4.5 4.3 4.1 4.1 4.4 4.4 4.2 4.0 4.1
  Joseph Braasch La Jolla FSC   4.4 4.4 3.9 4.0 4.5 4.5 4.1 3.7 4.0
  8.9 8.7 8.0 8.1 8.9 8.9 8.3 7.7 8.1
2 3 4 4 1 1 4 4 2
4. Morgan Matthews Peninsula SC 4.0 4.2 4.2 4.1 4.3 4.2 3.8 4.3 4.2 3.4
  Maxim Zavozin The SC of New York   4.2 4.1 4.2 4.2 4.1 3.9 4.2 4.0 3.5
  8.4 8.3 8.3 8.5 8.3 7.7 8.5 8.2 6.9
4 4 2 2 4 5 2 1 7
5. Meghan McCullough Washington FSC 5.0 3.5 3.9 3.8 3.9 3.8 4.0 4.0 3.7 4.0
  Michael McCullough Washington FSC   3.4 3.9 3.9 3.8 3.9 4.1 4.1 3.6 4.1
  6.9 7.8 7.7 7.7 7.7 8.1 8.1 7.3 8.1
9 5 5 5 6 4 5 6 3
6. Trina Pratt Broadmoor SC 6.0 3.6 3.8 3.7 3.7 3.9 3.7 3.9 3.2 3.5
  Todd Gilles Broadmoor SC   3.8 3.8 3.7 3.6 4.0 3.7 3.9 3.3 3.3
  7.4 7.6 7.4 7.3 7.9 7.4 7.8 6.5 6.8
6 6 6 7 5 7 7 8 8
7. Laura Rosenberg San Diego FSC 7.0 3.8 3.6 3.5 3.6 3.6 3.6 3.7 3.7 3.6
  Benjaman Westenberger All Year FSC   3.4 3.6 3.6 3.5 3.5 3.5 3.7 3.5 3.5
  7.2 7.2 7.1 7.1 7.1 7.1 7.4 7.2 7.1
7 8 8 9 7 9 8 7 6
8. Ashley Elliott Univ of Delaware FSC 8.0 3.3 3.5 3.5 3.5 3.3 3.7 3.8 3.7 3.8
  Paul Hurych IceWorks SC   3.2 3.6 3.5 3.5 3.4 3.8 4.1 3.9 3.8
  6.5 7.1 7.0 7.0 6.7 7.5 7.9 7.6 7.6
12 9 9 10 10 6 6 5 5
9. Samantha Cepican Skokie Valley SC 9.0 4.2 3.7 3.5 3.8 3.3 3.6 3.6 3.2 3.3
  Phillip Lichtor DuPage FSC   4.0 3.6 3.4 3.4 3.3 3.6 3.5 3.1 3.4
  8.2 7.3 6.9 7.2 6.6 7.2 7.1 6.3 6.7
5 7 10 8 11 8 10 9 9
10. Jenny Gober Huntsville FSC 10.0 3.4 3.4 3.6 3.7 3.4 3.5 3.7 3.0 3.0
  Ashley Deavers Birmingham FSC   3.4 3.5 3.5 3.8 3.5 3.5 3.6 3.0 2.7
  6.8 6.9 7.1 7.5 6.9 7.0 7.3 6.0 5.7
10 11 7 6 8 10 9 11 12
11. Shannon Johnson Escondido FSC 11.0 3.5 3.4 3.2 3.3 3.4 3.4 3.5 3.0 3.2
  Jon Wright Rim of the World FSC   3.5 3.6 3.1 3.3 3.4 3.4 3.5 2.8 3.0
  7.0 7.0 6.3 6.6 6.8 6.8 7.0 5.8 6.2
8 10 12 11 9 11 11 12 10
12. Elizabeth Palmer Portland ISC 12.0 3.4 3.2 3.3 3.2 3.1 3.3 3.4 3.1 3.1
  Kiel Leighton Portland ISC   3.3 3.2 3.1 3.3 3.0 3.4 3.5 3.0 2.9
  6.7 6.4 6.4 6.5 6.1 6.7 6.9 6.1 6.0
11 12 11 12 12 12 12 10 11

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Theodore Clarke North Weymouth, MA
Assistant Referee Kathleen Flaherty Burbank, CA
Judge 1 Sharon Rogers Ivins, UT
Judge 2 Janice Benoit Woodridge, IL
Judge 3 Anthony Bardin Chatsworth, CA
Judge 4 Margaret Faulkner Ann Arbor, MI
Judge 5 Janis Engel Valencia, CA
Judge 6 Susan Keogh Greenwich, CT
Judge 7 Robert Horen New Hope, PA
Judge 8 Holly Cole Hunt Valley, MD
Judge 9 Sherie Grimson Santa Ana, CA
Substitute Kathleen Flaherty Burbank, CA
Accountant Michael Meyer Springfield, IL