U.S. Figure Skating Names International Teams

2004 World Figure Skating Championships
Dortmund, Germany, March 22-28

Pairs
Rena Inoue & John Baldwin
Katie Orscher & Garrett Lucash
1st alternates – Tiffany Scott & Philip Dulebohn
2nd alternates – Jennifer Don & Jonathon Hunt
3rd alternates – Laura Handy & Jeremy Allen

Dance
Tanith Belbin & Benjamin Agosto
Melissa Gregory & Denis Petukhov
1st alternates – Loren Galler-Rabinowitz & David Mitchell
2nd alternates – Kendra Goodwin & Brent Bommentre
3rd alternates –Christie Moxley & Aleksandr Kirsanov

Ladies
Michelle Kwan
Sasha Cohen
Jennifer Kirk
1st alternate – Amber Corwin
2nd alternate – Angela Nikodinov
3rd alternate – Ann Patrice McDonough
Note: Alternates ladies World Team have been corrected as of 1/11/04

Men
Johnny Weir
Michael Weiss
Matt Savoie
1st alternate – Ryan Jahnke
2nd alternate – Evan Lysacek
3rd alternate – Ryan Bradley

2004 Four Continents Championships
Hamilton, Ontario, Canada, Jan. 19-25

Pairs
Rena Inoue & John Baldwin
Katie Orscher & Garrett Lucash
Tiffany Scott & Philip Dulebohn
1st alternates – Jennifer Don & Jonathon Hunt
2nd alternates –Laura Handy & Jeremy Allen
3rd alternates – Larisa Spielberg & Craig Joeright

Dance
Tanith Belbin & Benjamin Agosto
Melissa Gregory & Denis Petukhov
Loren Galler-Rabinowitz & David Mitchell
1st alternates – Kendra Goodwin & Brent Bommentre
2nd alternates – Christie Moxley & Aleksandr Kirsanov
3rd alternates – Lydia Manon & Ryan O'Meara

Ladies
Jennifer Kirk (withdrawn, 1/15/04 due to illness)
Amber Corwin
Angela Nikodinov
Jennifer Don (added 1/15/04 after Kirk withdrew and first alternate Ann Patrice McDonough declined)
Alternate – Jane Bugaeva

Men
Ryan Jahnke
Evan Lysacek
Ryan Bradley
1st alternate – Braden Overett
2nd alternate – Derrick Delmore

2004 World Junior Figure Skating Championships
The Hague, Netherlands, March 1-7

Pairs
Brittany Vise & Nicholas Kole
Brooke Castile & Ben Okolski
Andrea Varraux & David Pelletier
1st alternates – Emma Phibbs & Michael McPherson
2nd alternates – Brandi Sandoval & Larry Ibarra
3rd alternates – Sydney Schmidt & Christopher Pottenger

Dance
Morgan Matthews & Maxim Zavozin
Meryl Davis & Charlie White
1st alternates – Trina Pratt & Todd Gilles
2nd alternates – Kirsten Frisch & Augie Hill
3rd alternates – Carly Donowick & Leo Ungar

Ladies
Beatrisa Liang
Kimmie Meissner
Katy Taylor
1st alternate – Danielle Kahle
2nd alternate – Jennifer Don
3rd alternate – Jane Bugaeva

Men
Evan Lysacek
Jordan Brauninger
Dennis Phan
1st alternate – Christopher Toland
2nd alternate – Jason Wong
3rd alternate – Wesley Campbell

Gardena Spring Trophy
Ortisei, Italy, March 31-April 1

Junior Ladies
Erin Reed
Christine Zukowski

Junior Men
Princeton Kwong
Traighe Rouse

Triglav Trophy
Jesenice, Slovenia, April 10-13

Junior Ladies
Danielle Shepard

Novice Ladies
Cara Kinney
Megan Oster

Novice Men
Daisuke Murakami

Junior Men
Stephen Carriere
Douglas Razzano

Junior Pairs
Mariel Miller/Rockne Brubaker
Lindsey Seitz/Andy Seitz

Bookmark and Share