Junior Compulsory Dance1

Standings

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br. FP
1. Loren Galler-Rabinowitz The SC of Boston 2 2 1 1 1 2 2 1 2 9/2   0.2
  David Mitchell The SC of Boston  
2. Kendra Goodwin Univ of Delaware FSC 1 1 2 2 2 3 1 2 1 8/2   0.4
  Chris Obzansky Univ of Delaware FSC  
3. Kirsten Frisch Wissahickon SC 3 3 3 8 4 7 5 3 3 5/3   0.6
  Brent Bommentre Wissahickon SC  
4. Melissa Ralph Detroit SC 4 4 6 3 3 1 3 5 6 6/4   0.8
  Ryan O'Meara Coyotes SC of Arizona  
5. Cheryl Russell Peninsula SC 5 7 4 4 10 6 4 4 4 5/4   1.0
  Kenny Metzger Peninsula SC  
6. Christina Zepeda Dallas FSC 6 6 5 5 9 9 6 6 9 6/6   1.2
  Nicholas Hart Dallas FSC  
7. Victoria Devins The SC of Boston 7 5 7 7 6 4 8 7 8 7/7   1.4
  Kevin O'Keefe The SC of Boston  
8. Flo Steed Texas Gulf Coast FSC 9 8 8 9 7 8 7 9 5 6/8   1.6
  Augie Hill Lone Star FSC  
9. Laura Smith Los Angeles FSC 10 11 9 6 5 5 9 8 7 5/8   1.8
  Andrew Smith Los Angeles FSC  
10. Kate Slattery Univ of Delaware FSC 8 10 10 12 8 11 12 11 10 5/10   2.0
  Patrick Connelly All Year FSC  
11. Lindsay Evans Colorado SC 12 9 12 11 11 10 11 12 11 6/11   2.2
  Trevor Bird Dallas FSC  
12. Anna Scheumann The SC of New York 11 12 11 10 12 12 10 10 12 5/11   2.4
  Levi McDonough San Diego FSC  


