2015-16 International Competition Season Assignments/Results


This list of assignments is subject to change. This does not confirm participation by any athletes in any of the selected events. Any changes will be reflected on this list.

Last updated 2/4/16
U.S. Figure Skating Team Assignments and Results
2015-16 International Competition Season
COMPETITION
LADIES
MEN
PAIRS
DANCE
SYNCHRONIZED
JGP Slovakia
Bratislava, SVK
AUG 19-23, 2015
Chan (5,5)(6)
Le (2,3)(3)
Shum (6,9)(9)
Zhou (2,2)(2)
Biechler/Dodge (5,4)(5)
Parsons/Parsons (2,1)(1)
.

JGP Latvia
Riga, LAT
AUG 26-30, 2015

Glenn (6,4)(5)
Peng (12,14)(15)

Borromeo (8,12)(11)
Krasnozhon (3,3)(3)
Weinstein/Simon (8,7)(7) Carreira/Ponomarenko (2,5)(4)
Day/Leahy (7,6)(6)
.
JGP USA
Colorado Springs, USA
SEP 2-6, 2015
Le (3,3)(3)
Ouellette (6,13)(9)
Rydberg (2,7)(5)
Boucher (3,11)(10)
Chen (1,1)(1)
Hiwatashi (6,5)(5)
Marvaldi/Dolkiewicz (8,8)(8)
Rose/Goodpaster (7,7)(7)
Weinberg/Fernandez (1,3)(2)
Gropman/Somerville (10,10)(10)
Lewis/Bye (3,5)(5)
McNamara/Carpenter (1,1)(1)
.

JGP Austria
Linz, AUT
SEP 9-13, 2015

Davidson (14,11)(15)
Tennell (9,13)(11)
Melnyk (6,7)(7)
Zhou (3,2)(2)
Liu/Johnson (5,9)(8)
Weinstein/Simon (9,5)(9)
Biechler/Dodge (2,3)(3)
Pogrebinsky/Benoit (4,4)(4)
.
U.S. International Classic
Salt Lake City, USA
SEP 16-20, 2015
Bell (6,6)(6)
Chen (3,5)(4)
Wang (2,4)(3)
Dolensky (4,4)(4)
Dornbush (6,6)(6)
Miner (1,5)(3)
Johnson (wd 8/28)
Castelli/Tran (1,2)(2)
Donlan/Bartholomay (4,5)(5)
Kayne/O'Shea (3,1)(1)
Fields/Stevens (wd 9/8)
Hubbell/Donohue (1,1)(1)
Thomas/Eaton (4,5)(5)
JGP Poland
Torun, POL
SEP 23-27, 2015
Nakahara (10,9)(8)
Wessenberg (7,8)(7)
Krasnozhon (5,3)(5)
Lu (6,7)(6)
Liu/Johnson (5,5)(5)
Weinberg/Fernandez (6,7)(7)
Carreira/Ponomarenko (2,2)(2)
McNamara/Carpenter (1,1)(1)
Nebelhorn Trophy
Obertsdorf, GER
SEP 24-26, 2015
Hicks (3,4)(3)
Nagasu (11,2)(5)
Aaron (1,3)(2)
Hochstein (8,8)(7)
Scimeca/Knierim (4,2)(2)
Aaron/Settlage (wd 9/11)
Cannuscio/McManus (4,4)(3)
Chock/Bates (1,1)(1)
JGP Spain
Logrono, ESP
SEP 30-OCT 4, 2015
Hong (9,5)(6)
McIsaac (7,4)(4)
Chen (1,2)(1) Lewis/Bye (5,5)(5)
Pogrebinsky/Benoit (3,3)(3)
Ondrej Nepela Trophy
Bratislava, SVK
OCT 1-3, 2015
Bell (13,13)(13) Brown (2,1)(1)

Donlan/Bartholomay (5,6)(6)

