Junior Original Dance

Standings

Place D1 D2 OD Name Club FP
1. 1 1 1 Loren Galler-Rabinowitz The SC of Boston 1.0
  David Mitchell The SC of Boston  
2. 2 2 2 Kendra Goodwin Univ of Delaware FSC 2.0
  Chris Obzansky Univ of Delaware FSC  
3. 4 4 3 Melissa Ralph Detroit SC 3.4
  Ryan O'Meara Coyotes SC of Arizona  
4. 3 3 4 Kirsten Frisch Wissahickon SC 3.6
  Brent Bommentre Wissahickon SC  
5. 5 5 5 Cheryl Russell Peninsula SC 5.0
  Kenny Metzger Peninsula SC  
6. 8 6 6 Flo Steed Texas Gulf Coast FSC 6.4
  Augie Hill Lone Star FSC  
7. 7 8 7 Victoria Devins The SC of Boston 7.2
  Kevin O'Keefe The SC of Boston  
8. 6 7 8 Christina Zepeda Dallas FSC 7.4
  Nicholas Hart Dallas FSC  
9. 9 9 9 Laura Smith Los Angeles FSC 9.0
  Andrew Smith Los Angeles FSC  
10. 11 12 10 Lindsay Evans Colorado SC 10.6
  Trevor Bird Dallas FSC  
11. 10 10 11 Kate Slattery Univ of Delaware FSC 10.6
  Patrick Connelly All Year FSC  
12. 12 11 12 Anna Scheumann Univ of Delaware FSC 11.8
  Levi McDonough San Diego FSC  


Marks, Totals and Ordinals

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Loren Galler-Rabinowitz The SC of Boston 0.6 5.3 5.3 5.2 5.1 5.3 5.2 4.9 5.3 5.2
  David Mitchell The SC of Boston   5.2 5.4 5.3 5.3 5.4 5.5 5.1 5.5 5.3
  10.5 10.7 10.5 10.4 10.7 10.7 10.0 10.8 10.5
2 1 1 2 1 1 3 1 2
2. Kendra Goodwin Univ of Delaware FSC 1.2 5.2 5.1 4.9 5.2 5.2 5.3 5.2 5.3 5.3
  Chris Obzansky Univ of Delaware FSC   5.3 5.4 5.1 5.4 5.3 5.4 5.5 5.4 5.4
  10.5 10.5 10.0 10.6 10.5 10.7 10.7 10.7 10.7
1 2 3 1 2 2 1 2 1
3. Melissa Ralph Detroit SC 1.8 5.1 5.0 5.1 5.0 5.0 5.2 4.9 4.9 5.0
  Ryan O'Meara Coyotes SC of Arizona   5.3 5.2 5.3 5.2 5.2 5.3 5.2 4.9 5.1
  10.4 10.2 10.4 10.2 10.2 10.5 10.1 9.8 10.1
3 4 2 4 3 3 2 3 3
4. Kirsten Frisch Wissahickon SC 2.4 4.7 5.0 4.7 5.0 4.8 5.0 4.8 4.7 4.6
  Brent Bommentre Wissahickon SC   4.8 5.3 4.8 5.0 5.0 5.1 4.9 4.8 4.7
  9.5 10.3 9.5 10.0 9.8 10.1 9.7 9.5 9.3
6 3 4 5 4 5 4 4 4
5. Cheryl Russell Peninsula SC 3.0 5.0 4.7 4.5 5.1 4.6 5.0 4.7 4.4 4.5
  Kenny Metzger Peninsula SC   5.1 4.9 4.8 5.2 4.7 5.2 4.9 4.6 4.6
  10.1 9.6 9.3 10.3 9.3 10.2 9.6 9.0 9.1
4 5 5 3 5 4 5 6 5
6. Flo Steed Texas Gulf Coast FSC 3.6 4.8 4.3 4.2 4.5 4.5 4.7 4.2 4.5 4.4
  Augie Hill Lone Star FSC   5.2 4.5 4.4 4.6 4.6 4.9 4.8 4.7 4.5
  10.0 8.8 8.6 9.1 9.1 9.6 9.0 9.2 8.9
5 6 6 7 6 8 6 5 6
7. Victoria Devins The SC of Boston 4.2 4.2 4.2 4.3 4.6 4.3 4.9 4.1 4.3 4.2
  Kevin O'Keefe The SC of Boston   4.5 4.4 4.3 4.7 4.5 5.0 4.6 4.5 4.3
  8.7 8.6 8.6 9.3 8.8 9.9 8.7 8.8 8.5
7 7 7 6 7 6 7 7 7
8. Christina Zepeda Dallas FSC 4.8 3.8 4.1 4.0 4.1 4.1 4.7 4.0 4.1 3.9
  Nicholas Hart Dallas FSC   4.5 4.2 4.4 4.4 4.5 5.1 4.4 4.1 4.2
  8.3 8.3 8.4 8.5 8.6 9.8 8.4 8.2 8.1
10 8 8 8 8 7 9 9 9
9. Laura Smith Los Angeles FSC 5.4 4.2 3.7 3.9 3.8 4.1 3.9 4.1 4.1 4.0
  Andrew Smith Los Angeles FSC   4.4 4.2 4.1 4.0 4.3 4.0 4.4 4.2 4.3
  8.6 7.9 8.0 7.8 8.4 7.9 8.5 8.3 8.3
8 10 9 10 9 10 8 8 8
10. Lindsay Evans Colorado SC 6.0 4.1 4.0 3.9 3.7 3.9 4.0 3.9 3.8 3.5
  Trevor Bird Dallas FSC   4.3 4.2 4.0 3.8 4.2 4.1 4.3 3.9 3.8
  8.4 8.2 7.9 7.5 8.1 8.1 8.2 7.7 7.3
9 9 10 11 10 9 10 11 11
11. Kate Slattery Univ of Delaware FSC 6.6 3.7 3.6 3.8 3.5 3.7 3.8 3.6 3.8 3.7
  Patrick Connelly All Year FSC   3.6 3.8 3.8 3.4 3.8 3.9 3.6 4.0 3.8
  7.3 7.4 7.6 6.9 7.5 7.7 7.2 7.8 7.5
11 11 11 12 11 11 12 10 10
12. Anna Scheumann Univ of Delaware FSC 7.2 3.4 3.2 3.6 3.9 3.5 3.7 3.5 3.7 3.6
  Levi McDonough San Diego FSC   3.7 3.5 3.5 4.1 3.7 3.7 3.8 3.8 3.6
  7.1 6.7 7.1 8.0 7.2 7.4 7.3 7.5 7.2
12 12 12 9 12 12 11 12 12