Marks, Totals and Ordinals

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Loren Galler-Rabinowitz The SC of Boston 0.2 5.0 4.7 5.0 5.2 5.1 4.8 4.9 5.2 5.3
  David Mitchell The SC of Boston   5.0 4.8 5.1 5.4 5.2 5.0 4.8 5.4 5.4
  10.0 9.5 10.1 10.6 10.3 9.8 9.7 10.6 10.7
2 2 1 1 1 2 2 1 2
2. Kendra Goodwin Univ of Delaware FSC 0.4 5.1 4.8 4.9 5.0 5.1 4.5 5.1 5.1 5.4
  Chris Obzansky Univ of Delaware FSC   5.1 5.0 5.1 5.2 5.1 4.8 5.1 5.3 5.5
  10.2 9.8 10.0 10.2 10.2 9.3 10.2 10.4 10.9
1 1 2 2 2 3 1 2 1
3. Kirsten Frisch Wissahickon SC 0.6 4.7 4.4 4.7 4.2 4.8 4.0 4.5 5.0 4.7
  Brent Bommentre Wissahickon SC   4.9 4.7 4.8 4.4 5.0 4.1 4.6 5.2 4.9
  9.6 9.1 9.5 8.6 9.8 8.1 9.1 10.2 9.6
3 3 3 8 4 7 5 3 3
4. Melissa Ralph Detroit SC 0.8 4.4 4.3 4.3 4.6 4.9 5.0 4.4 4.4 4.3
  Ryan O'Meara Coyotes SC of Arizona   4.9 4.5 4.4 5.1 5.1 5.2 4.9 4.5 4.8
  9.3 8.8 8.7 9.7 10.0 10.2 9.3 8.9 9.1
4 4 6 3 3 1 3 5 6
5. Cheryl Russell Peninsula SC 1.0 4.4 3.9 4.4 4.6 3.9 4.0 4.8 4.6 4.6
  Kenny Metzger Peninsula SC   4.8 4.0 4.5 4.9 3.6 4.3 4.4 4.4 4.8
  9.2 7.9 8.9 9.5 7.5 8.3 9.2 9.0 9.4
5 7 4 4 10 6 4 4 4
6. Christina Zepeda Dallas FSC 1.2 4.5 4.0 4.4 4.6 3.6 3.7 4.4 4.3 3.8
  Nicholas Hart Dallas FSC   4.6 4.1 4.4 4.8 4.0 4.0 4.4 4.6 4.1
  9.1 8.1 8.8 9.4 7.6 7.7 8.8 8.9 7.9
6 6 5 5 9 9 6 6 9
7. Victoria Devins The SC of Boston 1.4 4.1 4.0 4.1 4.3 4.1 4.1 4.1 4.2 3.9
  Kevin O'Keefe The SC of Boston   4.1 4.3 4.1 4.4 4.3 4.3 4.0 4.5 4.1
  8.2 8.3 8.2 8.7 8.4 8.4 8.1 8.7 8.0
7 5 7 7 6 4 8 7 8
8. Flo Steed Texas Gulf Coast FSC 1.6 4.0 3.7 3.9 3.8 4.0 3.8 4.3 4.0 4.4
  Augie Hill Lone Star FSC   4.1 3.9 3.8 4.1 3.9 4.1 4.1 4.3 4.7
  8.1 7.6 7.7 7.9 7.9 7.9 8.4 8.3 9.1
9 8 8 9 7 8 7 9 5
9. Laura Smith Los Angeles FSC 1.8 3.8 3.2 3.7 4.6 4.4 4.0 4.0 4.1 4.4
  Andrew Smith Los Angeles FSC   4.2 3.3 3.9 4.7 4.5 4.4 4.1 4.4 4.6
  8.0 6.5 7.6 9.3 8.9 8.4 8.1 8.5 9.0
10 11 9 6 5 5 9 8 7
10. Kate Slattery Univ of Delaware FSC 2.0 4.0 3.1 4.0 3.7 3.8 3.3 3.6 3.9 3.7
  Patrick Connelly All Year FSC   4.2 3.5 3.5 3.8 3.9 3.9 3.5 4.1 4.1
  8.2 6.6 7.5 7.5 7.7 7.2 7.1 8.0 7.8
8 10 10 12 8 11 12 11 10
11. Lindsay Evans Colorado SC 2.2 3.6 3.5 3.7 3.9 3.7 3.5 3.7 4.0 3.5
  Trevor Bird Dallas FSC   3.7 3.9 3.6 3.8 3.8 3.8 3.7 3.8 3.9
  7.3 7.4 7.3 7.7 7.5 7.3 7.4 7.8 7.4
12 9 12 11 11 10 11 12 11
12. Anna Scheumann The SC of New York 2.4 3.8 3.1 3.8 3.9 3.5 3.3 3.8 4.1 3.4
  Levi McDonough San Diego FSC   4.0 3.3 3.5 3.9 3.7 3.8 3.9 4.1 3.6
  7.8 6.4 7.3 7.8 7.2 7.1 7.7 8.2 7.0
11 12 11 10 12 12 10 10 12

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Kathleen Flaherty Burbank, CA
Assistant Referee Theodore Clarke North Weymouth, MA
Judge 1 Janice Benoit Woodridge, IL
Judge 2 Holly Cole Hunt Valley, MD
Judge 3 Susan Keogh Greenwich, CT
Judge 4 Sharon Rogers Ivins, UT
Judge 5 Margaret Faulkner Ann Arbor, MI
Judge 6 Shirley Sherman Glenview, IL
Judge 7 Anthony Bardin Chatsworth, CA
Judge 8 Robert Horen New Hope, PA
Judge 9 Janis Engel Valencia, CA
Substitute Sherie Grimson Santa Ana, CA
Accountant Kim Ryden Seattle, WA