Shibutani/Shibutani (1,3)(3)
Hubbell/Donohue (wd 9/16)
JGP Croatia
Zagreb, CRO
OCT 7-11, 2015
Nunez (10,11)(11)
Rydberg (8,10)(10)
Hiwatashi (4,3)(3)
Lu (7,7)(7)
Becker/Becker (6,6)(6)
Parsons/Parsons (1,1)(1)
Finlandia Trophy
Espoo, FIN
OCT 8-11, 2015
Miller (4,6)(6) Dolensky (6,3)(4)
Rippon (3,1)(2)
Hawayek/Baker (4,7)(4)
Autumn Classic Intl.
Barrie, CAN
OCT 13-15, 2015
Glenn (6,7)(6)
Pierce (added 9/22) (5,4)(4)
Wang (1,3)(3)
Johnson (5,4)(4)
Rabbitt (4,3)(3)
Castelli/Tran (2,2)(2)
Pfund/Santillan (4,3)(3)
Manta/Johnson (2,4)(3)
Thomas/Eaton (3,3)(4)
Skate America
Milwaukee, USA
OCT 23-25, 2015

Bell (11,8)(8)
Chen (added 8/18) (4,6)(5)
Gold (2,1)(2)

Aaron (1,2)(1)
Brown (8,3)(3)
Miner (added 8/18) (7,8)(7)
Donlan/Bartholomay (added 8/18) (wdwl 10/21)
Kayne/O'Shea (6,5)(6)
Pfund/Santillan (added 10/21) (8,7)(8) Scimeca/Knierim (1,4)(2)

Cannuscio/McManus (added 8/18) (6,5)(5)
Chock/Bates (1,1)(1)
Hawayek/Baker (4,4)(4)

Ice Challenge
Graz, AUT
OCT 27-NOV 1, 2015
Nagasu (Added 9/22) (2,1)(1)
Pierce (Added 10/22) (1,3)(3)
Brown (Added 9/22) (1,4)(2)
Moeller (Added 9/22) (7,9)(7)
Calalang/Sidhu (4,3)(4)
Scimeca/Knierim (1,1)(1)
Thomas/Eaton (1,1)(1)
Skate Canada Intl.
Lethbridge, CAN
OCT 30-NOV 1, 2015
Edmunds (5,5)(6)
Wagner (1,2)(1)
Dolensky (Added 9/25) (11,6)(7)
Rippon (3,5)(4)
Farris (wd 9/23)
Castelli/Tran (4,4)(4) Shibutani/Shibutani (2,2)(2)
Volvo Open Cup
NOV 4-NOV 8, 2015
Serafini (Jr.) (wd 10/23)

Findley/Hale (Jr.) (1,2)(1)
Green/Newby-Estrella (Jr.) (added 10/23) (2,1)(2)
Lee/Kozlowski (wd 10/23)
Cup of China
Beijing
NOV 6-8, 2015
Chen (7,5)(5)
Hicks (3,8)(6)
Miller (8,10)(10)
Dornbush (8,7)(7)
Hochstein (5,4)(4)
Aaron/Settlage (wd 10/5) Chock/Bates (2,2)(2)
Hawayek/Baker (4,WD)(WD)

Trophee Bompard
Bordeaux, FRA
NOV 13-15, 2015

Gold (1,n/a)(1)
Wang (8,n/a)(8)
Aaron (7,n/a)(7) Castelli/Tran (6,n/a)(6) Hubbell/Donohue (1,n/a)(1)
Tallinn Trophy
Tallinn, EST
NOV 18-22, 2015
Pierce (added 11/3) (2,4)(3) Aaron (added 11/5) (1,1)(1)
Chen (Added 9/22, wd 11/14)
Hochstein (wd 10/6)
Aaron/Settlage (5,5)(5) Hawayek/Baker (wd 11/12)
Cannuscio/McManus (added 10/13) (3,9)(4)
Rostelecom Cup
Moscow
NOV 20-22, 2015
Edmunds (5,4)(4)
Miller (11,11)(11)

Miner (3,4)(3)
Rippon (6,2)(4)

Kayne/O'Shea (6,4)(4)
NHK Trophy
Nagano, JPN
NOV 27-29, 2015
Hicks (2,3)(2)
Nagasu (5,6)(5)
Wagner(3,5)(4)
Brown (wdwl 11/21)
Dornbush (7,10)(8)
Hochstein (added 10/6)(8,3)(4)
Farris (wd 9/23)

