2000 State Farm U.S. Figure Skating Championships

Novice Ladies

Standings after the Short Program

Place Name Club FP
1. Amy Bobrick New England FSC 0.5
2. Colette Irving The SC of Boston 1.0
3. Joan Cristobal Peninsula SC 1.5
4. Theresa Antinori Greater Grand Rapids FSC 2.0
5. Louann Donovan The SC of Boston 2.5
6. Tiffany Vise Broadmoor SC 3.0
7. Samantha Mohr Broadmoor SC 3.5
8. Kailee Watson Los Angeles FSC 4.0
9. Lisa Horstman DuPage FSC 4.5
10. Brianna Weissmann Los Angeles FSC 5.0
11. Joelle Forte The SC of New York 5.5
12. Lanique Ruffin St. Moritz ISC 6.0

Novice Ladies

Marks, totals and ordinals for the Short Program

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Amy Bobrick New England FSC 0.5 4.1 4.3 4.2 4.1 4.0 4.3 4.3 4.7 4.7
  4.4 4.5 4.5 4.5 4.6 4.6 4.5 4.9 5.0
8.5 8.8 8.7 8.6 8.6 8.9 8.8 9.6 9.7
5 1 1 4 3 5 2 1 1
2. Colette Irving The SC of Boston 1.0 4.6 4.1 4.2 4.2 4.8 4.4 4.4 4.6 4.6
  4.7 4.2 4.3 4.4 5.0 4.5 4.5 4.7 4.6
9.3 8.3 8.5 8.6 9.8 8.9 8.9 9.3 9.2
1 3 2 3 1 4 1 2 4
3. Joan Cristobal Peninsula SC 1.5 4.4 4.0 4.1 4.3 3.6 4.5 4.0 4.4 4.2
  4.5 4.2 4.4 4.6 4.0 4.8 4.4 4.6 4.5
8.9 8.2 8.5 8.9 7.6 9.3 8.4 9.0 8.7
2 4 3 1 9 1 3 3 5
4. Theresa Antinori Greater Grand Rapids FSC 2.0 4.0 3.8 3.6 4.2 3.9 4.3 3.5 4.0 4.5
  4.6 4.2 4.3 4.5 4.6 4.7 4.0 4.4 4.9
8.6 8.0 7.9 8.7 8.5 9.0 7.5 8.4 9.4
4 5 4 2 5 3 9 6 3
5. Louann Donovan The SC of Boston 2.5 4.0 3.7 3.4 3.3 4.0 3.9 4.0 4.1 4.6
  4.3 4.0 4.1 3.8 4.4 4.4 4.3 4.5 5.0
8.3 7.7 7.5 7.1 8.4 8.3 8.3 8.6 9.6
6 8 8 12 6 6 5 4 2
6. Tiffany Vise Broadmoor SC 3.0 4.0 4.1 4.0 3.6 3.4 4.4 4.0 4.2 4.0
  4.2 4.3 3.8 3.8 3.8 4.8 3.9 4.3 4.1
8.2 8.4 7.8 7.4 7.2 9.2 7.9 8.5 8.1
7 2 5 9 11 2 7 5 8
7. Samantha Mohr Broadmoor SC 3.5 3.9 3.7 3.9 4.0 4.1 3.5 4.1 4.0 4.0
  3.9 3.9 3.8 4.1 4.4 3.9 4.2 4.2 4.2
7.8 7.6 7.7 8.1 8.5 7.4 8.3 8.2 8.2
10 9 7 6 4 11 4 7 7
8. Kailee Watson Los Angeles FSC 4.0 4.0 3.9 3.9 3.8 3.8 4.1 3.8 3.8 3.7
  4.0 4.0 3.9 4.0 3.9 4.1 3.8 4.0 4.0
8.0 7.9 7.8 7.8 7.7 8.2 7.6 7.8 7.7
8 6 6 7 8 7 8 8 11
9. Lisa Horstman DuPage FSC 4.5 3.9 3.8 3.5 4.0 4.5 3.7 3.5 3.4 4.1
  4.1 4.0 3.9 4.2 4.7 4.2 3.6 3.7 4.3
8.0 7.8 7.4 8.2 9.2 7.9 7.1 7.1 8.4
9 7 9 5 2 8 12 10 6
10. Brianna Weissmann Los Angeles FSC 5.0 4.2 3.6 3.5 3.6 3.9 3.6 4.0 3.3 3.2
  4.5 3.8 3.8 3.9 4.1 4.0 4.0 3.6 3.7
8.7 7.4 7.3 7.5 8.0 7.6 8.0 6.9 6.9
3 10 10 8 7 10 6 11 12
11. Joelle Forte The SC of New York 5.5 3.4 3.5 3.3 3.5 3.3 3.7 3.4 3.5 3.7
  3.9 3.8 3.8 3.7 4.1 4.1 3.8 3.8 4.1
7.3 7.3 7.1 7.2 7.4 7.8 7.2 7.3 7.8
11 11 11 11 10 9 11 9 10
12. Lanique Ruffin St. Moritz ISC 6.0 3.3 3.4 3.3 3.4 3.3 3.5 3.4 3.2 3.8
  3.8 3.7 3.7 3.9 3.8 3.8 3.9 3.5 4.1
7.1 7.1 7.0 7.3 7.1 7.3 7.3 6.7 7.9
12 12 12 10 12 12 10 12 9

Panel of Officials for the Short Program

Function Name Hometown
Referee Josephine Lawless West Hills, CA
Assistant Referee Lucy Brennan New York, NY
Judge 1 Kirsten Novak Salt Lake City, UT
Judge 2 Elaine DeMore Cleveland, OH
Judge 3 Ron DeiCas Trenton, NJ
Judge 4 Anne Cammett Rush, NY
Judge 5 Beth Graham Denver, CO
Judge 6 Joyce Burden San Carlos, CA
Judge 7 Steve Winkler Copalis Beach, WA
Judge 8 Paula Ziegler Rockford, MI
Judge 9 Lee Ann Miele Narragansett, RI
Substitute Lucy Brennan New York, NY
Accountant Michael Meyer Springfield, IL