Junior Compuslory Dance2

Standings

Place D1 D2 Name Club FP
1. 1 1 Loren Galler-Rabinowitz The SC of Boston 0.4
  David Mitchell The SC of Boston  
2. 2 2 Kendra Goodwin Univ of Delaware FSC 0.8
  Chris Obzansky Univ of Delaware FSC  
3. 3 3 Kirsten Frisch Wissahickon SC 1.2
  Brent Bommentre Wissahickon SC  
4. 4 4 Melissa Ralph Detroit SC 1.6
  Ryan O'Meara Coyotes SC of Arizona  
5. 5 5 Cheryl Russell Peninsula SC 2.0
  Kenny Metzger Peninsula SC  
6. 6 7 Christina Zepeda Dallas FSC 2.6
  Nicholas Hart Dallas FSC  
7. 8 6 Flo Steed Texas Gulf Coast FSC 2.8
  Augie Hill Lone Star FSC  
8. 7 8 Victoria Devins The SC of Boston 3.0
  Kevin O'Keefe The SC of Boston  
9. 9 9 Laura Smith Los Angeles FSC 3.6
  Andrew Smith Los Angeles FSC  
10. 10 10 Kate Slattery Univ of Delaware FSC 4.0
  Patrick Connelly All Year FSC  
11. 11 12 Lindsay Evans Colorado SC 4.6
  Trevor Bird Dallas FSC  
11. 12 11 Anna Scheumann The SC of New York 4.6
  Levi McDonough San Diego FSC  


Marks, Totals and Ordinals

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Loren Galler-Rabinowitz The SC of Boston 0.2 5.0 5.1 5.1 5.1 5.1 5.0 4.7 5.1 5.3
  David Mitchell The SC of Boston   5.1 5.2 5.2 5.3 5.2 5.3 5.1 5.4 5.3
  10.1 10.3 10.3 10.4 10.3 10.3 9.8 10.5 10.6
2 1 1 1 1 1 2 2 2
2. Kendra Goodwin Univ of Delaware FSC 0.4 5.1 5.0 4.8 5.0 4.9 5.0 5.1 5.2 5.2
  Chris Obzansky Univ of Delaware FSC   5.2 5.2 5.2 5.2 5.1 5.1 5.2 5.5 5.5
  10.3 10.2 10.0 10.2 10.0 10.1 10.3 10.7 10.7
1 2 2 2 2 2 1 1 1
3. Kirsten Frisch Wissahickon SC 0.6 4.9 4.8 4.6 4.8 4.9 4.2 4.4 4.9 4.8
  Brent Bommentre Wissahickon SC   5.1 5.1 4.8 5.0 5.0 4.3 4.6 5.1 5.0
  10.0 9.9 9.4 9.8 9.9 8.5 9.0 10.0 9.8
3 3 3 4 3 8 4 3 3
4. Melissa Ralph Detroit SC 0.8 4.1 4.1 4.5 5.1 4.6 4.9 4.2 4.1 4.3
  Ryan O'Meara Coyotes SC of Arizona   5.0 4.7 4.6 4.9 4.8 5.2 4.7 4.8 4.6
  9.1 8.8 9.1 10.0 9.4 10.1 8.9 8.9 8.9
5 5 4 3 4 3 7 5 5
5. Cheryl Russell Peninsula SC 1.0 4.4 4.4 4.2 4.8 4.5 4.3 4.6 4.0 4.2
  Kenny Metzger Peninsula SC   4.9 4.6 4.7 4.8 4.7 4.5 4.8 4.7 4.5
  9.3 9.0 8.9 9.6 9.2 8.8 9.4 8.7 8.7
4 4 5 5 5 7 3 6 6
6. Flo Steed Texas Gulf Coast FSC 1.2 4.3 4.3 4.2 4.2 3.9 4.6 4.3 4.5 4.5
  Augie Hill Lone Star FSC   4.5 4.4 4.5 4.3 4.3 4.9 4.6 4.6 4.7
  8.8 8.7 8.7 8.5 8.2 9.5 8.9 9.1 9.2
9 6 6 8 7 6 6 4 4
7. Christina Zepeda Dallas FSC 1.4 4.5 4.2 4.2 4.2 3.8 4.8 4.4 4.1 4.1
  Nicholas Hart Dallas FSC   4.5 4.4 4.3 4.4 4.2 4.8 4.5 4.3 4.4
  9.0 8.6 8.5 8.6 8.0 9.6 8.9 8.4 8.5
6 7 8 7 8 5 5 8 7
8. Victoria Devins The SC of Boston 1.6 4.4 4.0 4.2 4.3 4.0 4.8 3.8 4.1 3.9
  Kevin O'Keefe The SC of Boston   4.5 4.4 4.4 4.4 4.4 4.9 3.8 4.4 4.3
  8.9 8.4 8.6 8.7 8.4 9.7 7.6 8.5 8.2
8 8 7 6 6 4 8 7 8
9. Laura Smith Los Angeles FSC 1.8 4.4 3.5 4.1 4.0 3.6 4.1 3.5 3.9 4.0
  Andrew Smith Los Angeles FSC   4.6 3.9 4.3 4.1 3.8 4.3 3.7 4.3 4.0
  9.0 7.4 8.4 8.1 7.4 8.4 7.2 8.2 8.0
7 9 9 10 10 9 9 10 9
10. Kate Slattery Univ of Delaware FSC 2.0 3.9 3.5 3.7 4.1 3.8 3.6 3.2 4.0 3.8
  Patrick Connelly All Year FSC   4.2 3.8 4.1 4.2 3.9 3.6 3.6 4.2 4.1
  8.1 7.3 7.8 8.3 7.7 7.2 6.8 8.2 7.9
10 10 10 9 9 10 11 9 10
11. Anna Scheumann The SC of New York 2.2 3.4 3.4 3.6 3.7 3.4 3.4 3.5 3.6 3.3
  Levi McDonough San Diego FSC   3.8 3.6 3.4 3.8 3.7 3.7 3.6 3.9 3.6
  7.2 7.0 7.0 7.5 7.1 7.1 7.1 7.5 6.9
11 11 11 11 11 11 10 11 11
12. Lindsay Evans Colorado SC 2.4 3.0 3.2 3.1 2.9 3.4 3.1 3.2 3.3 3.0
  Trevor Bird Dallas FSC   4.0 3.6 3.7 3.4 3.6 3.3 3.6 3.7 3.4
  7.0 6.8 6.8 6.3 7.0 6.4 6.8 7.0 6.4
12 12 12 12 12 12 11 12 12