Standings

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Loren Galler-Rabinowitz The SC of Boston 2 1 1 2 1 1 3 1 2 5/1   0.6
  David Mitchell The SC of Boston  
2. Kendra Goodwin Univ of Delaware FSC 1 2 3 1 2 2 1 2 1 8/2   1.2
  Chris Obzansky Univ of Delaware FSC  
3. Melissa Ralph Detroit SC 3 4 2 4 3 3 2 3 3 7/3   1.8
  Ryan O'Meara Coyotes SC of Arizona  
4. Kirsten Frisch Wissahickon SC 6 3 4 5 4 5 4 4 4 6/4   2.4
  Brent Bommentre Wissahickon SC  
5. Cheryl Russell Peninsula SC 4 5 5 3 5 4 5 6 5 8/5   3.0
  Kenny Metzger Peninsula SC  
6. Flo Steed Texas Gulf Coast FSC 5 6 6 7 6 8 6 5 6 7/6   3.6
  Augie Hill Lone Star FSC  
7. Victoria Devins The SC of Boston 7 7 7 6 7 6 7 7 7 9/7   4.2
  Kevin O'Keefe The SC of Boston  
8. Christina Zepeda Dallas FSC 10 8 8 8 8 7 9 9 9 5/8   4.8
  Nicholas Hart Dallas FSC  
9. Laura Smith Los Angeles FSC 8 10 9 10 9 10 8 8 8 6/9   5.4
  Andrew Smith Los Angeles FSC  
10. Lindsay Evans Colorado SC 9 9 10 11 10 9 10 11 11 6/10   6.0
  Trevor Bird Dallas FSC  
11. Kate Slattery Univ of Delaware FSC 11 11 11 12 11 11 12 10 10 7/11   6.6
  Patrick Connelly All Year FSC  
12. Anna Scheumann Univ of Delaware FSC 12 12 12 9 12 12 11 12 12 9/12   7.2
  Levi McDonough San Diego FSC  


Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kathleen Flaherty Burbank, CA
Assistant Referee Theodore Clarke North Weymouth, MA
Judge 1 Janice Benoit Woodridge, IL
Judge 2 Holly Cole Hunt Valley, MD
Judge 3 Susan Keogh Greenwich, CT
Judge 4 Sharon Rogers Ivins, UT
Judge 5 Margaret Faulkner Ann Arbor, MI
Judge 6 Shirley Sherman Glenview, IL
Judge 7 Anthony Bardin Chatsworth, CA
Judge 8 Robert Horen New Hope, PA
Judge 9 Janis Engel Valencia, CA
Substitute Sherie Grimson Santa Ana, CA
Accountant Kim Ryden Seattle, WA