2000 State Farm U.S. Figure Skating Championships

Championship Pairs

Standings after the Short Program

Place Name Club FP
1. Kyoko Ina The SC of New York 0.5
  John Zimmerman Birmingham FSC  
2. Tiffany Scott Colonial FSC 1.0
  Philip Dulebohn University of Delaware FSC  
3. Tiffany Stiegler Los Angeles FSC 1.5
  Johnnie Stiegler Los Angeles FSC  
4. Larisa Spielberg Detroit SC 2.0
  Craig Joeright Detroit SC  
5. Amanda Magarian Broadmoor SC 2.5
  Jered Guzman Los Angeles FSC  
6. Natalie Vlandis Los Angeles FSC 3.0
  James Peterson Lakewood Winter Club  
7. Molly Quigley Nashville FSC 3.5
  Bert Cording Nashville FSC  
8. Jessica Miller Northern Kentucky SC 4.0
  Jeffrey Weiss Peninsula SC  
9. Po Hayes Atlanta FSC 4.5
  Richard Gillam Los Angeles FSC  
10. Ashley Wilson Ann Arbor FSC 5.0
  Mel Chapman Garden City FSC  
11. Whitney Gaynor Peninsula SC 5.5
  David Delago St. Moritz ISC  
12. Christina Connally Nashville FSC 6.0
  Kevin Donovan Yarmouth Ice Club  

Championship Pairs

Marks, totals and ordinals for the Short Program

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Kyoko Ina The SC of New York 0.5 5.4 5.5 5.4 5.5 5.3 5.4 5.2 5.3 5.6
  John Zimmerman Birmingham FSC   5.7 5.7 5.7 5.7 5.7 5.7 5.7 5.5 5.8
  11.1 11.2 11.1 11.2 11.0 11.1 10.9 10.8 11.4
1 1 1 1 1 1 1 1 1
2. Tiffany Scott Colonial FSC 1.0 5.1 5.1 4.9 5.3 4.9 4.7 5.0 5.0 5.2
  Philip Dulebohn University of Delaware FSC   5.6 5.5 5.1 5.6 5.3 5.0 5.4 5.3 5.4
  10.7 10.6 10.0 10.9 10.2 9.7 10.4 10.3 10.6
2 2 4 2 2 4 2 2 3
3. Tiffany Stiegler Los Angeles FSC 1.5 4.9 4.6 4.6 4.7 4.5 4.6 4.8 4.7 5.1
  Johnnie Stiegler Los Angeles FSC   5.5 5.2 5.4 5.6 5.2 5.2 5.6 5.4 5.7
  10.4 9.8 10.0 10.3 9.7 9.8 10.4 10.1 10.8
3 4 5 4 3 3 3 3 2
4. Larisa Spielberg Detroit SC 2.0 4.9 4.9 5.1 5.2 4.7 4.6 5.1 4.9 4.6
  Craig Joeright Detroit SC   5.2 5.0 5.2 5.4 4.9 4.8 5.2 5.1 5.0
  10.1 9.9 10.3 10.6 9.6 9.4 10.3 10.0 9.6
4 3 2 3 4 5 4 4 6
5. Amanda Magarian Broadmoor SC 2.5 4.5 4.6 4.9 4.6 4.4 4.9 4.5 4.6 5.1
  Jered Guzman Los Angeles FSC   5.0 5.0 5.3 5.3 4.7 5.2 5.1 5.1 5.4
  9.5 9.6 10.2 9.9 9.1 10.1 9.6 9.7 10.5
5 5 3 6 5 2 5 5 4
6. Natalie Vlandis Los Angeles FSC 3.0 4.2 4.4 4.5 4.1 4.3 4.3 4.3 4.3 4.6
  James Peterson Lakewood Winter Club   4.9 4.7 4.7 4.6 4.6 4.7 5.0 4.6 5.2
  9.1 9.1 9.2 8.7 8.9 9.0 9.3 8.9 9.8
7 7 6 7 7 6 7 8 5
7. Molly Quigley Nashville FSC 3.5 4.3 4.5 4.2 5.0 4.4 3.9 4.0 4.7 4.1
  Bert Cording Nashville FSC   4.6 4.9 4.8 5.2 4.6 4.4 4.7 4.9 4.7
  8.9 9.4 9.0 10.2 9.0 8.3 8.7 9.6 8.8
8 6 7 5 6 8 8 6 8
8. Jessica Miller Northern Kentucky SC 4.0 4.3 4.3 4.1 3.7 4.2 4.1 4.5 4.5 4.5
  Jeffrey Weiss Peninsula SC   4.9 4.8 4.8 4.5 4.6 4.6 4.9 4.9 4.9
  9.2 9.1 8.9 8.2 8.8 8.7 9.4 9.4 9.4
6 8 8 9 8 7 6 7 7
9. Po Hayes Atlanta FSC 4.5 4.1 4.0 4.0 4.1 4.1 3.6 4.1 4.2 4.0
  Richard Gillam Los Angeles FSC   4.4 4.2 4.3 4.3 4.2 4.2 4.3 4.2 4.3
  8.5 8.2 8.3 8.4 8.3 7.8 8.4 8.4 8.3
9 9 10 8 10 9 10 11 10
10. Ashley Wilson Ann Arbor FSC 5.0 3.9 3.7 4.2 4.1 4.2 3.7 4.2 4.1 4.2
  Mel Chapman Garden City FSC   4.1 4.2 4.4 4.0 4.3 4.0 4.4 4.4 4.4
  8.0 7.9 8.6 8.1 8.5 7.7 8.6 8.5 8.6
10 11 9 10 9 10 9 10 9
11. Whitney Gaynor Peninsula SC 5.5 3.0 3.4 3.2 2.9 3.3 3.0 3.6 3.9 3.5
  David Delago St. Moritz ISC   4.0 4.6 4.2 4.1 4.1 3.9 4.5 4.7 4.5
  7.0 8.0 7.4 7.0 7.4 6.9 8.1 8.6 8.0
11 10 11 11 11 11 11 9 11
12. Christina Connally Nashville FSC 6.0 2.8 3.2 2.8 2.6 3.3 3.0 3.1 3.0 3.2
  Kevin Donovan Yarmouth Ice Club   4.0 4.1 4.0 3.8 4.0 3.8 3.8 3.8 3.9
  6.8 7.3 6.8 6.4 7.3 6.8 6.9 6.8 7.1
12 12 12 12 12 12 12 12 12

Panel of Officials for the Short Program

Function Name Hometown
Referee Kathy Slack Troy, OH
Assistant Referee Josephine Lawless West Hills, CA
Judge 1 Margery Schleh Sacramento, CA
Judge 2 Kitty Delio Denver, CO
Judge 3 Anne Cammett Rush, NY
Judge 4 Steve Winkler Copalis Beach, WA
Judge 5 Kristin Arneson-Cutler Eden Prairie, MN
Judge 6 Paula Ziegler Rockford, MI
Judge 7 Colette Nygren Sudbury, MA
Judge 8 Beth Graham Denver, CO
Judge 9 Joyce Burden San Carlos, CA
Substitute Joseph Inman Alexandria, VA
Accountant Suzanne Courtright Arlington, VA