2000 State Farm U.S. Figure Skating Championships

Junior Pairs

Standings after the Short Program

Place Name Club FP
1. Sima Ganaba Los Angeles FSC 0.5
  Amir Ganaba Los Angeles FSC  
2. Stephanie Kalesavich Detroit SC 1.0
  Aaron Parchem Detroit SC  
3. Megan Sierk Huntsville FSC 1.5
  Dustin Sierk Huntsville FSC  
4. Jessica Waldstein South Bay FSC 2.0
  Garrett Lucash Charter Oak FSC  
5. Emily Morgan Jamestown SC 2.5
  Justin Cogley Jamestown SC  
6. Terese Anselmi Detroit SC 3.0
  Michael Adler Detroit SC  
7. Abbi Gleeson University of Delaware FSC 3.5
  Jonathon Hunt University of Delaware FSC  
8. Lindsay Rogeness Los Angeles FSC 4.0
  Brian Rogeness Los Angeles FSC  
9. Brooke Kayland Los Angeles FSC 4.5
  Everett Weiss All Year FSC  
10. Emma Phibbs Washington FSC 5.0
  William Rasmussen Washington FSC  
11. Christen Dean New England FSC 5.5
  Joshua Murphy New England FSC  
12. Kristen Treni Jamestown SC 6.0
  Robert Schupp Santa Rosa FSC  
13. Carey Floyd Nashville FSC 6.5
  Scott Shelton Detroit SC  

Junior Pairs

Marks, totals and ordinals for the Short Program

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Sima Ganaba Los Angeles FSC 0.5 4.9 5.0 5.1 5.0 4.8 4.9 4.3 4.6 4.6
  Amir Ganaba Los Angeles FSC   5.2 5.3 5.2 5.2 5.2 5.3 4.9 5.0 5.1
  10.1 10.3 10.3 10.2 10.0 10.2 9.2 9.6 9.7
1 1 1 1 2 1 4 4 3
2. Stephanie Kalesavich Detroit SC 1.0 4.6 5.0 4.9 4.4 4.7 4.8 5.0 5.0 4.9
  Aaron Parchem Detroit SC   4.8 5.2 5.1 4.7 4.8 5.2 5.3 5.1 5.0
  9.4 10.2 10.0 9.1 9.5 10.0 10.3 10.1 9.9
3 2 3 4 4 2 1 1 1
3. Megan Sierk Huntsville FSC 1.5 4.5 4.8 5.0 4.6 5.0 4.7 4.5 4.8 4.7
  Dustin Sierk Huntsville FSC   4.8 5.2 5.0 4.8 5.2 5.1 4.6 5.2 4.9
  9.3 10.0 10.0 9.4 10.2 9.8 9.1 10.0 9.6
4 3 2 3 1 3 5 2 4
4. Jessica Waldstein South Bay FSC 2.0 4.9 4.9 4.7 4.9 4.7 4.7 4.9 4.8 4.9
  Garrett Lucash Charter Oak FSC   4.9 5.0 4.6 4.9 5.0 4.9 4.8 4.9 4.9
  9.8 9.9 9.3 9.8 9.7 9.6 9.7 9.7 9.8
2 4 5 2 3 5 3 3 2
5. Emily Morgan Jamestown SC 2.5 4.4 4.3 4.1 4.2 4.4 4.1 3.9 4.4 4.0
  Justin Cogley Jamestown SC   4.7 4.6 4.7 4.6 4.9 4.6 4.7 4.8 4.3
  9.1 8.9 8.8 8.8 9.3 8.7 8.6 9.2 8.3
6 5 9 7 6 6 8 5 6
6. Terese Anselmi Detroit SC 3.0 4.4 4.3 4.8 4.5 4.6 4.9 4.5 4.5 4.1
  Michael Adler Detroit SC   4.5 4.2 4.7 4.5 4.8 4.8 4.3 4.4 4.1
  8.9 8.5 9.5 9.0 9.4 9.7 8.8 8.9 8.2
7 10 4 5 5 4 6 7 7
7. Abbi Gleeson University of Delaware FSC 3.5 4.5 4.3 4.5 4.2 4.4 4.3 4.8 4.3 3.9
  Jonathon Hunt University of Delaware FSC   4.7 4.5 4.8 4.5 4.7 4.2 5.0 4.5 4.1
  9.2 8.8 9.3 8.7 9.1 8.5 9.8 8.8 8.0
5 6 6 8 7 7 2 8 8
8. Lindsay Rogeness Los Angeles FSC 4.0 4.2 4.1 3.8 4.3 4.0 3.6 4.1 4.4 4.1
  Brian Rogeness Los Angeles FSC   4.6 4.5 4.2 4.6 4.6 4.1 4.6 4.6 4.4
  8.8 8.6 8.0 8.9 8.6 7.7 8.7 9.0 8.5
8 9 12 6 8 10 7 6 5
9. Brooke Kayland Los Angeles FSC 4.5 4.2 4.1 4.2 3.8 4.1 3.3 3.6 3.9 3.8
  Everett Weiss All Year FSC   4.4 4.6 4.2 4.0 4.3 3.7 3.8 4.3 4.2
  8.6 8.7 8.4 7.8 8.4 7.0 7.4 8.2 8.0
9 8 11 11 9 12 12 9 9
10. Emma Phibbs Washington FSC 5.0 4.0 4.3 4.1 4.0 4.0 4.3 4.3 3.9 3.9
  William Rasmussen Washington FSC   4.0 4.4 4.4 4.1 4.0 4.1 4.2 4.2 4.0
  8.0 8.7 8.5 8.1 8.0 8.4 8.5 8.1 7.9
11 7 10 10 11 8 9 10 10
11. Christen Dean New England FSC 5.5 3.9 4.1 4.4 4.0 3.9 4.0 3.8 3.8 3.7
  Joshua Murphy New England FSC   4.2 4.3 4.6 4.3 4.3 4.3 4.2 4.1 4.1
  8.1 8.4 9.0 8.3 8.2 8.3 8.0 7.9 7.8
10 11 7 9 10 9 10 11 11
12. Kristen Treni Jamestown SC 6.0 3.4 3.7 4.4 3.6 3.5 3.4 3.7 3.6 3.5
  Robert Schupp Santa Rosa FSC   3.9 3.8 4.4 4.1 3.9 3.8 4.1 4.0 3.9
  7.3 7.5 8.8 7.7 7.4 7.2 7.8 7.6 7.4
13 13 8 12 13 11 11 12 12
13. Carey Floyd Nashville FSC 6.5 3.6 3.9 3.5 3.4 3.6 3.2 3.1 3.4 3.5
  Scott Shelton Detroit SC   3.8 4.2 3.8 3.7 4.0 3.6 3.4 3.8 3.8
  7.4 8.1 7.3 7.1 7.6 6.8 6.5 7.2 7.3
12 12 13 13 12 13 13 13 13

Panel of Officials for the Short Program

Function Name Hometown
Referee Lucy Brennan New York, NY
Assistant Referee John Chrien Shaker Heights, OH
Judge 1 Richard Perez Mountain View, CA
Judge 2 Dorothy Jamison Hancock, MI
Judge 3 Joseph Inman Alexandria, VA
Judge 4 Shannon Hunter Seattle, WA
Judge 5 Lorrie Parker Overland Park, KS
Judge 6 Ron DeiCas Trenton, NJ
Judge 7 Robert Rosenbluth Philadelphia, PA
Judge 8 Kimberly Heim Troy, OH
Judge 9 Larry Kriwanek Manhattan Beach, CA
Substitute Elaine DeMore Cleveland, OH
Accountant Esther Winslow West Chatham, MA