Junior Pairs Short Program

Standings

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Amy Howerton Dallas FSC 1 3 1 3 1 2 5 1 1 5/1   0.5
  Steven Pottenger Dallas FSC  
2. Colette Appel Individual Member 3 2 2 4 2 1 1 9 5 5/2   1.0
  Lee Harris Detroit SC  
3. Christie Baca Orange County FSC 4 4 3 2 5 5 3 4 3 7/4   1.5
  Scott Smith Glacier Falls FSC  
4. Tiffany Vise Broadmoor SC 5 7 4 6 4 4 4 3 2 6/4   2.0
  Laureano Ibarra Colorado SC  
5. Jacqueline Jimenez The SC of New York 2 6 6 1 3 6 2 5 4 5/4   2.5
  Themistocles Leftheris The SC of New York  
6. Janice Mayne All Year FSC 6 1 5 5 6 3 6 2 6 5/5   3.0
  Josh Martin Los Angeles FSC  
7. Emma Phibbs Washington FSC 9 5 7 10 10 7 7 7 9 5/7   3.5
  Devin Patrick All Year FSC  
8. Amanda Evora Southwest Florida FSC 8 9 11 7 8 8 10 8 10 5/8   4.0
  Michael Adler Southwest Florida FSC  
9. Alexis Hoffstadter DuPage FSC 10 8 9 9 7 9 11 6 8 7/9   4.5
  Lucas Vriner DuPage FSC  
10. Jacqueline Matson Glacier Falls FSC 7 10 8 11 9 10 8 10 7 5/9   5.0
  Johnnie Bevan Spokane FSC  
11. Briana McInerney The SC of New York 11 11 10 8 11 11 9 11 11 9/11   5.5
  Joseph Jorgens Washington FSC  
12. Brittany Karlon St Clair Shores FSC 12 12 12 12 12 12 12 12 12 9/12   6.0
  Scott Corbin St Clair Shores FSC  


Marks, Totals and Ordinals

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Amy Howerton Dallas FSC 0.5 5.0 4.7 4.9 4.5 5.0 4.7 4.4 5.2 4.8
  Steven Pottenger Dallas FSC   5.3 4.8 5.2 4.8 5.2 5.0 4.7 5.3 5.3
  10.3 9.5 10.1 9.3 10.2 9.7 9.1 10.5 10.1
1 3 1 3 1 2 5 1 1
2. Colette Appel Individual Member 1.0 4.7 4.9 4.9 4.5 4.9 4.8 4.9 3.8 4.5
  Lee Harris Detroit SC   5.0 5.0 5.0 4.6 5.0 5.1 5.2 4.2 4.7
  9.7 9.9 9.9 9.1 9.9 9.9 10.1 8.0 9.2
3 2 2 4 2 1 1 9 5
3. Christie Baca Orange County FSC 1.5 4.5 4.6 4.4 4.5 4.5 4.1 4.7 4.8 4.7
  Scott Smith Glacier Falls FSC   4.9 4.8 4.6 4.9 4.9 4.7 5.1 5.2 5.1
  9.4 9.4 9.0 9.4 9.4 8.8 9.8 10.0 9.8
4 4 3 2 5 5 3 4 3
4. Tiffany Vise Broadmoor SC 2.0 4.4 4.1 4.4 4.2 4.5 4.4 4.3 4.9 4.9
  Laureano Ibarra Colorado SC   4.8 4.5 4.5 4.6 5.0 4.7 4.9 5.2 5.1
  9.2 8.6 8.9 8.8 9.5 9.1 9.2 10.1 10.0
5 7 4 6 4 4 4 3 2
5. Jacqueline Jimenez The SC of New York 2.5 4.8 4.5 4.2 4.6 4.8 4.0 4.7 4.6 4.6
  Themistocles Leftheris The SC of New York   5.1 4.6 4.5 5.0 5.1 4.4 5.2 4.7 5.0
  9.9 9.1 8.7 9.6 9.9 8.4 9.9 9.3 9.6
2 6 6 1 3 6 2 5 4
6. Janice Mayne All Year FSC 3.0 4.3 5.0 4.2 4.4 4.3 4.5 4.0 5.1 4.3
  Josh Martin Los Angeles FSC   4.7 5.3 4.7 4.6 4.6 4.8 4.2 5.2 4.7
  9.0 10.3 8.9 9.0 8.9 9.3 8.2 10.3 9.0
6 1 5 5 6 3 6 2 6
7. Emma Phibbs Washington FSC 3.5 4.0 4.5 4.0 3.4 3.9 3.9 3.7 4.0 4.2
  Devin Patrick All Year FSC   4.4 4.7 4.5 4.3 4.4 4.5 4.5 4.7 4.6
  8.4 9.2 8.5 7.7 8.3 8.4 8.2 8.7 8.8
9 5 7 10 10 7 7 7 9
8. Amanda Evora Southwest Florida FSC 4.0 4.1 3.8 3.7 4.1 4.0 3.8 3.6 3.8 4.1
  Michael Adler Southwest Florida FSC   4.6 4.2 4.2 4.5 4.6 4.4 4.0 4.4 4.4
  8.7 8.0 7.9 8.6 8.6 8.2 7.6 8.2 8.5
8 9 11 7 8 8 10 8 10
9. Alexis Hoffstadter DuPage FSC 4.5 3.8 3.9 4.0 3.7 4.3 3.7 3.5 4.5 4.3
  Lucas Vriner DuPage FSC   4.4 4.3 4.3 4.0 4.5 4.1 3.9 4.6 4.6
  8.2 8.2 8.3 7.7 8.8 7.8 7.4 9.1 8.9
10 8 9 9 7 9 11 6 8
10. Jacqueline Matson Glacier Falls FSC 5.0 4.3 3.7 4.0 3.7 4.0 3.6 3.8 3.7 4.4
  Johnnie Bevan Spokane FSC   4.5 4.2 4.4 3.9 4.3 4.2 4.3 4.3 4.5
  8.8 7.9 8.4 7.6 8.3 7.8 8.1 8.0 8.9
7 10 8 11 9 10 8 10 7
11. Briana McInerney The SC of New York 5.5 3.9 3.6 4.0 3.9 3.8 3.5 3.8 3.7 3.7
  Joseph Jorgens Washington FSC   4.2 4.0 4.1 4.2 4.3 4.2 4.2 4.0 4.2
  8.1 7.6 8.1 8.1 8.1 7.7 8.0 7.7 7.9
11 11 10 8 11 11 9 11 11
12. Brittany Karlon St Clair Shores FSC 6.0 2.5 2.2 3.2 2.9 3.1 2.7 3.1 3.0 3.0
  Scott Corbin St Clair Shores FSC   4.0 3.5 4.0 4.0 4.0 3.8 4.0 4.1 4.0
  6.5 5.7 7.2 6.9 7.1 6.5 7.1 7.1 7.0
12 12 12 12 12 12 12 12 12

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kathy Slack* Troy, OH
Assistant Referee William Nelson San Mateo, CA
Judge 1 Wendy Enzmann Stow, MA
Judge 2 Steve Winkler Palm Springs, CA
Judge 3 Kathleen McBride San Francisco, CA
Judge 4 Kitty Delio Denver, CO
Judge 5 Margaret Anne Wier Tulsa, OK
Judge 6 Susan Johnson Atlanta, GA
Judge 7 Joan Gruber Wyomissing, PA
Judge 8 Jeffrey Wolf Seattle, WA
Judge 9 Peggy Graham Denver, CO
Substitute Scott Cormier Providence, RI
Accountant Paul Kreppel Williamsville, NY