Junior Men Free Skate

Final Standings

Place SP FS Name Club FP
1. 2 1 Nicholas LaRoche All Year FSC 2.0
2. 1 2 Shaun Rogers Univ of Delaware FSC 2.5
3. 3 3 Benjamin Miller St Paul FSC 4.5
4. 6 4 Matthew Lind Colonial FSC 7.0
5. 4 5 Jordan Brauninger Northern Kentucky SC 7.0
6. 5 6 Jordan Wilson Santa Rosa FSC 8.5
7. 9 7 Dustin Brinsmade Broadmoor SC 11.5
8. 7 8 Dennis Phan Los Angeles FSC 11.5
9. 8 9 Adam Aronowitz American Academy FSC 13.0
10. 11 10 Bradford Griffies Atlanta FSC 15.5
11. 10 11 Joshua Uster DuPage FSC 16.0
12 Daniel Steffel Peninsula SC


Marks, Totals and Ordinals

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Nicholas LaRoche All Year FSC 1.0 5.3 5.4 5.2 5.5 5.4 5.3 5.2 5.3 5.3
  5.3 5.2 5.1 5.4 5.4 5.4 5.3 5.2 5.3
10.6 10.6 10.3 10.9 10.8 10.7 10.5 10.5 10.6
1 1 1 1 1 1 1 1 1
2. Shaun Rogers Univ of Delaware FSC 2.0 5.1 5.2 4.9 5.2 5.2 5.0 4.8 5.0 5.2
  5.2 5.3 4.9 5.3 5.3 5.3 4.9 4.9 5.3
10.3 10.5 9.8 10.5 10.5 10.3 9.7 9.9 10.5
2 2 3 2 2 2 3 3 2
3. Benjamin Miller St Paul FSC 3.0 4.9 5.0 5.1 4.9 5.0 5.1 5.0 5.1 5.1
  4.9 5.1 5.0 5.0 5.0 5.1 5.0 5.1 5.2
9.8 10.1 10.1 9.9 10.0 10.2 10.0 10.2 10.3
3 3 2 4 3 3 2 2 3
4. Matthew Lind Colonial FSC 4.0 4.8 4.6 4.7 5.0 4.8 4.9 4.9 4.7 4.7
  4.7 4.6 4.6 5.2 4.9 5.0 4.8 5.0 4.8
9.5 9.2 9.3 10.2 9.7 9.9 9.7 9.7 9.5
4 6 4 3 5 4 4 5 6
5. Jordan Brauninger Northern Kentucky SC 5.0 4.9 4.9 4.6 4.9 5.1 4.9 4.6 4.9 4.8
  4.6 5.0 4.5 4.7 4.8 4.8 4.6 4.9 4.8
9.5 9.9 9.1 9.6 9.9 9.7 9.2 9.8 9.6
5 5 6 5 4 5 7 4 5
6. Jordan Wilson Santa Rosa FSC 6.0 5.0 5.1 4.5 4.8 5.2 4.9 4.9 4.9 5.1
  4.5 5.0 4.4 4.1 4.4 4.6 4.6 4.7 4.7
9.5 10.1 8.9 8.9 9.6 9.5 9.5 9.6 9.8
6 4 8 9 6 6 5 7 4
7. Dustin Brinsmade Broadmoor SC 7.0 4.8 4.7 4.6 4.7 4.7 4.7 4.7 4.8 4.4
  4.6 4.5 4.6 4.7 4.7 4.7 4.7 4.9 4.5
9.4 9.2 9.2 9.4 9.4 9.4 9.4 9.7 8.9
7 7 5 6 8 7 6 6 7
8. Dennis Phan Los Angeles FSC 8.0 4.5 4.5 4.4 4.6 4.8 4.5 4.7 4.7 4.4
  4.7 4.6 4.5 4.5 4.7 4.7 4.5 4.8 4.4
9.2 9.1 8.9 9.1 9.5 9.2 9.2 9.5 8.8
8 8 7 8 7 8 8 8 9
9. Adam Aronowitz American Academy FSC 9.0 4.1 3.9 4.1 4.4 4.7 4.4 4.4 4.4 4.3
  4.5 4.3 4.2 4.8 4.6 4.6 4.6 4.8 4.5
8.6 8.2 8.3 9.2 9.3 9.0 9.0 9.2 8.8
9 9 9 7 9 9 9 9 8
10. Bradford Griffies Atlanta FSC 10.0 4.0 4.0 3.8 4.0 4.1 4.3 4.2 4.3 4.0
  3.9 4.2 4.0 4.3 4.4 4.3 4.3 4.3 4.1
7.9 8.2 7.8 8.3 8.5 8.6 8.5 8.6 8.1
11 10 11 10 10 10 10 10 11
11. Joshua Uster DuPage FSC 11.0 4.2 4.1 4.0 3.9 4.3 4.2 4.1 4.3 4.2
  4.1 4.1 4.1 3.9 4.1 4.1 4.1 4.1 4.1
8.3 8.2 8.1 7.8 8.4 8.3 8.2 8.4 8.3
10 11 10 11 11 11 11 11 10


Standings

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Nicholas LaRoche All Year FSC 1 1 1 1 1 1 1 1 1 9/1   1.0
2. Shaun Rogers Univ of Delaware FSC 2 2 3 2 2 2 3 3 2 6/2   2.0
3. Benjamin Miller St Paul FSC 3 3 2 4 3 3 2 2 3 8/3   3.0
4. Matthew Lind Colonial FSC 4 6 4 3 5 4 4 5 6 5/4   4.0
5. Jordan Brauninger Northern Kentucky SC 5 5 6 5 4 5 7 4 5 7/5   5.0
6. Jordan Wilson Santa Rosa FSC 6 4 8 9 6 6 5 7 4 6/6   6.0
7. Dustin Brinsmade Broadmoor SC 7 7 5 6 8 7 6 6 7 8/7   7.0
8. Dennis Phan Los Angeles FSC 8 8 7 8 7 8 8 8 9 8/8   8.0
9. Adam Aronowitz American Academy FSC 9 9 9 7 9 9 9 9 8 9/9   9.0
10. Bradford Griffies Atlanta FSC 11 10 11 10 10 10 10 10 11 6/10   10.0
11. Joshua Uster DuPage FSC 10 11 10 11 11 11 11 11 10 9/11   11.0


Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kathy Slack* Troy, OH
Assistant Referee Joseph Driano Edmonds, WA
Judge 1 Kirsten Novak Salt Lake City, UT
Judge 2 Taffy Holliday Greenwich, CT
Judge 3 Tamie Campbell Eden Prairie, MN
Judge 4 Steve Winkler Palm Springs, CA
Judge 5 Scott Cormier Providence, RI
Judge 6 Richard Perez Mountain View, CA
Judge 7 Anne Cammett Rush, NY
Judge 8 Kitty Delio Denver, CO
Judge 9 Wendy Melland Kansas City, MO
Substitute Shirley Hage Marine St. Croix, MN
Accountant Joyce Herron Bingham Farms, MI