Junior Men Short Program

Standings

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Shaun Rogers Univ of Delaware FSC 1 1 2 2 3 2 1 1 1 5/1   0.5
2. Nicholas LaRoche All Year FSC 2 3 3 1 1 1 3 3 2 5/2   1.0
3. Benjamin Miller St Paul FSC 5 4 1 4 2 3 2 2 5 5/3   1.5
4. Jordan Brauninger Northern Kentucky SC 3 2 4 5 4 4 4 4 3 8/4   2.0
5. Jordan Wilson Santa Rosa FSC 4 6 8 6 6 5 7 5 4 7/6   2.5
6. Matthew Lind Colonial FSC 8 5 5 3 5 6 8 7 7 5/6   3.0
7. Dennis Phan Los Angeles FSC 7 8 7 9 8 7 6 5 6 6/7   3.5
8. Adam Aronowitz American Academy FSC 6 7 6 7 7 9 9 8 9 5/7   4.0
9. Dustin Brinsmade Broadmoor SC 9 9 9 8 9 8 5 9 8 9/9   4.5
10. Joshua Uster DuPage FSC 10 11 10 11 11 12 10 10 12 7/11   5.0
11. Bradford Griffies Atlanta FSC 11 12 11 10 12 11 11 12 11 6/11   5.5
12. Daniel Steffel Peninsula SC 12 10 12 12 10 10 12 11 10 5/11   6.0


Marks, Totals and Ordinals

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Shaun Rogers Univ of Delaware FSC 0.5 5.0 5.0 5.2 4.9 5.0 4.8 5.1 4.9 5.0
  5.2 5.1 5.4 4.9 5.2 5.0 5.2 4.9 5.1
10.2 10.1 10.6 9.8 10.2 9.8 10.3 9.8 10.1
1 1 2 2 3 2 1 1 1
2. Nicholas LaRoche All Year FSC 1.0 4.7 4.7 4.5 4.7 5.0 4.7 4.5 4.5 4.7
  5.1 5.2 5.1 5.2 5.4 5.2 5.1 5.2 5.1
9.8 9.9 9.6 9.9 10.4 9.9 9.6 9.7 9.8
2 3 3 1 1 1 3 3 2
3. Benjamin Miller St Paul FSC 1.5 4.6 4.8 5.3 4.7 5.1 4.7 4.8 4.6 4.3
  4.5 5.0 5.5 4.8 5.1 4.9 5.3 5.1 4.9
9.1 9.8 10.8 9.5 10.2 9.6 10.1 9.7 9.2
5 4 1 4 2 3 2 2 5
4. Jordan Brauninger Northern Kentucky SC 2.0 4.7 4.9 4.6 4.8 4.7 4.7 4.7 4.6 4.7
  5.0 5.2 4.9 4.6 4.9 4.8 4.6 4.7 4.7
9.7 10.1 9.5 9.4 9.6 9.5 9.3 9.3 9.4
3 2 4 5 4 4 4 4 3
5. Jordan Wilson Santa Rosa FSC 2.5 4.6 4.5 4.1 4.7 4.4 4.6 3.3 4.2 4.5
  4.7 5.0 4.6 4.7 4.6 4.6 4.5 4.8 4.7
9.3 9.5 8.7 9.4 9.0 9.2 7.8 9.0 9.2
4 6 8 6 6 5 7 5 4
6. Matthew Lind Colonial FSC 3.0 3.9 4.6 4.3 4.7 4.6 4.3 3.4 4.2 4.2
  4.7 5.1 4.9 5.0 4.9 4.8 4.0 4.7 4.7
8.6 9.7 9.2 9.7 9.5 9.1 7.4 8.9 8.9
8 5 5 3 5 6 8 7 7
7. Dennis Phan Los Angeles FSC 3.5 4.1 4.1 4.2 3.8 4.1 4.1 3.6 4.2 4.3
  4.9 4.8 4.8 4.1 4.7 4.7 4.4 4.8 4.8
9.0 8.9 9.0 7.9 8.8 8.8 8.0 9.0 9.1
7 8 7 9 8 7 6 5 6
8. Adam Aronowitz American Academy FSC 4.0 4.0 4.4 4.4 3.8 4.0 4.0 3.3 4.2 3.9
  5.1 4.9 4.7 4.4 5.0 4.4 4.0 4.6 4.2
9.1 9.3 9.1 8.2 9.0 8.4 7.3 8.8 8.1
6 7 6 7 7 9 9 8 9
9. Dustin Brinsmade Broadmoor SC 4.5 3.8 3.9 4.0 3.8 4.0 4.0 3.8 3.9 4.0
  4.5 4.5 4.5 4.3 4.5 4.5 4.5 4.5 4.5
8.3 8.4 8.5 8.1 8.5 8.5 8.3 8.4 8.5
9 9 9 8 9 8 5 9 8
10. Joshua Uster DuPage FSC 5.0 3.4 3.1 3.3 2.5 3.1 3.1 3.3 3.6 3.1
  4.3 3.9 4.2 3.6 3.8 3.8 3.9 4.0 3.7
7.7 7.0 7.5 6.1 6.9 6.9 7.2 7.6 6.8
10 11 10 11 11 12 10 10 12
11. Bradford Griffies Atlanta FSC 5.5 2.8 2.8 2.8 2.5 2.5 2.9 2.8 3.0 3.0
  4.2 4.1 4.0 3.9 3.9 4.2 4.2 4.3 3.9
7.0 6.9 6.8 6.4 6.4 7.1 7.0 7.3 6.9
11 12 11 10 12 11 11 12 11
12. Daniel Steffel Peninsula SC 6.0 2.7 3.2 2.6 2.3 3.2 3.1 2.9 3.2 3.2
  3.9 4.3 3.8 3.5 4.1 4.1 3.9 4.1 4.0
6.6 7.5 6.4 5.8 7.3 7.2 6.8 7.3 7.2
12 10 12 12 10 10 12 11 10

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kathy Slack* Troy, OH
Assistant Referee Joseph Driano Edmonds, WA
Judge 1 Kirsten Novak Salt Lake City, UT
Judge 2 Taffy Holliday Greenwich, CT
Judge 3 Tamie Campbell Eden Prairie, MN
Judge 4 Steve Winkler Palm Springs, CA
Judge 5 Scott Cormier Providence, RI
Judge 6 Richard Perez Mountain View, CA
Judge 7 Anne Cammett Rush, NY
Judge 8 Kitty Delio Denver, CO
Judge 9 Wendy Melland Kansas City, MO
Substitute Shirley Hage Marine St. Croix, MN
Accountant Joyce Herron Bingham Farms, MI