2000 State Farm U.S. Figure Skating Championships

Junior Ladies

Standings after the Short Program

Place Name Club FP
1. Lisa Nesuda Dallas FSC 0.5
2. Ann Patrice McDonough Broadmoor SC 1.0
3. Jordana Blesa Los Angeles FSC 1.5
4. Dirke O'Brien Baker University of Delaware FSC 2.0
5. Kathryn Orscher SC of Hartford 2.5
6. Kim Ryan Lilac City FSC 3.0
7. Midori Williams Colonial FSC 3.5
8. Joanna Glick The SC of New York 4.0
9. Lindsey Weber Detroit SC 4.5
10. Beatrisa Liang All Year FSC 5.0
11. Kimberly Olson-Wheeler DuPage FSC 5.5
12. Felicia Beck Los Angeles FSC 6.0

Junior Ladies

Marks, totals and ordinals for the Short Program

Place Name Club FP 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Lisa Nesuda Dallas FSC 0.5 4.5 4.8 4.7 4.3 4.6 4.9 4.0 4.4 4.2
  5.2 5.3 5.3 5.2 5.1 5.2 4.8 5.2 4.7
9.7 10.1 10.0 9.5 9.7 10.1 8.8 9.6 8.9
1 1 1 3 1 1 8 2 3
2. Ann Patrice McDonough Broadmoor SC 1.0 4.4 4.5 4.4 4.6 4.5 4.6 4.5 4.5 4.5
  5.1 5.1 5.1 5.1 5.1 5.0 5.1 5.1 5.1
9.5 9.6 9.5 9.7 9.6 9.6 9.6 9.6 9.6
2 3 3 2 2 4 3 1 1
3. Jordana Blesa Los Angeles FSC 1.5 4.3 4.5 4.4 4.6 4.6 4.7 4.5 4.2 4.0
  5.0 5.2 5.2 5.2 4.9 5.3 4.8 4.9 4.7
9.3 9.7 9.6 9.8 9.5 10.0 9.3 9.1 8.7
3 2 2 1 3 2 4 4 5
4. Dirke O'Brien Baker University of Delaware FSC 2.0 4.3 4.4 4.0 4.0 4.5 4.7 4.3 4.1 4.0
  4.9 5.0 4.9 4.8 5.0 5.1 5.0 5.1 4.8
9.2 9.4 8.9 8.8 9.5 9.8 9.3 9.2 8.8
4 4 6 5 4 3 5 3 4
5. Kathryn Orscher SC of Hartford 2.5 4.4 4.6 4.6 4.2 3.8 4.7 4.6 4.5 4.1
  4.3 4.4 4.5 4.5 4.2 4.8 4.5 4.4 4.4
8.7 9.0 9.1 8.7 8.0 9.5 9.1 8.9 8.5
6 7 4 6 9 5 6 5 6
6. Kim Ryan Lilac City FSC 3.0 3.9 4.4 4.2 3.4 4.3 4.5 4.2 3.8 4.5
  4.4 4.7 4.7 4.2 4.5 4.9 4.7 4.7 4.9
8.3 9.1 8.9 7.6 8.8 9.4 8.9 8.5 9.4
9 6 5 10 7 7 7 8 2
7. Midori Williams Colonial FSC 3.5 4.5 4.3 4.4 4.1 4.5 4.6 4.3 4.0 3.8
  4.6 4.5 4.4 4.6 4.4 4.6 4.4 4.6 4.1
9.1 8.8 8.8 8.7 8.9 9.2 8.7 8.6 7.9
5 9 7 7 6 8 9 7 7
8. Joanna Glick The SC of New York 4.0 4.2 4.4 4.0 3.5 4.6 3.7 4.9 4.1 3.7
  4.5 4.8 4.6 4.2 4.8 4.2 5.2 4.5 4.1
8.7 9.2 8.6 7.7 9.4 7.9 10.1 8.6 7.8
7 5 9 8 5 12 1 6 9
9. Lindsey Weber Detroit SC 4.5 3.7 4.3 3.7 3.6 4.1 4.6 4.1 3.9 3.7
  4.3 4.7 4.3 4.0 4.5 4.8 4.5 4.5 4.2
8.0 9.0 8.0 7.6 8.6 9.4 8.6 8.4 7.9
11 8 11 9 8 6 10 9 8
10. Beatrisa Liang All Year FSC 5.0 4.0 4.1 4.3 4.4 3.7 4.0 4.9 4.1 3.6
  4.5 4.5 4.5 4.8 4.2 4.4 5.0 4.2 4.2
8.5 8.6 8.8 9.2 7.9 8.4 9.9 8.3 7.8
8 10 8 4 10 9 2 10 10
11. Kimberly Olson-Wheeler DuPage FSC 5.5 3.6 3.8 3.9 3.2 3.6 3.9 3.9 3.4 3.5
  4.6 4.7 4.3 3.8 4.2 4.3 4.3 4.5 4.0
8.2 8.5 8.2 7.0 7.8 8.2 8.2 7.9 7.5
10 11 10 12 11 11 11 11 11
12. Felicia Beck Los Angeles FSC 6.0 3.3 3.0 3.0 3.2 3.2 3.7 3.2 3.0 2.7
  4.6 4.4 4.5 4.1 4.2 4.6 4.2 4.3 4.0
7.9 7.4 7.5 7.3 7.4 8.3 7.4 7.3 6.7
12 12 12 11 12 10 12 12 12

Panel of Officials for the Short Program

Function Name Hometown
Referee Jon Jackson San Francisco, CA
Assistant Referee Kathy Slack Troy, OH
Judge 1 Susan Johnson Atlanta, GA
Judge 2 Kristin Arneson-Cutler Eden Prairie, MN
Judge 3 Kirsten Novak Salt Lake City, UT
Judge 4 Colette Nygren Sudbury, MA
Judge 5 Gale Tanger Milwaukee, WI
Judge 6 Joan Burns Millbrae, CA
Judge 7 Deborah Hagenauer Whitehall, PA
Judge 8 William Smith Tulsa, OK
Judge 9 Margery Schleh Sacramento, CA
Substitute Kitty Delio Denver, CO
Accountant Suzanne Courtright Arlington, VA