Calalang/Sidhu (7,7)(7)
Scimeca/Knierim (2,3)(3)
Cannuscio/McManus (added 11/21) (6,6)(6)
Hubbell/Donohue (2,3)(3)
Shibutani/Shibutani (1,1)(1)
Golden Spin
Zagreb, CRO
DEC 2-5, 2015
Chen (added 11/3)(4,3)(3)
Wang (added 11/3)(5,5)(5)
Johnson (Added 9/22) (4,6)(6)
Rabbitt (added 11/5)(15,12)(15)
Rippon (added 11/3) (3,2)(2)
Castelli/Tran (added 11/16)(3,5)(5)
Fields/Stevens (7,8)(8)
Kayne/O'Shea (6,1)(3)
Cannuscio/McManus (wdwl 11/21)
Hawayek/Baker (added 11/16) (2,2)(2)
JGP Final
Barcelona, ESP
DEC 10-13, 2015

Chen (1,1)(1)
Zhou (4,3)(4)
McNamara/Carpenter (1,1)(1)
Parsons/Parsons (2,5)(3)

Grand Prix Final
Barcelona, ESP
DEC 10-13, 2015

Gold (5,5)(5)
Wagner (6,3)(4)
Scimeca/Knierim (6,7)(7) Chock/Bates (2,3)(2)
Shibutani/Shibutani (4,4)(4)
Hubbell/Donohue (5,6)(6)
Haydenettes (invited 10/30) (5)(5)
Leon Lurje Trophy
Gothenburg, SWE
JAN 16-17, 2016
Haydenettes (2,2)(2)
Skyliners (Junior) (2,1)(1)
Mozart Cup
Salzburg, AUT
JAN 22-24, 2016
Miami University (Senior) (2,2)(2)
Lexettes (Junior) (2,2)(2)
Neuchatel Trophy
Neuchatel, SUI
JAN 30-31, 2016

Chicago Jazz (Junior) (1,1)(1)
Fond du Lac Blades (Junior) (2,4)(3) Skyliners (Senior) (4,4)(4)

French Cup
Rouen, FRA
FEB 5-6, 2016
Crystallettes
Skyliners (Junior)

Bavarian Open
Oberstdorf, GER
FEB 11-15, 2016

Pierce (junior) Smith/Reiss
Setoyama/Paradis (junior)
Gropman/Somerville (junior)
Green/Green (advanced novice)
Grosul/Colucci (advanced novice)
Gunter/Wein (advanced novice)

Youth Olympic Games
Lillehammer, NOR
FEB 12-21, 2016

Giang Pulkinen Rose/Goodpaster Lewis/Bye
Trophy D'Ecosse
Dumfries, GBR
FEB 12-14, 2016
ICE'Kateers (senior)
Team del Sol (senior)

Four Continents
Taipei City, TPE
FEB 16-21, 2016

Edmunds
Gold
Nagasu
Aaron
Hochstein
Miner (added 2/3)
Rippon (wdwl 2/3)
Castelli/Tran
Kayne/O'Shea
Scimeca/Knierim
Chock/Bates
Hubbell/Donohue
Shibutani/Shibutani
Spring Cup
Milan, ITA
FEB 19-21, 2016
Adrian College
Miami University

International Challenge Cup
The Hague, NED
MAR 3-6, 2016

ISU Shanghai Trophy
Shanghai
MAR 4-6, 2016
Haydenettes
Junior World Challenge Cup
Zagreb, CRO
MAR 11-12, 2016
World Junior Championships
Debrecen, HUN
MAR 14-20, 2016
Pierce
Tennell
Chen (wdwl 1/28)
Hiwatashi (added 1/28)Zhou
Liu/Johnson
Weinberg/Fernandez
Weinstein/Simon
McNamara/Carptenter
Parsons/Parsons
Pogrebinsky/Benoit
World Championships
Boston, USA
MAR 28-APR 3, 2016
Edmunds
Gold
Wagner
Aaron
Chen (wdwl 1/28)
Hochstein (added 1/28)
Rippon
Kayne/O'Shea
Scimeca/Knierim
Chock/Bates
Hubbell/Donohue
Shibutani/Shibutani
Gardena Spring Trophy
Selva Val Gardena, ITA
APR 1-3, 2016
World Synchronized Championships
Budapest, HUN
APR 8-9, 2016


International Assignments/Results Archive