Standings

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Loren Galler-Rabinowitz The SC of Boston 2 1 1 1 1 1 2 2 2 5/1   0.2
  David Mitchell The SC of Boston  
2. Kendra Goodwin Univ of Delaware FSC 1 2 2 2 2 2 1 1 1 9/2   0.4
  Chris Obzansky Univ of Delaware FSC  
3. Kirsten Frisch Wissahickon SC 3 3 3 4 3 8 4 3 3 6/3   0.6
  Brent Bommentre Wissahickon SC  
4. Melissa Ralph Detroit SC 5 5 4 3 4 3 7 5 5 8/5   0.8
  Ryan O'Meara Coyotes SC of Arizona  
5. Cheryl Russell Peninsula SC 4 4 5 5 5 7 3 6 6 6/5   1.0
  Kenny Metzger Peninsula SC  
6. Flo Steed Texas Gulf Coast FSC 9 6 6 8 7 6 6 4 4 6/6   1.2
  Augie Hill Lone Star FSC  
7. Christina Zepeda Dallas FSC 6 7 8 7 8 5 5 8 7 6/7   1.4
  Nicholas Hart Dallas FSC  
8. Victoria Devins The SC of Boston 8 8 7 6 6 4 8 7 8 5/7   1.6
  Kevin O'Keefe The SC of Boston  
9. Laura Smith Los Angeles FSC 7 9 9 10 10 9 9 10 9 6/9   1.8
  Andrew Smith Los Angeles FSC  
10. Kate Slattery Univ of Delaware FSC 10 10 10 9 9 10 11 9 10 8/10   2.0
  Patrick Connelly All Year FSC  
11. Anna Scheumann The SC of New York 11 11 11 11 11 11 10 11 11 9/11   2.2
  Levi McDonough San Diego FSC  
12. Lindsay Evans Colorado SC 12 12 12 12 12 12 11 12 12 9/12   2.4
  Trevor Bird Dallas FSC